Wkładnie metalowego przemiotu w dłoń przerywa atak drgawek.

Panuje powszechne przekonanie, że człowiekowi w czasie ataku drgawek, epilepsji należy (poza czymś w usta) włożyć coś metalowego w dłoń - najlepiej klucze.

Próby weryfikacji mitu (15)

15.09.2012 przez Karolina P - Student: farmacja
obalam

wg najnowszych wytycznych nie należy choremu podczas ataku wkladac NICZEGO w usta i należy go pozostawic w spokoju, no chyba że byłby to stan padaczkowy zagrażający życiu/

25.09.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
obalam

Pierwszy raz słyszę o czymś takim, ale wątpię, by była to prawda. W końcu gdyby tak było to na kursach pierwszej pomocy itp. uczono by tego sposobu. Zastanawia też sama możliwość przeprowadzenia tego "zabiegu". Wątpię, by osobie, która ma atak udało się zacisnąć na tym przedmiocie dłoń, lub, jeśli jest ona już zaciśnięta udało się ją rozewrzeć. Najlepiej jest takiej osobie przytrzymywać głowę, tylko nie za mocno (nie chcesz przecież skręcić jej karku). Najlepiej zrobić z dłoni "koszyczek" i pozwolić głowie się w nim swobodnie poruszać, lecz nie pozwolić jej się z niego wyślizgnąć.

9.10.2012 przez Irek Kasperek - Inny: Przyszły ratownik ZHP
obalam

To taka sama bzdura jak wkładanie komuś podczas ataku w zęby łyżki, kluczy czy innych przedmiotów. Możemy w ten sposób tylko zaszkodzić.

11.10.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
obalam

Mit ten wziął się z przekonania, że metalowy przedmiot zadziała na zasadzie piorunochronu ;) Traktowałbym go w kategorii zabobonu. Nie muszę chyba dodawać, że brak jest jakichkolwiek dowodów na skuteczność takiego postępowania.

15.10.2012 przez pabloo - Student medycyny: student medycyny
obalam

Drgawki i atak padaczki to nie to samo, ale odnośnie padaczki przede wszystkim wytyczne mówią jasno i wyraźnie, że należy ograniczyć ryzyko urazu odsuwając co się tylko da od pacjenta, nie ma się co z nim siłować, bo i tak nie wygramy. A atak drgawek padaczkowych albo zakończy się sam, albo przerwie personel karetki podając Relanium lub leki z "wyższej" półki. Swoją drogą sztuką by było włożyć takiemu choremu coś do ręki, a jako że jest on nieprzytomny to wątpię żeby zrozumiał polecenie i utrzymał to w dłoni.

17.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

To nie ma nic wspólnego z atakiem padaczki. Padacza to zaburzenia miedzy neuroprzekaźnikami wiec co tu pomoże metal? Pamiętać nic nie wkładać do ust!

19.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Epilepsja to zaburzenia czynnościowe pracy mózgu, powstają w tkance nerwowej mózgu pobudzając różne rejony kory mózgu. Leczenie padaczki polega na przerwaniu tych samoistnych wyładowań bioelektrycznych poprzez wpływ na różne receptory, które hamują pracę neuronów ( wywołują ich hiperpolaryzację czyli stan w którym trudniej jest je pobudzić ).

Leczeniem pierwszego rzutu są benzodiazepiny: diazepam, midazolam, klonazepam. W stanie padaczkowym ( opoorny na leczenie przedłużający się atak ) stosuje się fenytoinę, fosfenytoinę, lidokaine, klometiazol, fenobarbital, kwas walproinowy, karbamazepinę, paraldehyd.

Pacjentowi nie wolno wsadzać ciał obcych do ust gdyż grozi to asfiksją ( mechanicznym zablokowaniem górnych dróg oddechowych ) należy go zaintubować i prowadzić skuteczna tlenoterapię.

Farmakologia Mutschler

19.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

podczas ataku padaczki należy jedynie podłożyć choremu coś miękkiego pod głowę, a poza tym nie należy robić niczego.

21.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

W trakcie ataku padaczki wyładowania powstają w jakimś ośrodku w mózgu i potem szerzą się na inne jego części. To w wyniku tego szerzenia następują drgawki, bo zaburzona jest funkcja wielu ośrodków. Wyładowania nie szczerzą się po całym ciele, więc wsadzania czegokolwiek w rękę nic tu nie pomoże.

Przerwać padaczkę mogą tylko leki, natomiast jest możliwe zapobieganie atakom padaczki poprzez stymulację impulsami elektrycznymi nerwu błędngo. Nawet jeżeli pierwotne ognisko powstanie, to nie może szerzyć się dalej na cały mózg.

24.10.2012 przez Agnieszka Wintrowicz - Student medycyny: :)
obalam

Jest to absolutna bzdura, jakiś dziwny wymysł, który nie wiadomo skąd się wziął. Osobę mającą napad padaczkowy: należy ułożyć na boku, aby zapobiec zakrztuszeniu lub zadławieniu, szczególnie jeśli chory wymiotuje, nie podawać nic do picia, ochronić (szczególnie głowę) przed okaleczeniem o okoliczne przedmioty, nie powstrzymywać na siłę drgawek, rozpiąć pasek, kołnierz koszuli, aby ułatwić oddychanie, nie wkładać niczego między zęby, szczególnie nic twardego. Nie otwierać siłą zaciśniętych szczęk, zachować spokój, dopiero jeżeli po 2-3 minutach atak nie mija, wezwać pogotowie. Po ataku osoba może mieć problem z logicznym kontaktem, mówieniem, kojarzeniem faktów i samodzielnym chodzeniem, wiec powiedzieć spokojnie, co się stało i pomóc usiąść lub dojść do łóżka i pozwolić odpocząć. Atak naprawdę jest sporym wysiłkiem umysłowym i fizycznym.

3.11.2012 przez Paulina Górska - Student medycyny: dietetyka IV rok
obalam

Z pewnością nie. Choremu podczas ataku padaczki nie należy niczego wkładać ani do rąk, ani do ust jak dawniej sądzono.

7.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Objawy epilepsji to skutek gwałtownych wyładowań neuronów i nieprawidłowego rozprzestrzeniania się pobudzenia w mózgu. Stąd może pochodziło to myślenie, że włożenie czegoś metalowego "ściągnie" wyładowania...

8.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

atak drgawek przerywają leki przeciwdrgawkowe! chyba że atak jest krótki i nie zdarzymy nic podać.

Jeśli nie mamy leku,to osobę należy ostroznie połozyć na podłodze (najpierw złapac zanim upadnie) tak,żeby podczas napadu nie poobijał się

13.11.2012 przez Agnieszka Lisowska - Pielęgniarka: Studentka Studiów Mgr
potwierdzam

Jestem za potiwerdzeniem mitu aczkolwiek to nie chodzi o sam metal ale w ogóle o dotyk. Takie samo dzialanie mozemy zaobserowować gdy w czasie napdu drgawek uściśniemy pacjenta za dłoń. Działa jak impuls, który stabilizuje pracę mózgu

14.11.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
obalam

obalam. włożenie metalowych rzeczy badz niebezpiecznych moze uszkodzic ciało osoby z drgawkami(szczególnie niebezpieczne napady padaczkowe). w czasie drgawek nalezy unieruchomic chorego lub zabezpieczyc przed urazami

22.11.2012 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Żaden rodzaj drgawek (gorączkowych ani padaczkowych) nie jest wskazaniem do zastosowania opisanej metody, ani jako postępowanie doraźne, ani zapobiegawcze. Leczenie doraźne opiera się o zabezpieczenie chorego przed urazem (np. usunięcie z jezdni), zabezpieczenia drożności dróg oddechowych, wezwanie pomocy medycznej lub paramedycznej, włączenie farmakoterapii.

Żródło: Postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne u dzieci z drgawkami gorączkowymi. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych http://www.mp.pl/artykuly/?aid=12381; EFNS guideline on the management of status epilepticus in adults. H. Meierkord, P. Boon, B. Engelsen, K. Göcke, S. Shorvon, P. Tinuper, M. Holtkamp. European Journal of Neurology 2010; 17: 348-355. http://www.mp.pl/artykuly/?aid=53241; Drgawki gorączkowe proste - postępowanie diagnostyczne po pierwszym napadzie i leczenie zapobiegawcze. Stanowiska Amerykańskiej Akademii Pediatrii w opinii polskich specjalistów. Pediatrics, 1996; 97: 769-772, Pediatrics, 1999; 103: 1307-1309. http://www.mp.pl/artykuly/?aid=12281.