Wszystkie choroby skóry są zaraźliwe

Istnieje przekonanie, że nie należy dotykać osób chorujących na łuszczycę czy atopowe zapalenie skóry, bo "można się zarazić".

Próby weryfikacji mitu (19)

14.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

co do atopowego zapalenia skóry to nie wiem ale łuszczycą nie można się zarazić bo to chyba choroba autoimmunologiczna

14.09.2012 przez Wojciech Łunkiewicz - Student medycyny: Lekarz Medycyny Weterynaryjnej
obalam

Wiele chorób skóry może być na tle immunologicznym, autoagresja, alergia, nowotwory i nie są one zaraźliwe odsyłam do pierwszej lepszego podręcznika dermatologii lub immunologi klinicznej.

15.09.2012 przez Sylwia Mąkosa - pasjonat medycyny
obalam

Nie można się zarazić tymi chorobami porzez dotyk.

15.09.2012 przez Gabriela - Inny: pracownik biurowy
obalam

Choruję na łuszczycę od 15 lat, nikt z moich znajomych ani rodziny, ani mąż się nie zaraził.

15.09.2012 przez Karolina P - Student: farmacja
obalam

Niee! atopowe zapalenie skóry jak i łuszczyca to choroby autoimmunologiczne,podobnie jak znana wszystkim alergia, która jak wiadomo nie jest zarazliwa. nie są to choroby ani wirusowe ani bakteryjne ani grzybicze, tak więc nie ma żadnego czynnnika zakaznego. ( źródło- wiedza ze studiów:P)

19.09.2012 przez Katarzyna Herba - Inny: bukmacher
obalam

Łuszczyca ma podłoże genetyczne, a atopowe zapalenie skóry alergiczne. Mit o zarażaniu się pewnie pochodzi stąd, że obie dolegliwości w ostrej fazie wyglądają strasznie, a wszystko co tak strasznie wygląda kiedyś uważana za zaraźliwe.

19.09.2012 przez Dorota Ja - Inny: kosmetologia
obalam

Oczywiście tymi chorobami nie można się zarazić. Przerażające jest zjawisko, że nieświadomi tego ludzie boją się kontaktu z takimi osobami, "bo ma łuszczycę"

19.09.2012 przez Ew Pe - Inny: pedagog
obalam

Zarówno łuszczyca jak i AZS są chorobami niezaraźliwymi. Poddawanie w wątpliwość faktów jest bardzo szkodliwe zarówno dla społeczeństwa, jak i osób chorych na te właśnie choroby.

19.09.2012 przez Anna Majewska - Inny: inny
obalam

Obalam ten mit ponieważ sama choruję na łuszczycę i nikt się ode mnie nie zaraził.Mam męża,syna i wszyscy są zdrowi.

20.09.2012 przez Anna - Inny: nauczyciel
obalam

Choruję na łuszczycę i wiem na pewno, że nie zarażą się ode mnie żadne osoby bo jest to chorobą, którą nie można się zarazić w żaden sposób z nią się po prostu rodzimy

22.09.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
obalam

Łuszczyca to choroba immunologiczna - nie da się nią zarazić ,ma podłoże genetyczne. Tak samo jest z Atopowym Zapaleniem Skóry ;)

13.10.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
obalam

Podobnie jak w przypadku chorób innych układów, tak samo w przypadku skóry nie wszystkimi chorobami można się zarazić.

19.10.2012 przez Agnieszka Wintrowicz - Student medycyny: :)
obalam

Oczywiście że nie są, cześć chorób skóry ma podłoże autoimmunologiczne - oznacza to że są one wynikiem nieprawidłowej funkcji układu odpornościowego. Nie można się więc nimi zarazić od drugiego człowieka. Można natomiast zarazić się tymi o etiologii grzybiczej, bakteryjnej, czy też wirusowej.

19.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Łuszczyca jest schorzeniem niezakaźnym i niezłośliwym. Cechuje się przewlekłym przebiegiem, z tendencją do samoistnego ustępowania (remisji) i nawrotów.

22.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Zaraźliwe są tylko te choroby skóry które są wywołane przez bakterie, wirusy bądź grzyby. Są to min.róża, liszajec zakaźny, kurzajki, grzybica skóry, opryszczka.

Chorzelski T., Jabłońska S. Choroby skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001,

24.10.2012 przez Sebastian - Student medycyny: UM Lublin
potwierdzam

Nie,tylko niektórymi chorobami skóry możemy się zarazić przez dotyk drugiej osoby.

24.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Obalam mit. Np. łuszczycą nie da się zarazić.

26.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Istnieje bardzo wiele chorób skóry, częścią można zarazić się podczas kontaktu z osobą chorą, ale nie z wszystkimi, np bielactwem nie da się zarazić.

27.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

CHoroby takie jak łuszczyca, twardzina układowa, rzs, fotodermatozy, opażenia, odmrożenia, pokrzywka, wstrząs anafilaktyczny, osutki polekowe itd nie mają związku z czynnikami zakaźnymi tj wirusami, bakteriami czy grzbami. Nie można się nimi zarazić przez kontakt bezpośredni.

Źródło: choroby skóry i przenoszone drogą płciową, Jabłońska

28.10.2012 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
obalam

Tu mamy pełną zgodność poglądów. Zresztą jeżli w definicji użyto określenia "wszystkie" to do obalenia wystarczy znaleźć jedną chorobę by mit obalić. Coś na kształt stwierdzenia: 'wszystkie kruki są czarne" -  jeden biały kruk falsyfikuje to stwierdzenie.

Zarażliowść jest cechą chorób zakaźnych. Inne choroby  ("niezakaźne" nie przenoszą się między ludźmi - może za wyjatkiem paranoi udzielonej). Choroby skóry mają różnorodną patogenezę, zatem nie wszystki są zaraźliwe np. znamiona barwnikowe - wrodzone, oparzenia - nabyte, alergie itp.

Pozwolicie że zacytuję Pana Marcina Musiała: "choroby takie jak łuszczyca, twardzina układowa, rzs, fotodermatozy, opażenia, odmrożenia, pokrzywka, wstrząs anafilaktyczny, osutki polekowe itd nie mają związku z czynnikami zakaźnymi tj wirusami, bakteriami czy grzbami. Nie można się nimi zarazić przez kontakt bezpośredni." ani pzrez kontakt pośredni, jeżeli chodzi o ścisłość.

Brawa dla wszystkich Pogromców.