W ciąży nie powinno się prowadzić samochodu

Prawda czy fałsz?

Próby weryfikacji mitu (13)

5.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Czy w ciąży często siadasz za kierownicę? Ty i twój maleńki pasażer jesteście bezpieczni, pod warunkiem że przestrzegasz kilku zasad.

5.11.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

Jeśli tylko brzuszek przyszłej mamy nie przeszkadza w prowadzenie, to nie am przeciwwskazań do prowadzenia auta przez ciężarną.

5.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Kobieta w ciąży powinna robić dokładnie to co przed tym stanem, bo przecież ciąża nie jest chorobą

6.11.2012 przez Katarzyna Nowak - Student: interesuję się medycyną jednak jej nie studiuje
obalam

Moim zdaniem nie ma żadnych przeciwwskazań do tego aby ciężarne kobiety prowadziły samochód. Jeśli kobieta czuje się na siłach do prowadzenia samochodu uważam że nie ma problemu aby to robiła. Wiadomo że wiąże się to z pewnym ryzykiem gdyż w razie wypadku brzuch jest bardzo narażony na uderzenie, ucisk. Według przepisów kobiety z zaawansowaną ciążą nie muszą zapinać pasów bezpieczeństwa. Jednak zastanówmy się co jest gorsze w razie wypadku? Nacisk pasa na brzuch czy uderzenie brzuchem o kierownicę lub wypadnięcie z samochodu? Niepotrzebnie rozpisałam się o pasach ale może komuś się to przyda.

7.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Do początku 3 trymestry nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia samochodu potem można się zastanowić nad ograniczeniem prowadzenia samochodu

7.11.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
obalam

mnie gin sugerowała odpuszczenie prowadzenia samochodu pod koniec ciąży. Głównie z uwagi na zagrożenie jakie może nieść wypadek czy nawet mała stłuczka -> brzuszek - kierownica. Wcześniej o ile czułam się dobrze to mogłam prowadzić i nie widziała żadnego problemu.

20.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

Nie wiem czemu prowadzenie auta w ciązy miałoby byc przeciwskazane. Rozumiem, że w ostatnim trymestrze maleństwo może kopać intensywnie, co może przeszkadzac w koncentracji. Z pewnością jest to decyzja ciężarnej kobiety

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem o prowadzenia samochodu, tylko trzeba pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa bardziej niż zwykle, i zapinać pasy

25.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Nie ma przeciwwskazań do prowadzenia samochodu w ciąży. Należy pamiętać tylko o zapinaniu pasów mimo,że kodeks drogowy zwalnia kobiety ciężarne z tego obowiązku. Można kupić specjalne adaptery do pasów, które umożliwiają zapięcie ich w wygodniejszy sposób.

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Eksperci twierdzą, że nie ma większych przeciwwskazań, aby kobieta w ciąży mogła prowadzić samochód. Jednak w zaawansowanej ciąży lepiej w ogóle zrezygnować z prowadzenia samochodu. – Do połowy drugiego trymestru nie ma przeciwwskazań do prowadzenia przez kobiety auta, bo pasy bezpieczeństwa idealnie leżą na miednicy – mówi prof. Krzysztof Szymanowski. – Później istnieje pewne zagrożenie: brzuch jest większy i trudno idealnie zapiąć pas, by nie miał z nim styczności. Brzuch krępuje również ruchy za kierownicą. Jazda na fotelu pasażera, najlepiej z wyłączonymi poduszkami powietrznymi, to znacznie lepsze rozwiązanie.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Kobieta spodziewająca się dziecka niekoniecznie musi rezygnować z prowadzenia samochodu. Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo a przyszłej mamie nic nie dolega to nie ma przeciwwskazań by zasiąść za "kółkiem".

23.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do prowadzenia samochodu, jednak ze względów bezpieczeństwa należy być bardziej ostrożną

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Dzięki testom wypadkowym sporo dziś wiadomo o bezpiecznej jeździe w ciąży. Specjaliści z koncernu Volvo zbudowali manekina ciężarnej kobiety. Nafaszerowany elektroniką model (w 36 miesiącu ciąży) ma zamontowane urządzenia symulujące płód, łożysko, płyn owodniowy. Próby zderzeniowe z jego udziałem wiele wyjaśniły.

19.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Obalam. Zgodnie z art. 39 ust. 2 ustawy z 1997 r. Prawo o ruchu drogo­wym (Dz.U. 2005 r. Nr 108, poz. 908) kobieta w ciąży może prowadzić samochód. Nie ma również medycznych prac naukowych, które by to odradzały. Ciąża to nie choroba, to fizjologia.

Polecam też link:  http://www.pogromcymitowmedycznych.pl/myth/577/w-ci%C4%85%C5%BCy-mo%C5%BCna-zapina%C4%87-pasy-bezpiecze%C5%84stwa-w-samochodzie/