Niektórzy chorzy na padaczkę są w stanie przewidzieć zbliżający się atak

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (15)

7.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Niektórzy chorzy są w stanie przewidzieć atak czują tzw Aurę objawiającą się odczuwaniem mrowienia na skórze, lub odczuwaniem dziwnych smaków lub zapachów. Mój szwagier np przed atakiem (najczęściej wiążącym się z chwilową utratą świadomości) zaczyna jednostajnie gwizdać i zamiera na kilka lub kilkanaście sekund w bezruchu, czasami kończy się utratą równowagi i przewrotką, teraz rzadko występują drgawki.

7.11.2012 przez Magdalena Arendarek - Student medycyny: studentka 4 roku
potwierdzam

Niektórzy chorzy potrafia zaobserwować charakterystyczne objawy i w pewien sposób przewidzieć, że coś się będzie dziać. Zazwyczaj sa to chorzy, którzy chorują od dłuższego czasu.

Cytat: Zwiastuny napadów padaczkowych (inaczej objawy prodromalne) występują u około 30-50% pacjentów, częściej w przypadkach chorych na padaczkę ogniskową niż uogólnioną. Odczuwane są one na kilka godzin a nawet dni przed napadem padaczkowym.

8.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Chory może wyczuć pewne zmiany w swoim ciele ale nie są one charakterystyczne i nie zawsze łączą się z napadem epilepsji. Szkoli się natomiast psy aby umiały wyczuwać nadchodzący atak i ostrzegały swoich właścicieli.

8.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Niektórzy chorzy są w stanie przewidzieć zbliżający się atak?

Prawda: niektórzy (ale nie wszyscy) chorzy na padaczkę przed nadchodzącym atakiem czują tzw. "aurę". Aura może polegać na odczuwaniu mrowienia na skórze, dziwnych zapachów lub smaków.

10.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Dzieje się tak w 2 mechanizmach. Pierwszy i ten lepiej poznany to aura. Padaczka zaczyna się w pewnym miejscu w mózgu tzw. ognisku i potem rozchodzi się na resztę mózgu ( choć nie zawsze). Aura to nic innego jak odczuwanie przez pacjenta tego napadu częściowego prostego (tylko w ognisku) zanim rozejdzie się na cały mózg. Chory w tym czasie może słyszeć, dźwięki, czuć zapachy, widzieć błyski lub mieć jakieś wrażenia dotykowe na skórze. Drugi mechanizm to zwiastuny (objawy prodromalne), które nie wiadomo w jaki sposób powstają. One wyprzedzają napad nawet o parę dni i charakteryzują się zmianami nastroju, zaburzeniami koncentracji, problemami żołądkowo-jelitowymi, niespecyficznym uczuciem, że coś jest nie tak.

14.11.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

tak to się nazywa aura, czyli pewne symtomy, odczucia które wystepują przed napadem

19.11.2012 przez Martusia - Inny: ...
potwierdzam

Potwierdzam, jeśli ktoś bardzo dobrze zna swój organizm jest w stanie wychwycić symptomy przepowiadające atak. Jednak jak czytałam najlepiej wyczuwają zbliżający się atak zwierzęta w szczególności psy.

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

nawet do 50% pacjentów może odczuwać zbliżający się napad poprzez zmianę nastroju, rozdrażnienie, zmęczenie, bóle głowy, niepokój

6.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

U niektórych chorych przed napadem pojawiają się zwiastuny tzw. aura przednapadowa. Dziecko nawet na kilka dni przed napadem bywa marudne, niekiedy pobudzone, odczuwa lęk, zawroty głowy oraz nudności. U innych nie obserwuje się żadnych sygnałów poprzedzających napad, który pojawia się nagle.

6.12.2012 przez Damian Grela - Lekarz: lekarz
potwierdzam

tak. nazywa się to aurą i jest związane z pierwszym etapem rozchodzenia się wyładowania napadowego

23.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Niektórzy chorzy czują zbliżający się atak poprzez odczuwanie różnych smaków czy mrowienia na skórze.

24.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Potwierdzam mit. Niektorzy ludzie, zwlaszcza mlodzi i cierpiacy na czeste napady, potrafia przewidziec kiedy atak nastapi. Wg naukowcow takie umiejetnosci mozna trenowac i rozwijac.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Odczucia, które poprzedzają napad padaczkowy czyli zwiastuny napadu, często mylone są z pojęciem aury, która sama w sobie w rzeczywistości jest już napadem. Obie te formy pewna niewielka grupa pacjentów potrafi kontrolować poprzez indywidualnie wypracowane metody, które nie dopuszczają do wystąpienia napadu.

3.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Są to objawy m.in osłabienie, skurcze m.twarzy, szum w uszach, napięcie mięśniowe, szczękościsk, ślinotok itd

6.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
potwierdzam

Ludzie chorujący na padaczkę są w stanie rozpoznać tzw. aurę objawów poprzedzającą atak. Są nauczeni, np. głośno krzyczeć, by zwrócić na siebie uwagę osób, które są w pobliżu.