Gdy połkniemy gumę, wszystkie jej składniki opuszczą nasze ciało dopiero po 7 latach

i czy to takie niebezpieczne dla nas

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

7.11.2012 przez Kamil Mesjasz - Student: Biolog
obalam

Nie jest to prawda. Polknieta guma w normalnym czasie opuszcza organizm, tak jak kazdy inny pokarm, i nie powinna po drodze robic zadnych problemow. Za to znane sa przypadki gdy dzieci notorycznie polykajace po kilka gum dziennie, wymagaly hospitalizacji, poniewaz gumy zlepialy sie z innymi polknietymi rzeczami(np monety) i tworzyly zatory. W opcji przypadkowo polknietej gumy takie rzeczy nie powinny sie przytrafic ani nie bedzie to trwalo dluzej niz przy czymkolwiek innym.

8.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Pokarmy przechodzą przez cały układ pokarmowy w czasie około 8 godzin. Nie ma większej różnicy czy zjemy jabłko, gumę czy metalową śrubę.

11.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Guma połknięta opuszcza nasz organizm a dokładnie układ pokarmowy w identycznym czasie jak inne pokarmy. Owszem połknięta guma może powodować zlepienie się z innymi rzeczami w naszym układzie pokarmowym, zwłaszcza u dzieci, i tworzyć np.zatory mechaniczne (wówczas wymagana jest hospitalizacja), ale zwykle opuszcza ona układ pokarmowy w "normalnym" czasie.

6.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Guma do żucia jest normalnie trawiona przez kwas solny w żołądku i resztki wypróżniane tak jak każdy inny pokarm.

7.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Najczęściej połknięta guma do żucia przedostaje się przez przewód pokarmowy nie dłużej niż inne rodzaje jedzenia. Jednak opuszcza go w praktycznie niezmienionej formie. Dzieje się tak, ponieważ żołądek ludzki nie jest w stanie trawić jednego z głównych składników tego typu produktów - poliizobutylenu.

23.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Guma jest zwykłym produktem spożywczym, który pod wpływem soku żołądkowego po prostu się rozpuszcza i dalej wydalana jest jak każdy inny pokarm.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

To, co nie ulega strawieniu, zostaje przesunięte do okrężnicy występującej poprzecznej i zstępującej i wydalone na zewnątrz w postaci stolca.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Z całą pewnością wszyscy słyszeliśmy, żeby nie połykać gumy do żucia, bo minie wiele lat zanim opuści ona nasze ciało. Takie stwierdzenie ma mniej więcej taką wartość jak to, że zjedzenie nasiona owocu sprawi, że wykiełkuje nam ono w żołądku. Oba stwierdzenia to mity. Co prawda nasz organizm nie ma zdolności trawienia gumy, ale to nie znaczy, że rozkleja się ona w środku i zatyka nasz przewód pokarmowy. Połknięta po kilku dniach naturalnie opuści nasz organizm.

3.01.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Guma wychodzi w niezmienionym składzie gdyż zołądek ludzki nie jest w stanie trawić jednego z głównych składników tego typu produktów - poliizobutylenu. Ale guma wychodzi jako odpadki pokarmu przez odbyt