Bielactwo jest wywołane przez nadmierne przebywanie na słońcu

Tę chorobę skóry powoduje nadmierne opalanie

Próby weryfikacji mitu (17)

5.11.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
obalam

Bielactwo to choroba genetyczna więc nadmierne przebywanie na słońcu nie jest przyczyną wystąpienia tej choroby.

5.11.2012 przez Kamil Mesjasz - Student: Biolog
obalam

Nie. Bielactwo nabyte powodowane jest wymieraniem komorek pigmentowych - melanocytów. Przyczyny ich niszczenia nie sa dokladnie znane, ale przypuszcza sie ze moze byc spowodowane czynnikami genetycznymi, wirusowymi, autoimmunologicznymi, stresem oksydacyjnym lub mieszanka tych czynnikow.

5.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Z własnego doświadczenia bo moja córka choruje na to i z tego co mówiła pani doktor jej podłoże jest bliżej nieznane, wstępnie uznała że to na tle nerwowym i zaleciła naświetlania promieniami UVB. Niestety bielactwo nie jest wywoływane nadmiarem słońca

5.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

1. Teoria autoimmunologiczna, za którą przemawia częste współistnienie z innymi chorobami, jak: toczeń rumieniowaty, twardzina układowa, miastenia, łysienie plackowate, niedokrwistość złośliwa, cukrzyca, a także obecność w surowicy chorych autoprzeciwciał, najczęściej przeciwtarczycowych, przeciw komórkom okładzinowym błony śluzowej żołądka i - rzadko - również melanocytom.

2. Teoria nerwowa, za którą przemawia częsty układ zmian chorobowych, zgodny z układem poszczególnych dermatomów skórnych.

3. Teoria samozniszczenia, według której za zniszczenie melanocytów może być odpowiedzialny jakiś czynnik, który powstaje podczas syntezy melaniny.

7.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Istnieje bielactwo nabyte ale nie jest ono spowodowane nadmiernym opalaniem się.

7.11.2012 przez Olcia Sebastian - Inny: tech. elektroradiologii, tech. usług kosmetycznych, mgr zdrowia publicznego
obalam

To bardzo częsty mit. Choruję i wiele osób mnie pyta czy to palmy, wynikające z nadmiernego opalania. Bielactwo to choroba o niewyjaśnionej etiopatogenezie, ale nie powstaje na skutek opalania, najbardziej prawdopodobna teoria powstania to ta, mówiąca, że powstaje na tle autoimmunologicznym

18.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Jest to choroba nie do końca o znanej etiologii, jednak wpływ na występowanie mają czynniki genetyczne, choroby autoimmunologiczne

19.11.2012 przez Martusia - Inny: ...
obalam

Jej bezpośrednią przyczyną jest wymieranie melanocytów, komórek odpowiedzialnych za kolor skóry. Dokładne przyczyny powstawania bielactwa nie są do końca poznane, przypuszcza się, że może być ono efektem zespołu czynników genetycznych, środowiskowych i reakcji autoimmunologicznej

21.11.2012 przez Romuald Małczak - Inny: ..
obalam

bielactwo jest choroba autoimmunologiczną w trakcie któej dochodzi do pwstawanie przeciwcial przeciwko melanocytom i dochodzi do ich niszczenia. nie jest to związane z przebywaniem na słońcu, ale występuje pewna zależność genetyczna.

29.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Na pewno od samego nadmiernego opalanie nie dostaniemy bielactea. jest to choroba autoagresyjna, organizm atakuje wlasne melanocyty. Dokladne przyczyny choroy nie sa znane, ale podejrzewa sie m in czynniki genetycze (w 30% albinizm wystepuje rodzinnie).

4.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Przyczynami bielactwa są najczęściej procesy autoimmunologiczne, wpływ mają czynniki genetyczne.

5.12.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Bielactwo jest niegroźną chorobą, jednakże stwarzającą problemów natury estetycznej. Bielactwo może być pierwotne jak i wtórne.

Bielactwo pierwotne powstaję na skutek genetycznych zmian wrodzonych, powstająca w momencie urodzenia i utrzymująca się przez całe życie.

Natomiast bielactwo wtórne występuje w różnym okresie życia po urodzeniu, na skutek rozpadu komórek barwnikowych.

Przyczyny powstawania bielactwa nie są do końca znane. Przypuszcza się, że odpowiada za to zespół czynników genetycznych, środowiskowych oraz reakcji autoimmunologicznych.

Epidemiologiczne bielactwo występuję u 1-2% populacji.

5.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Dokładne przyczyny powstawania bielactwa nie są do końca poznane, przypuszcza się, że może być ono efektem zespołu czynników genetycznych, środowiskowych i reakcji autoimmunologicznej. Na pewno nie ma nic wspólnego z opalaniem. Najbardziej prawdopodobna wydaje się teoria reakcji autoimmunologicznej.

6.12.2012 przez Mateusz Jankowski - Student medycyny: kierunek lekarski IIIrok
obalam

Bielactwo ma podłoże autoimmunologiczne, Często pojawia się u osób w wieku licealnym. Występuje często u osób, które się stresują np. niepowodzeniami w szkole

21.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Bielactwo wrodzone jest zatem silnie uwarunkowane genetycznie i pojawia się zwykle już od urodzenia, utrzymując się przez całe życie chorego

24.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Bielactwo może być wrodzone i nabyte. Najczęściej przyczyną bielactwa nabytego jest stopniowy, postępujący rozpad komórek wytwarzających barwnikowych skóry – melatocytów. Skutkiem rozpadu komórek wytwarzających ciemnobrunatny pigment skóry są odbarwione mleczno-białe lub cieliste plamy – różnej wielkości i kształtu.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

U osób o białej karnacji (rasa kaukaska) duży wpływ na pigmentację skóry ma ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe - słoneczne, czy z lamp UV. Ponadto pewien wpływ na pigmentację mają: obfita obecność w ustroju i skórze niektórych biopierwiastków - żelaza, srebra, złota; obfitość hormonów MSH, hormonów tarczycy, estrogenów, jak też stany zapalne skóry. Niektóre z tych czynników mogą być używane w leczeniu bielactwa nabytego.

Słońce ma więc dodatni wpływ na pigmentację skóry, a nie ujemny.

14.03.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Dr Musiał słusznie pisze: Przyczynami bielactwa są najczęściej procesy autoimmunologiczne, wpływ mają czynniki genetyczne.

Opalanie się z etiopatogenezą bielactwa nie ma nic wspólnego.

Źródło: http://emedicine.medscape.com/article/1068962-overview#a0104