Zsiadłe mleko jest pomocne przy ranach

Gdy byłam małą dziewczynką bawiłam się często na podwórku. Pewnego dnia stanęłam na deskę z gwoździem. Gwóźdź wbił mi się w stopę i zrobiła mi się dosyć głęboka rana. Mama natychmiast przemyła mi stopę i kazała wsadzić ją w do miednicy pełnej kwaśnego mleka.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (10)

7.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Zsiadłe mleko może pomóc przy niewielkich poparzeniach słonecznych ale nie słyszałem żeby w jakiś sposób oddziaływało na rany

29.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Zsiadle mleko dziala lagodzaco przy poparzeniach slonecznych ze wzgledu na jego dzialanie chlodzace i okjace. Nie nalezy go stosowac na otwarte rany, gdy jako ze zawiera duzo bialka i cukrow, moze byc doskonala pozywka dla bakterii.

4.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Takie rany należy dobrze przepłukać wodą by pozostały czyste a następnie udać się na SOR w celu chirurgicznego jej opracowania i wdrożeniu profilaktyki przeciwtężcowej. Głębokie brudne rany niosą wysokie ryzyko zakażenia co może skończyć się tragicznie.

źródło: Chirurgia repetytorium Fibak

5.12.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Zsiadłe mleko i owszem jest pomocne w ranach po ukąszeniu meszek czy komarów ale przy ranach kłutych czy szarpanych lepiej skontaktować się ze specjalistą

5.12.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Zsiadłe mleko nie jest pomocne w leczeniu ran. W przypadku rany należy bezzwłocznie udać się do szpitala - Oddział Ratunkowy, bądź dyżurnego ambulatorium chirurgicznego w celu opracowania chirurgicznego rany oraz wdrożenia postępowania przeciwtężcowego przez wykonanie zastrzyku zawierającego anatoksynę przeciwtężcowe, ponieważ rany, zwłaszcza głębokie i brudnę niosą ze sobą poważne konsekwencję zdrowotne. Przed udaniem można oczyścić ranę i założyć opatrunek, po czym udać się do w/w instytucji.

5.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Zsiadłe mleko może spowodować jedynie zakażenie rany, ponieważ rozwijają się w nim bakterie. Jeżeli rana jest powierzchowna i nie zabrudzona ziemią, należy ją przemyć np. octaniseptem i założyć opatrunek ochronny, w innych przypadkach, a szczególnie takich jak podany w przykładzie należy udać się na SOR, ponieważ konieczne jest podanie anatoksyny przeciwtężcowej i zaopatrzenie jej przez chirurga.

Źródło: Chirurgia t.1 - Noszczyk

6.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Najlepiej przepłukać 0,9% NaCl i wziąść leki przeciw tężcowce

23.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Ranę należy przemyć wodą utlenioną czy zwykłą wodą, w razie krwawienia uciskać a w gorszych przypadkach zgłosić się do lekarza. Zsiadłe mleko nie jest sterylne i może pogorszyć sprawę.

26.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Przy zranieniach najlepiej stosować wodę utlenioną bądź bieżącą wodę - aby przemyć ranę oraz bandaż z opatrunkiem - aby zabezpieczyć przed zakażeniem.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

iadłe mleko pomaga na rany powstałe w wyniku ukąszenia owadów.