Powiększony węzły chłonne pod pachą świadczą o raku piersi

No bo co innego by miały zwiastować?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

6.11.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
obalam

Mogą zwiastować różne rzeczy: stan zapalny, całą masę nowotworów hematologicznych, stan zapalny w obrębie piersi i parę innych rzeczy jeszcze rzadziej spotykanych tudzież kazuistycznych.

6.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Powiększone węzły chłonne u wielu osób powodują niepokój, chociaż w większości przypadków, na wyrost. Obrzękiem węzłów limfatycznych mogą objawiać się złośliwa choroba nowotworowa lub AIDS, ale również choćby infekcja bakteryjna czy wirusowa, która szybko minie. Ocenę sytuacji trzeba jednak pozostawić specjalistom oraz jak najszybciej rozpocząć diagnostykę

7.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Jest to jeden z objawów który może wystąpić przy raku piersi ale może on oznaczać wiele innych chorób więc nie jest to jednoznaczny objaw

11.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Węzły pachowe są miejscem spływu chłonki nie tylko z gruczołów piersiowych, ale również z kończyny górnej. Powiększenie ich może być odczynowe,czyli związane z jakimś zakażeniem w obrębie drenowanej okolicy, z zapaleniem samych węzłów np. w przebiegu gruźlicy, tularemii, choroby kociego pazura. Również do odczynów poszczepiennych należy powiększenie węzłów pachowych. Nie sposób wymienić wszystkich sytuacji w których mogą się jeszcze powiększyć węzły pachowe, więc wymienię tylko takie główne grupy chorób jak choroby układowe (autoimmunologiczne, spichrzeniowe, GVHD, choroby alergiczne), nowotwory układu krwiotwórczego, przerzuty nowotworowe do węzłów.

Źródło: artykuł "Diagnostyka powiększonych węzłów chłonnych" Michał Matysiak

16.11.2012 przez Agata Michalczyk - Student: student medycyny
obalam

Mogą ale nie muszą. Oczywiste jest, że powiekszone węzły pachowe moga być objawem raka piersi, ale także stanu zapalnego, czy innego nowotworu, który znajduje się w "zlewisku" tych wężłów chłonnych.

21.11.2012 przez Romuald Małczak - Inny: ..
obalam

Powiększony węzeł - jako jedyna informacja nie mówi nam nic o jego przyczynie. W razie stwierdzenia takiego węzła, należy ocenić, jego wielkość, bolesność itp, a następnie zdecydować o ego przyczynie. Przyczyną powiększenia węzła chłonnego może być stan zapalny, czy infekcja organizmu, lub faktycznie nowotwór, ale już w badaniu fizykalnym mozna okresilić etiologię powiększenia

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Powiększony węzeł pachowy może mieć przyczynę w np skaleczeniu danej strony kończyny górnej, może być objawem zapaleni górnych dróg oddechowych tj przeziębienia, anginy, mononukleozy. Może to być też inny nowotwór np przeżut czerniaka.

23.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Węzły chłonne to skupiska tkanki limfatycznej odpowiadającej za odporność organizmu. Kiedy jesteśmy zdrowi, są niewyczuwalne, powiększone mogą sygnalizować chorobę. Przyczyną powiększenia węzłów chłonnych mogą być również choroby zakaźne, takie jak: odra, ospa, żółtaczka zakaźna czy błonica. Wywołujące je wirusy lub bakterie krążą po całym organizmie, stąd powiększone są węzły zlokalizowane w różnych miejscach.

24.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Obalam mit. Poza rakiem piersi jest bardzo duzo innych przyczyn powiekszenia sie wezlow chlonnych pachowych, oraz tez w innyh lokalizacjach. Najczestsze to: infekcje, mononukleoza, HIV, kolagenozy.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Obrzękiem węzłów limfatycznych mogą objawiać się złośliwa choroba nowotworowa lub AIDS, ale również choćby infekcja bakteryjna czy wirusowa, która szybko minie. Ocenę sytuacji trzeba jednak pozostawić specjalistom oraz jak najszybciej rozpocząć diagnostykę.

16.07.2014 przez Józef Narwani - Lekarz: Mila, lekka, dobrze plattna
potwierdzam

Powiększone węzły chłonne MOGĄ, ale nie muszą świadczyć o chorobie nowotworowej. Tutaj są wypisane potencjalne przyczyny wyczuwania guzków pod pachami (nie zawsze są to węzły chlonne): http://guzek-pod-pacha.blogspot.com/2014/07/guzek-pod-pacha-co-to-jest-i-jakie-sa.html