Prezerwatywy mają mikropory, przez które może przedostać się wirus HIV

Prawda czy fałsz?

Próby weryfikacji mitu (13)

5.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Prezerwatywa to jedna najpopularniejsza metoda antykoncepcji i zarazem jedyny środek zabezpieczający przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywa nie daje jednak 100% ochrony przed ciążą lub chorobami wenerycznymi (może pęknąć, zsunąć się lub po prostu być źle założona). Podczas prawidłowego użyciu skuteczność jest jednak bardzo wysoka. Jednak podważają to niektórzy naukowcy. Uważają, że prezerwatywy przepuszczają nasienie przy pomocy niewidocznych gołym okiem mikroporów.

Prezerwatywy produkowane są z lateksu, który jest materiałem rozciągliwym. I to właśnie rozciąganie prezerwatywy ma prowadzić do rozszerzania mikroporów naturalnie występujących w gąbczastej strukturze lateksu. Jak wskazują badania, otworki te mają średnicę około 5 um (mikronów) i są widoczne dopiero pod mikroskopem świetlnym. Dla przykładu, plemnik ma 3 um, bakterie kiły – 1 um, rzeżączki – 0,5 um, a wirusa HIV – 0,1 um, co oznacza, że teoretycznie mogą one przedostać się na zewnątrz prezerwatywy przez istniejące w niej mikropory.

Kolejne eksperymenty nad przepuszczalnością prezerwatyw wykazały jednak, że istnieje minimalne prawdopodobieństwo, że przez któryś z istniejących w kondomie otworów mógłby wycieknąć ejakulat. Spośród 89 zbadanych prezerwatyw 60 z nich nie wykazało żadnego przecieku, a 29 okazało się w praktycznie zerowym stopniu nieszczelnymi. Oznacza to, że gdyby penis ruszał się w pochwie jeszcze 10 minut po wytrysku, na zewnątrz przedostałoby się 1/10000 objętości spermy. Jednym słowem, do przecieku ejakulatu potrzebne jest odpowiednie ciśnienie, a nawet jeśli do niego dojdzie, jest on mikroskopijny.

Wyniki tych badań mogą być potwierdzeniem wysokiej skuteczności prezerwatyw, a ewentualne przecieki przez mikrootwory są praktycznie niemożliwe. Bardziej niebezpieczne od mikroskopijnych otworków w lateksie może być nieodpowiednie założenie prezerwatywy albo jej zły rozmiar.

5.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

W krajach, gdzie o stosowaniu prezerwatyw mówi się otwarcie, nikt nie twierdzi, że są one 100% skuteczne, zawsze bowiem może się zdarzyć pęknięcie, spadnięcie, narażające na zakażenie osobę dotąd niezakażoną. Jednakże konsekwentne i właściwe używanie prezerwatyw wyprodukowanych przez renomowaną firmę, mającą dobry system kontroli jakości swoich wyrobów, zmniejsza znacząco ryzyko zakażenia HIV i innymi chorobami przenoszonymi w kontaktach seksualnych.

Konsekwentne używanie prezerwatyw daje 90 – 95% ochronę, większą, niż daje wiele szczepionek. Szczepionka przeciwko cholerze chroni przed zachorowaniem w około 60%, przeciwko grypie w 70–90%, przeciwko ospie wietrznej w 70-90%.

5.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

prezerwatywy są w 95% pewnym środkiem antykoncepcyjnym i chroniącym przed chorobami więc nie wierzę aby jakieś mikropory pozwoliły na przedostanie się wirusa

6.11.2012 przez Kamil Mesjasz - Student: Biolog
obalam

Molekuly powietrza czy wody są o wiele mniejsze od wirusa HIV, ale jesli napelnimy prezerwatywe nimi, to jakos wszystko sie trzyma w srodku nawet przy sporym rozciagnieciu powierzchni. Wymysl zapewne srodowisk przeciwych uzywaniu tego srodka.

7.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Prezerwatywy nie mają porów przez które mogą przechodzić wirusy HIV, nie dają jednak 100% obrony gdyż możliwe jest ich pęknięcie czy niewłaściwe użycie.

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Właściwie użyte, dobrej jakości prezerwatywy zmniejszają jednak ryzyko zakażenia HIV o ponad 90%. Chronią także przed przenoszeniem innych chorób

25.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Prezerwatywy są obecnie najskuteczniejszym środkiem ochrony przed HIV przenoszonym przez kontakty seksualne. Nie daje ona jednak 100% zabezpieczenia, więc lepiej unikać stosunków płciowych z osobami seropozytywnymi, a jak jest to nieuniknione to rozważanie czy prezerwatywa ma mikropory przez które wydostanie się wirus czy nie, nie ma sensu, bo i tak nie ma innej skuteczniejszej metody ochrony.

27.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

Przeprowadzano doświadczenia polegające na napełnieniu prezerwatyw roztworem barwników anilinowych używanych powszechnie do barwienia bakterii, m.in.: fioletu goryczki i umieszczeniu jej w wodzie destylowanej. Średnica cząstek fioletu goryczki wynosi 1–10 nm. Wynik doświadczenia wykazał całkowity brak przepuszczalności fioletu goryczki przez prezerwatywę. Skoro prezerwatywy zatrzymują cząsteczki fioletu goryczki o średnicy 1–10nm, to nie ma wątpliwości, iż zatrzymują również cząsteczki HIV o średnicy 80–120 nm.

3.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Prezerwatywy nie maja porow przez ktore przenikaja wirusy. Co wiecej, zmniejszaja one ryzyko zachorowania o ok 90%. Trzeba jednak pamietac, ze prezerwatywa moze sie zsunac lub peknac, nawet kiedy ktos tego nie poczuje- wtedy wlasnie najbardziej rosnie ryzyko zarazenia sie.

4.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Jest to jedna z bardziej szkodliwych pseudonaukowych tez osób pokroju ruchu pro-life.

Prezerwatywa dobrej jakości, właściwie założona, używana od początku do końca kontaktu seksualnego zmniejsza ryzyko zakażenia HIV w ponad 90%. Nie jest prawdą, iż prezerwatywy mają „mikropory”, przez które przedostaje się wirus i plemniki.

Skuteczność prezerwatyw w zapobieganiu transmisji HIV potwierdzano wielokrotnie w badaniach prowadzonych wśród stałych par heteroseksualnych, w których jedno z partnerów było zakażone HIV, drugie nie: w parach, które konsekwentnie używały prezerwatyw przy każdym kontakcie seksualnym osoba niezakażona HIV pozostawała niezakażoną.

21.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Żadna metoda nie jest skuteczna w 100%, wiec można zarazić się HIV przez prezerwatywe

23.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Czasem można się spotkać z informacjami, że w prezerwatywach są "mikropory", przez które przedostają się plemniki, albo wirus HIV, to nieprawda. Prezerwatywy zawodzą tylko wtedy kiedy się zsuną, albo pękną.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Podczas testów szczelności prezerwatywy zatrzymują wodę. Średnica cząsteczki wody to 20 nm. Wirusy, bakterie, plemniki są znacznie większe.

30.06.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
obalam

Wśród pogromców panuje wyjątkowa zgodnośc poglądów: obalamy ten szkodliwy mit.

Jak napisał Bartłomiej: "Kolejne eksperymenty nad przepuszczalnością prezerwatyw wykazały jednak, że istnieje minimalne prawdopodobieństwo, że przez któryś z istniejących w kondomie otworów mógłby wycieknąć ejakulat. Spośród 89 zbadanych prezerwatyw 60 z nich nie wykazało żadnego przecieku, a 29 okazało się w praktycznie zerowym stopniu nieszczelnymi. Oznacza to, że gdyby penis ruszał się w pochwie jeszcze 10 minut po wytrysku, na zewnątrz przedostałoby się 1/10000 objętości spermy. Jednym słowem, do przecieku ejakulatu potrzebne jest odpowiednie ciśnienie, a nawet jeśli do niego dojdzie, jest on mikroskopijny.Wyniki tych badań mogą być potwierdzeniem wysokiej skuteczności prezerwatyw, a ewentualne przecieki przez mikrootwory są praktycznie niemożliwe. Bardziej niebezpieczne od mikroskopijnych otworków w lateksie może być nieodpowiednie założenie prezerwatywy albo jej zły rozmiar." 

Nie tylko teoria jest i coś z praktyki!

Podsumowując, właściwe i stale używane prezerwatyw skutecznie zapobiega zakażeniu HIV. Przemawiają za tym zarówno badania lanboratoryjne, ktore wykazały, że lateks stanowi nieprzepuszczalną barierę dla wirusa, jak też badania epidemiologiczne, które wykazały, że w związkach mieszanych, gdzie jedna osoba była zakażona HIV, stałe używanie prezerwatyw bardzo skutecznie zapobiegało zakażeniu drugiego partnera. 

Patrz:

http://www.cdc.gov/condomeffectiveness/latex.htm

Ahmed S, Lutalo T, Wawer M, Serwadda D, Sewankambo NK, Nalugoda F, et al. HIV incidence and sexually transmitted disease prevalence associated with condom use: a population study in Rakai, Uganda. AIDS. 2001 Nov 9;15(16):2171-9.

Alfonsi GA, Shlay J. The effectiveness of condoms for the prevention of sexually transmitted diseases. Curr Wom Health Reviews. 2005;1:151-9.

Carey RF, Herman WA, Retta SM, et al. Effectiveness of latex condoms as a barrier to human immunodeficiency virus-sized particles under conditions of simulated use. Sex Transm Dis 1992;19:230-4.