Napad padaczkowy charakteryzuje się jako ciągłe niedotlenienie mózgu.

Czy to możliwe

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

8.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Napad padaczkowy charakteryzuje się jako ciągłe niedotlenienie mózgu.

Fałsz: brak tlenu zazwyczaj wywołuje omdlenie, które czasem może być spowodowane przez atak padaczkowy.

9.11.2012 przez Aleksandra Taszarek - Student medycyny: studentka kier.lekarskiego,rok 5
obalam

padaczka polega na pojawieniu się nieskoordynowanych wyładowań elektrycznych w mózgu objawiającymi się różnego rodzaju napadem drgawek,skurczy mięśni...natomiast niedotlenienie mózgu powoduje utratę przytomności,która występuje podczas ataku padaczki,ale w innym mechaniźmie

10.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Napad padaczkowy jest wyrazem przejściowych zaburzeń czynności mózgu wskutek nadmiernych i gwałtownych wyładowań bioelektrycznych w komórkach nerwowych. Rozróżnia się wiele typów napadów padaczkowych o bardzo zróżnicowanych objawach. Natomiast w wyniku przejściowego niedotlenienia mózgu traci się przytomność, a gdy jest długotrwałe prowadzi do śmierci komórek nerwowych.

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Jest to napad przejściowych zaburzeń czynności mózgu, polegające na nadmiernych i gwałtownych, samorzutnych wyładowaniach bioelektrycznych w komórkach nerwowych. Niedotlenienie mózgu tak jak sam napad jest przejściowy.

6.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

W zależności od wieku, możemy posegregować przyczyny napadów padaczkowych. Jednak niekoniecznie oznacza to, że właśnie dany czynnik będzie odpowiadał u nich za pojawienie się padaczki. Warto wiedzieć, że w 2/3 przypadków, etiologia objawów epileptycznych jest nieznana.

Zatem u najmłodszych przedstawicieli naszego społeczeństwa i wśród młodzieży, epilepsja najczęściej rozwija się na skutek niedotlenienia i wynaczynienia okołoporodowego, urazów głowy, zapalenia mózgu i uwarunkowanych genetycznie chorób. Padaczka często towarzyszy mózgowemu porażeniu dziecięcemu i może wystąpić u chorych na autyzm.

W średnim wieku, czyli mniej więcej do 60 roku życia, za przyczynę ujawnienia się padaczki uznaje się urazy mózgu, wolno narastające guzy ośrodkowego układu nerwowego, stwardnienie rozsiane, stwardnienie hipokampa oraz malformacje naczyniowe (różne twory z dysplastycznych naczyń krwionośnych).

Natomiast u osób po 60 roku życia w etiologii padaczek swój udział będą miały udary mózgu, choroby neurozwyrodnieniowe (demencja, SM), jak również guzy i urazy mózgu.

Oprócz tego, do przyczyn napadów padaczkowych zalicza się jeszcze choroby metaboliczne i niedobory pierwiastkowe oraz parazytozy, czyli inwazje pasożytnicze. W krajach tropikalnych często jest to neurocysticerkoza, spowodowana inwazją tasiemcem uzbrojonym.

23.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Niedotlenienie mózgu może spowodować stan padaczkowy, ponieważ trwa o wiele dłużej.

24.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Niedotlenienie powoduje omdlenie, nie napad padaczkowy. Cytujac wikipedie: 'apad padaczkowy – skutek gwałtownych wyładowań bioelektrycznych grupy komórek nerwowych, które aktywują określone układy strukturalno-czynnościowe mózgu, czego objawem jest zaburzenie ich czynności.'

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Brak tlenu zazwyczaj wywołuje omdlenie, które czasem może być spowodowane przez atak padaczkowy.

3.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Napad padaczkowy jest wyrazem przejściowych zaburzeń czynności mózgu wskutek nadmiernych i gwałtownych wyładowań bioelektrycznych w komórkach nerwowych. Rozróżnia się wiele typów napadów padaczkowych o bardzo zróżnicowanych objawach.