Alkohol jest lekarstwem na sen

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (12)

5.11.2012 przez Mateusz Łęczycki - Inny: Ratownik
obalam

Alkohol wręcz zakłóca nasz sen. Być może w początkowej fazie snu nie odczuwamy tego bo w stanie upojenia alkoholowego może nam się zdawać, że szybciej zasypiamy...

5.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Niektóre osoby są przekonane, że alkohol uspokaja, a tym samym ułatwia zasypianie. Jednak duża część naukowców udowodniła, że trunek ten, niezależnie od tego, w jakiej ilości jest spożywany, nie tylko zakłóca sen, ale wywołuje również zaburzenia oddychania.

5.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Powiem tak alkohol nie jest lekarstwem, sam uciekam przed nim, ale gdy mam problemy z zaśnięciem lubię sobie wypić 30g wódki i wtedy sen przychodzi szybko, ale lekarstwem bym tego nie nazwał

7.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Alkohol może powodować uczucie senności i pomagać w zasypianiu, jednak pogarsza jakość snu więc lekarstwem na sen na pewno nie jest.

22.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Owszem, alkohol pozwoli nam zasnac, ale jakosc snu bedzie gorsza- bedzie on plytki i malo efektywny, w rezultacie obudzimy sie zmeczeni i niewyspani.

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Okazuje się, że nawet lampka wina na kolację wystarczy, żeby mieć problemy ze snem. Może nie w jego pierwszej połowie, ale w drugiej. Zaburzenia polegają na częstych pobudkach w ciągu nocy i trudnością z ponownym zaśnięciem.Alkohol może wywoływać też niekiedy OSA – obstrukcyjny bezdech senny

27.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Zaśnięcie po spożyciu alkoholu jest wynikiem jego toksycznego działania na mózg, czyli zatrucia alkoholem. Taki sen nie jest stanem wytworzonym w sposób naturalny, w związku z tym nie wypoczywamy w sposób właściwy.

1.12.2012 przez Ewelina Jezierska - Student: socjologia
obalam

Po alkoholu faktycznie możemy poczuć się senni, ale nie można mówić o napojach wyskokowych jak o lekarstwie na problem z zaśnięciem. Zaśnięcie jest tu wynikiem zatrucia alkoholem, szkodliwego działania alkoholu na mózg. Mimo że samo zaśnięcie przychodzi nam łatwiej to toksyczne działanie procentów zakłóca nam przebieg snu, nie wypoczywamy właściwie, śpimy niespokojnie.

4.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Nawet lampka wina na kolację wystarczy, żeby mieć problemy ze snem. Może nie w jego pierwszej połowie, ale w drugiej. Zaburzenia polegają na częstych pobudkach w ciągu nocy i trudnością z ponownym zaśnięciem.

Alkohol może wywoływać też niekiedy OSA – obstrukcyjny bezdech senny. Polega on na zatamowaniu górnych dróg oddechowych, co powoduje przerywany oddech, a co za tym idzie – wielokrotne budzenie się w ciągu nocy. Na bezdech wywołany alkoholem są narażeni są głównie alkoholicy, nawet ci, u których wcześniej OSA się nie pojawiał.

21.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

lkohol może wywoływać też niekiedy OSA – obstrukcyjny bezdech senny. Polega on na zatamowaniu górnych dróg oddechowych, co powoduje przerywany oddech, a co za tym idzie – wielokrotne budzenie się w ciągu nocy. Na bezdech wywołany alkoholem są narażeni są głównie alkoholicy, nawet ci, u których wcześniej OSA się nie pojawiał.

23.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Zaśnięcie po spożyciu alkoholu jest wynikiem toksycznego działania alkoholu na mózg (zatrucia alkoholem). Sen nie jest wówczas naturalny (fizjologiczny), a człowiek podczas takiego snu nie wypoczywa w sposób właściwy.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Alkohol niezależnie od tego, w jakiej ilości jest spożywany, nie tylko zakłóca sen, ale wywołuje również zaburzenia oddychania.