Nastroje ciężarnej mamy udzielają się dziecku

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (12)

5.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Między kobietą, a rozwijającym się w jej ciele płodem istnieje łączność neurohormonalna, behawioralna i psychiczna. Stres kobiety przez neurohormony udziela się dziecku i przeciwnie – relaks psychiczny mamy wprowadza w stan relaksu dziecko.

5.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Już dawno udowodniono, że płód reaguje na nastroje mamy. Wie, kiedy się ona złości, a kiedy cieszy, słyszy jej głos i inne dźwięki. Wiadomo też, że stres matki może mieć negatywny wpływ na dziecko. Jeżeli kobieta jest czymś bardzo podekscytowana czy zdenerwowana, jej maluszek jest narażony na „zalew” hormonów stresu. Docierają one do niego przez łożysko wraz krwią. Hormony stresu pobudzają – przyspieszają bicie serca, sprawiają, że kurczą się naczynia krwionośne, zmniejszając przepływ krwi u matki. A to ogranicza ilość płynącego do dziecka przez łożysko tlenu i substancji odżywczych. Lekarze ostrzegają, że silne negatywne przeżycia w pierwszych tygodniach ciąży zwiększają ryzyko poronienia, w późnych miesiącach zaś mogą nawet spowodować przedwczesny poród. A noworodki, których matki podczas ciąży przeżywały długotrwały stres, nie chcą jeść, mają problemy z oddychaniem, są bardziej rozdrażnione, kapryśne, więcej płaczą.

7.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Jest to prawda dlatego już od wczesnego okresu ciąży należy pielęgnować atmosferę i tworzyć więź z dzieckiem

19.11.2012 przez Martusia - Inny: ...
potwierdzam

Potwierdzam, nieszczęśliwa mama to nieszczęśliwe dziecko. gdy kobieta ciężarna bardzo się stresuje odbija się to na dziecku. Nastroje mamy bardzo mocno udzielają się dziecku, mają na nie ogromny wpływ w życiu płodowym a także po porodzie, różne sytuacje i emocje mogą mieč wpływ na całe życie tego małego jeszcze człowieka

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Samopoczucie ciężarnej kobiety ma znaczenie także dla dziecka. Ich krwiobiegi są połączone. Gdy mama jest spokojna, spokojne jest również maleństwo. Wydzielająca się po wpływem stresu adrenalina krąży we krwi obojga. Jej nadmiar może osłabić delikatny układ nerwowy maluszka, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu.

25.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Stres matki przechodzi na dziecko rozwijające się w jej łonie i powoduje trwały efekt odczuwania i przeżywania napięcia - to wynik badań prowadzonych przez niemieckich badaczy z Uniwersytetu w Konstancji. Badaniem objęto 25 kobiet i ich dzieci, teraz będących w wieku od 10 do 19 lat- opublikowano w czasopiśmie "Translational Psychiatry".

14.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Przez większość życia płodowego, a zwłaszcza przez ostatnie trzy miesiące odbiera mnóstwo bodźców fizycznych oraz chemicznych. Pochodzą one ze środowiska zewnętrznego jak i wewnętrznego. Płód nie jest także zabezpieczony przed stresem, jaki może przeżywać jego matka. Dociera on do niego pod postacią hormonalną, a także przejawia się niedoborem tlenu.

Nie jesteśmy w stanie się ochronić przed wpływem stresu. Żadna kobieta też nie ochroni przed nim swojego maleństwa, powinna mieć jednak na uwadze, że w czasie ciąży najlepiej zachować spokój. Dla płodu nie ma różnicy, jakie złe emocje przeżywa jego matka, jeśli przeżywać je będzie długo, dziecko będzie po prostu zmęczone i obolałe.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Prawda. Przez łożysko przenikają hormony stresu - kortyzol, adrenalina i kortykosterydy. Układ nerwowy dziecka jest wprost bombardowany sygnałami alarmowymi, które wprawiają je w stan pobudzenia, czujności i napięcia. Te same hormony powodują u matki skurcz naczyń krwionośnych i zmniejszenie przepływu krwi. Przez łożysko dociera więc do dziecka mniej tlenu i substancji odżywczych potrzebnych mu do rozwoju. Długotrwały, silny stres matki powoduje czasem, że po urodzeniu jest ono bardziej nerwowe, płaczliwe, ma kłopoty ze snem oraz często ulewa pokarm. Problemy z koncentracją, trudności w nauce, niestabilność emocjonalna – oto potencjalne konsekwencje stresu matki. Nie wolno Ci się więc zamartwiać – problemy muszą poczekać. Kiedy jesteś w radosnym nastroju, Twoje dziecko też ma się dobrze.

23.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Przez łożysko przenikają hormony stresu – kortyzol, adrenalina i kortykosterydy. Układ nerwowy dziecka jest wprost bombardowany sygnałami alarmowymi, które wprawiają je w stan pobudzenia, czujności i napięcia. Te same hormony powodują u matki skurcz naczyń krwionośnych i zmniejszenie przepływu krwi. Przez łożysko dociera więc do dziecka mniej tlenu i substancji odżywczych potrzebnych mu do rozwoju. Długotrwały, silny stres matki powoduje czasem, że po urodzeniu jest ono bardziej nerwowe, płaczliwe, ma kłopoty ze snem oraz często ulewa pokarm. Problemy z koncentracją, trudności w nauce, niestabilność emocjonalna – oto potencjalne konsekwencje stresu matki.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Samopoczucie ciężarnej kobiety ma znaczenie także dla dziecka. Ich krwiobiegi są połączone. Gdy mama jest spokojna, spokojne jest również maleństwo. Wydzielająca się po wpływem stresu adrenalina krąży we krwi obojga. Jej nadmiar może osłabić delikatny układ nerwowy maluszka, a w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu. Dbając o partnerkę, dbasz więc także o swoje dziecko. To ogromnie ważne, także ze względu na Ciebie. Choć wszyscy mówią: „Zostaniesz wkrótce ojcem”, tak naprawdę już teraz nim się stajesz. Dzień po dniu budujesz więź między Tobą a maluchem i między Tobą a Twoją ukochaną. Ba, tylko jak dbać o dobry humor kogoś, kto sam nie wie, czego chce?

29.11.2013 przez Magdalena D - Inny: nauczyciel wczesnoszkolny
potwierdzam

zgadzam się, a co więcej z moich obserwacji wynika że dzieci mam których ciąże przebiegają spokojnie, które odpoczywają, nie stresują się itp. są po porodzie spokojniejsze i mają mniej problemów przy kolkach itp.

4.01.2016 przez Asia Wojtkowiak - Inny: Farmacja, kosmetologia
potwierdzam

Skąd się biorą nerwice u dzieci? a właśnie z okresu płodowego..zaleca się spiewanie albo wogóle mówienie spokojnie do dziecka jak jeszcze jest w brzuchu i to sie sprawdza.Kłotnie, awantury i duży stres na pewno nie służą dziecku. Chillout! :)