Większość matek, które biorą leki przeciwpadaczkowe, jest zdolna do karmienia piersią

Czy na pewno lek nie będzie szkodliwy dla dziecka

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

8.11.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
potwierdzam

Jeśli matka przyjmowała lek w ciąży to może karmić dziecko piersią, ponieważ płód był na tym leku od poczecia i jest do niego przyzwyczajony.

8.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Większość matek, które biorą leki przeciwpadaczkowe, jest zdolna do karmienia piersią?

Prawda: dla większości matek karmiących i ich dzieci, branie leków nie jest szkodliwe, gdyż mleko matki ma bardzo niską zawartość leku. Niemniej należy to skonsultować z lekarzem prowadzącym.

9.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Dziecko kobiety chorej na epilepsje już w czasie ciąży będzie narażone na wpływ leków więc nie ma przeciwwskazań żeby było karmione piersią

10.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Z lekami przeciwpadaczkowymi dziecko styka się przez całą ciążę. Karminie piersią jest kontynuacją tego procesu, jednak trzeba zaznaczyć, że są leki przeciwpadaczkowe, których stężenie w pokarmie jest mniejsze niż we krwi kobiety. W niektórych przypadkach dziecko odstawione od piersi powinno mieć podawane leki w dawkach malejących żeby nie dopuścić do powstania zespołu abstynencyjnego.

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Leki przeciwpadaczkowe mama przyjmuje w ciąży. Wtedy dziecko styka się z nimi po raz pierwszy. Karmienie piersią jest zatem tylko kontynuacją znajomości z tymi lekami.

6.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Choruję na padaczkę potyliczną. Jestem w początkowych tygodniach ciąży. Przyjmuję Neurotop, podczas ciąży mam brać 150 mg. Czy to nie zaszkodzi dziecku? I jak jest później z karmieniem piersią?

Ciąża i padaczka to zawsze jest pewien kompromis. Bezpieczniejszym lekiem jest może lamotrygina, ale na karbamazepinie też można prowadzić ciążę. Prawda jest taka, że zawsze zmniejszenie dawki leku zwiększa ryzyko napadu, a odwrotnie wzrost dawki zwiększa ryzyko działania toksycznego na płód. Ryzyko wad rozwojowych u płodu wynosi ok. 1-2%. Wydaje mi się, że leczenie jest optymalne. Okres laktacji nie ma już takiego znaczenia.

23.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Prymidon i fenobarbital są substancjami, które przenikają do mleka matki. Gdy takie mleko zostanie spożyte przez noworodka, zaobserwuje się u niego zwiększoną senność. To z kolei skłania lekarza do podjęcia decyzji o zamianie leku lub zrezygnowania z karmienia piersią. Ale są inne leki, które można stosować.

24.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Zawartosc lekow przeciwpadaczkowych w mleku matki jest na tyle niska, ze nie stanowi ryzyka dla dziecka. Niemniej, przed karmieniem piersia nalezy skonsultowac sie z lekarzem.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Dla większości matek karmiących i ich dzieci, branie leków nie jest szkodliwe, gdyż mleko matki ma bardzo niską zawartość leku. Niemniej należy to skonsultować z lekarzem prowadzącym.