Niektóre napady epilepsji mogą trwać kilka sekund i być niezauważalne dla innych.

Czy to możliwe aby tak było

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (13)

8.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Zdarza się to przy tak zwanych małych napadach. Często nawet rodzina nie zauważa wtedy objawów.

8.11.2012 przez Beata - Student medycyny: UM Lublin
potwierdzam

Istnieje wiele rodzajów napadów padaczkowych, czasem przebiegają one z bardzo skąpo wyrażonymi objawami i są krótkotrwałe.

"Napady małe, kiedyś określane jako petit mal, polegają czasem wyłącznie na krótkiej utracie świadomości, która może być mylona z zamyślaniem się lub zagapieniem dziecka. Inne napady "małe" to pewne charakterystyczne ruchy przy zachowanej świadomości, np. trzepotanie powiek (jak skrzydła motyla), szarpnięcia kończynami (co może być mylone z tikiem nerwowym) lub ruchy potakiwania ( w istocie opadanie głowy). "

8.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Niektóre napady mogą trwać kilka sekund i być niezauważalne dla innych.

Prawda: niektórzy chorzy (zazwyczaj dzieci) mogą mieć tzw. napady nieświadomości trwające zaledwie kilka sekund.

9.11.2012 przez Paulina Rąpała-Piórkowska - Inny: hashimoto, epi, zespół antyfosolipidowy
potwierdzam

Dokładnie, ja mam tzw napady petit mal, nikt nie zauważa kiedy "to" mi się dzieje, trwa to ułamek sekundy a nie kilka sekund. Określiłabym "to" jako nagły wybuch bomby w głowie w sensie nagłej dezorientacji, czarnej dziury.

10.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Napady pierwotnie uogólnione mogą objawiać się jako wyłączenie świadomości na kilka-kilkanaście sekund. Również napady częściowe proste nie objawiają się utratą przytomności ani drgawkami tylko zaburzeniami ze strony jakiegoś zmysłu wzroku, słuchu, węchu, dotyku i mogą pozostać niezauważone przez otocznie.

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Niektóre napady epilepsji mogą być niezauważalne, mogą obejmować chwilowe zaburzenie świadomości, np. zagapienie, skurcz pojedynczych grup mięśniowych, gdzie nie jest to w ogóle wiązane z objawami padaczki

5.12.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

Typu petit mal. Podczas napadów nieobecności, dziecko jest tymczasowo nieświadomi tego, co dzieje się wokół niego. Przez kilka sekund krótki, dziecko zatrzymuje się, co on robi, patrzy prosto przed siebie i nie reaguje na ludzi mówiących. Podczas ataku, dziecka powieki może migać lub migotania bardzo szybko lub na ramieniu lub nodze może drgać, szarpnięcie lub przenieść bez wyraźnej przyczyny.

6.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

napady częściowe manifestują się drgawkami w obrębie jednej kończyny, górnej lub dolnej. Mogą jednak dotyczyć jedynie jakiejś części danej kończyny np. dłoni, a nawet palca ręki. Przeważnie są to ruchy automatyczne (np. pstryknięcia, klaśnięcia, wyprężenie, pocieranie rąk), które nie wyglądają jak patologia, więc nie wzbudzają zainteresowania otoczenia.

6.12.2012 przez Damian Grela - Lekarz: lekarz
potwierdzam

tak. mogą to być napady typu wyłączenia. W skrócie - polegają na "zawieszeniu" - np. w trakcie rozmowy chory "zastyga" lub "zapatrza" (czy to jest po polsku????) się na chwilę, po czym jak gdyby nigdy nic, wraca do przerwanego wątku nie pamiętając epizodu.

23.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

W zależności od tego, w jakim obszarze mózgu znajduje się ognisko padaczkowe, napady choroby wyglądają różnie. Do napadów uogólnionych należą także napady nieświadomości. Występują one jedynie u dzieci i polegają na kilkunastosekundowym “wyłączeniu się”, które wygląda tak, jakby dziecko się zagapiło. Potem wraca ono do wykonywanej czynności i nawet nie wie, że miało napad.

24.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Sa to glownie napady petit mal- polegaja tylko na zaburzeniu swiadomosci trwajacym pare sekund- czesto sa one niezauwazalne dla osob z zewnatrz.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Choć większości z nas napad padaczkowy kojarzy się z utratą przytomności i konwulsjami, epilepsja rzadko przejawia się w tak skrajnej postaci (z franc. grand mal – duży napad). Większość chorych ma ledwie dostrzegalne symptomy (petit mal – mały napad) – które mogą umknąć nawet uwadze najbliższych.

3.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

tak mogą takie być mi.in miokloniczne, objawy jacksonowskie