W ciąży nie wolno leczyć zębów

Prawda czy fałsz?

Próby weryfikacji mitu (15)

5.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Podczas dziewięciu miesięcy ciąży oraz podczas karmienia piersią zęby bardziej niz zwykle narażone są na próchnicę. Dziecko wyciąga z kobiety witaminy i wapń, co przyczynia się niszczeniu zębów. A co najważniejsze to próchnica może być źródłem zakażenia, które może doprowadzić do infekcji u dziecka i porodu przedwczesnego. Dlatego też warto na bieżąco leczyć zęby

5.11.2012 przez Michał - Inny: jak na razie uczeń bio-chemu
obalam

Można leczyć zęby, ale bez zdjęć RTG

5.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Opieka dentystyczna nad kobietą ciężarną jest szczególnie istotna ze względu na znany od lat 90-tych ubiegłego wieku i potwierdzony licznymi wynikami badań fakt, iż stan zdrowia jamy ustnej kobiety może mieć istotny wpływ na przebieg i czas zakończenia ciąży. Szacuje się, iż ok. 18% porodów przedwczesnych i porodów zakończonych urodzeniem dziecka z niską masą urodzeniową związane jest z chorobami przyzębia i stanami zapalnymi jamy ustnej.

6.11.2012 przez Anna Pasternak - Inny: diagnosta laboratoryjny
obalam

Najlepiej byłoby wyleczyć wszystkie zęby przed zajściem w ciąże. W ciąży należy dbać o zdrowie jamy ustnej, rozwijające się tam bakterie mogą niekorzystnie wpłynąć na płód. Dla dobra dziecka nie należy tylko wykonywać zdjęć RTG i może nie korzystać ze znieczulenia.

7.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Ciąża nie jest powodem do zaniedbania higieny jamy ustnej. Wizyta u dentysty nie ma szkodliwego wpływu na płód

15.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Przed porodem powinny być wyleczone wszystkie zeby. Bakterie z niewyleczonego zeba moga stac sie żródłem poważnej infekcji, tym bardziej że po porodzie organizm jest osłabiony.

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Wolno, nie ma żadnych przeciwwskazań. Można nawet znieczulać podczas leczenia zębów. Warto pamiętać, że nie zalecane jest robienie zdjęcia zębów

24.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

Zęby mozna leczyc. Bo jaki związek z ciąza miałoby byc borowanie. z pewnościa odczuwanie bólu zęba przez cięzarną nie miałoby dobrego wpływu na płód. Leki przeciwbólowe równiez nie mozna brac do woli. Nie stosuje się tylko niektórych leków do znieczulenia

25.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Samo leczenie zębów nie jest szkodliwe w ciąży. Jedynie powinno się unikać stosowania znieczulenia przez pierwszy trymestr ciąży. Jeżeli wystąpi silny ból zęba lub stan zapalny to nie należy czekać z leczeniem do ukończenia pierwszego trymestru ciąży. Leki, które lekarze dentyści podają do znieczulenia miejscowego zawierają dodatek środków obkurczających naczynia. Teoretycznie mogłoby to zwiększyć ryzyko wystąpienia skurczów macicy. Jednak dawki stosowane są tak niskie, że jest to czysta teoria. Sam strach przed leczeniem zębów bez znieczulenia powoduje większe wydzielanie hormonu stresu z nadnerczy, niż jego ilość zawarta w ampułce z lekiem znieczulającym.

4.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości lub wiemy, że nasze uzębienie nie wykazuje się stuprocentowym zdrowiem, koniecznie trzeba skontaktować się ze stomatologiem.

Próchnica czy stan zapalny rozwijający się w jamie ustnej są czynnikami mogącymi zagrażać dziecku. Im szybciej przyszła mama zdecyduje się na leczenie, tym jej sytuacja jest korzystniejsza. Zaniechanie leczenia z powodu obiegowych opinii, że wizyta w gabinecie może być szkodliwa dla dziecka, może spowodować powiększenie się np. ubytku zęba, powstanie ostrego stanu zapalnego, pojawienie się bólu, a tym samym zwiększenie stresu związanego z wizytą, co niekorzystnie wpływa na dziecko.

Należy szczególnie wtedy pamiętać, że nieleczone choroby jamy ustnej tylko się pogłębiają. Stan zapalny sam nie zniknie, a ból będzie narastał. Zwlekając z wizytą u stomatologa narażamy dziecko na wpływ toksyn bakteryjnych, oraz na stres spowodowany dyskomfortem związanym z chorobą.

A więc zdecydowanie lepiej leczyć zęby gdy stan zapalny nie jest bardzo zaawansowany gdy nie ma bólu a nasze samopoczucie i stan ogólny jest dobre!

5.12.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Wolno i jak najbardziej powinno się. Kobiety w ciąży bardziej narażone są na próchnicę aniżeli kobiety nieciężarne. Związku z tym, zaleca się kobietom ciężarnym regularne i częste wizyty w gabinecie dentystycznym.

6.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
obalam

Ciąza i karmienie to dodatkowe obciążenie dla organizmu i jak nie wyleczymy ubytków później mogą być w bardzo złym stanie. Oczywiscie stomatolog powinien wiedzieć że leczy zęby kobiety w ciąży

21.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam
23.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Nie ma przeciwwskazań do leczenia zębów w ciąży.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Kobiety w ciąży można znieczulać miejscowo. Należy jednak unikać zbędnego leczenia stomatologicznego w ciąży - czyli takiego, które można odłożyć na okres połogu lub tuż po nim. Nie należy jednak lekceważyć infekcji dziąseł. Mogą one być na tyle poważne, że mogą zaszkodzić zdrowiu kobiety i wtedy będzie konieczne podjęcie bardziej toksycznych leków i antybiotyków.

19.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Można, a nawet trzeba. Pani Doktor Ksepko pisze: Samo leczenie zębów nie jest szkodliwe w ciąży. Jedynie powinno się unikać stosowania znieczulenia przez pierwszy trymestr ciąży. Jeżeli wystąpi silny ból zęba lub stan zapalny to nie należy czekać z leczeniem do ukończenia pierwszego trymestru ciąży. Leki, które lekarze dentyści podają do znieczulenia miejscowego zawierają dodatek środków obkurczających naczynia. Teoretycznie mogłoby to zwiększyć ryzyko wystąpienia skurczów macicy. Jednak dawki stosowane są tak niskie, że jest to czysta teoria. Sam strach przed leczeniem zębów bez znieczulenia powoduje większe wydzielanie hormonu stresu z nadnerczy, niż jego ilość zawarta w ampułce z lekiem znieczulającym.

A Pan Doktor Musiał dodaje: Jeżeli pojawiają się jakiekolwiek dolegliwości lub wiemy, że nasze uzębienie nie wykazuje się stuprocentowym zdrowiem, koniecznie trzeba skontaktować się ze stomatologiem. Próchnica czy stan zapalny rozwijający się w jamie ustnej są czynnikami mogącymi zagrażać dziecku. Im szybciej przyszła mama zdecyduje się na leczenie, tym jej sytuacja jest korzystniejsza. Zaniechanie leczenia z powodu obiegowych opinii, że wizyta w gabinecie może być szkodliwa dla dziecka, może spowodować powiększenie się np. ubytku zęba, powstanie ostrego stanu zapalnego, pojawienie się bólu, a tym samym zwiększenie stresu związanego z wizytą, co niekorzystnie wpływa na dziecko. Należy szczególnie wtedy pamiętać, że nieleczone choroby jamy ustnej tylko się pogłębiają. Stan zapalny sam nie zniknie, a ból będzie narastał. Zwlekając z wizytą u stomatologa narażamy dziecko na wpływ toksyn bakteryjnych, oraz na stres spowodowany dyskomfortem związanym z chorobą. A więc zdecydowanie lepiej leczyć zęby gdy stan zapalny nie jest bardzo zaawansowany gdy nie ma bólu a nasze samopoczucie i stan ogólny jest dobre!

Źródło: Leki w ciąży i laktacji. Przewodnik dla lekarzy i farmaceutów. Klaus Kriese. Klaus Mőrike. Gerd Neumann. Adolf Windorfer. Red. Tomasz Fuchs. MedPharm. Wrocław 2009. ISBN: 978-83-60466-69-8. Stomatologia zachowawcza - zarys kliniczny. Zbigniew Jańczuk. PZWL. Warszawa 2008. ISBN: 83-200-3034-X.