Ząbkowaniu towarzyszy gorączka

czy to tylko zbieg okoliczności, nader częsty.

Próby weryfikacji mitu (18)

7.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Bardzo rzadko zdarza się, że nie zauważymy pojawienia się pierwszego zęba. Pierwszym objawem będzie charakterystyczny stukot łyżeczki o ząb. Jednak znacznie częściej towarzyszą temu zjawisku mniej lub bardziej liczne objawy. Należą do nich: ślinotok, śluzowa wydzielina w nosie przypominająca katar, zaczerwienione policzki, luźne stolce o nieprzyjemnym zapachu i kwaśnym odczynie. Stolce dość łatwo mogą odparzać skórę pośladków, czasem chwilowe zalegania takiego stolca w pielusze wystarczy żeby odparzyć skórę. U dziecka może również wystąpić niepokój, mniej lub bardziej podwyższona temperatura, niechęć do jedzenia zwłaszcza ciepłych posiłków oraz trudności ze spaniem. W przypadku przebijania się przez dziąsło dużych zębów – trzonowych – z jamy ustnej często wydobywa się nieprzyjemny zapach. W tym czasie następuje również obniżenie odporności. Wyrazem tego może być gęstnienie wydzieliny z nosa i zmiana jej koloru na żółto-zielony. W takiej sytuacji należy skonsultować się z pediatrą.

7.11.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
potwierdzam

prawda. Bywa że ząbkowaniu towarzyszy gorączka. Nie zawsze i w każdym przypadku, ale zdarza się dość często.

7.11.2012 przez Anna Zielińska - Inny: Archeolog
potwierdzam

Ząbkowaniu bardzo często towarzyszy stan zapalny w jamie ustnej. Jednym z objawów stanu zapalnego jest podwyższona temperatura.

8.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Gorączka przy ząbkowaniu jest zazwyczaj objawem miejscowego zapalenia dziąsła w miejscu wychodzenia zęba

8.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Ząbkowanie, czyli wyrzynanie się pierwszych zębów mlecznych u niemowlęcia, stanowi normalny etap rozwoju uzębienia. Pierwsze ząbki niemowlaka wyrzynają się do momentu, aż przebiją się na powierzchnię dziąsła i zaczną być widoczne w buzi. Dla maluszka ząbkowanie nie jest przyjemnym czasem. Dziąsła dziecka są rozpulchnione, zaczerwienione, bolesne. Ząbkowaniu u dzieci prawie zawsze towarzyszy płacz, pobolewanie, niechęć do jedzenia. Przy tym maluszek staje się apatyczny, marudny, nie chce się bawić, wszystko wkłada do buzi i mocno się ślini. Czasami pojawia się również niewielka i krótkotrwała gorączka

10.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Podczas ząbkowania dziecko jest niespokojne, częściej płacze, ślini się, gryzie zabawki oraz może wystąpić gorączka.

Źródło: "Pediatria" K.Kubicka, W.Kawalec

16.11.2012 przez Rachela - Inny: przyszły ortopeda
potwierdzam

Często się tak zdarza, ale należy pamiętać, że każde dziecko inaczej przechodzi okres ząbkowania i może się zdarzyć, że nie będzie miało gorączki, co nie jest nienaturalne :)

19.11.2012 przez Martusia - Inny: ...
potwierdzam

W wielu przypadkach tak właśnie jest, organizm tak reaguje na powstały stan zapalny w organizmie jednakże od wszystkiego są wyjątki istnieją przypadki gdzie dzieci w żaden negatywny sposób nie reagują na ząbkowanie

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Ząbkowaniu może towarzyszyć gorączka do 38 st, jest krótkotrwała - nie ma podstaw, żeby się niepokoić

5.12.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

Ząbkowanie powoduje stan zapalny dziąseł, dlatego dziecko staje się nadpobudliwe, często płacze, budzi się w nocy, ma trudności z zasypianiem. U niektórych maluchów reakcją na zapalenie dziąseł i ból jest właśnie gorączka.

6.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Do objawów ząbkowania należą: goraczka do 38, zły humor, neispokojny sen, biegunka, czerwone policzki, ślinienie, ból dziąseł, płacz ...

6.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
obalam

możę towarzyszyć ale nie musi moje dzieci ząbkowały bez gorączkowo

7.12.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

Co prawda niektóre dzieci przechodzą ząbkowanie bezgorączkowo to jednak wystąpienie gorączki u dzieci ząbkujących jest jedną z cech charakterystycznych klinicznie.

14.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

W czasie ząbkowania (wyrzynania pierwszych zębów) dzieci wykazują nadmierną tkliwość bólową w obrębie dziąseł(...), mogą pojawiać się także inne dolegliwości jak gorączka (....)

Pediatria Dyducha

19.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Niemowlęta miewają gorączkę do 38 stopni, kiedy ząbkują. Dziecko się ślini, przygryza rączkę, gryzak.

21.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Ząbkowaniu czasami towarzyszy podwyższona temperatura ciała.

26.12.2012 przez szajajaba - Inny: Oligofrenopedagog, edukator zdrowia
obalam

Może, ale nie musi. 1, 2 i 4 u mojej córki wyszły tak, że nawet nie wiem kiedy - ani temperatury podwyższonej, ani biegunki, ani marudzenia. A w trakcie wychodzenia 3 dolnych i górnych - temperatura była.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Ząbkowaniu czasami towarzyszy podwyższona temperatura ciała. Jeśli gorączka u niemowlaka nie przekracza 38ºC i jest krótkotrwała, na ogół nie ma powodu do niepokoju.

23.03.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
obalam

Ząbkowanie może być dla dzieci dolegliwe, jak napisała Anna: "Ząbkowaniu bardzo często towarzyszy stan zapalny w jamie ustnej. Jednym z objawów stanu zapalnego jest podwyższona temperatura". To prawda, jednakże z badań wynika, że gorączka rzadko jest wywołana przez ząbkowanie. Z pięćdziesięciorga dzieci przyjętych do szpitala z powodu gorączki > 38,5C przypisywanej ząbkowaniu, u 48 znaleziono inną przyczynę niż zęby. Gorączka czyli tempertury ciała powyżej 38,5 C nie powinno się zatem wyjaśniać ząbkowaniem.

Piśmiennictwo:
UpToDate 2013, Coburn H Allen, MD, Gary R Fleisher, MD, Sheldon L Kaplan, MD Fever without a source in children 3 to 36 months of age.
Tighe M, Roe MF. Does a teething child need serious illness excluding? Arch Dis Child 2007; 92:266.
Jaber L, Cohen IJ, Mor A. Fever associated with teething. Arch Dis Child 1992; 67:233.
Swann IL. Teething complications, a persisting misconception. Postgrad Med J 1979; 55:24.
Macknin ML, Piedmonte M, Jacobs J, Skibinski C. Symptoms associated with infant teething: a prospective study. Pediatrics 2000; 105:747.