Poprzez używanie ręczników można zarazić się grzybicą

Dlatego w większości hotelów należy mieć swoje ręczniki.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (16)

5.11.2012 przez Kamil Mesjasz - Student: Biolog
potwierdzam

Tak, poprzez uzywanie recznikow ktore mogly byc uzywane przez osobe zarazona grzybica(najczesciej skory). Na raczniku przenosic sie moga ich zarodniki jak i cale mikroskopijne plechy/komorki.

5.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Potwierdzam można się zarazić grzybicą gdyż to choroba przenoszona przez kontakt z drugim człowiekiem, zwierzęciem jak i używanie klapek czy ręczników osoby zarażonej

6.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Znakomite warunki sprzyjające rozprzestrzenianiu się grzybicy panują w internatach, akademikach, ale też na basenach czy siłowniach. Można się zarazić nawet przez chodzenie boso po dywanie, po którym wcześniej chodziła zarażona osoba. Czasami wystarczy jedno wyjście na basen czy siłownię, a nawet przymierzanie w sklepie butów, które mierzyła wcześniej chora osoba czy użycie jej ręcznika.

6.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Zarażenie jest także możliwe poprzez kontakt z chorym, używanie wspólnego obuwia, czy przez zanieczyszczone powierzchnie

6.11.2012 przez Anna Pasternak - Inny: diagnosta laboratoryjny
potwierdzam

Jeśli wcześniej z tego ręcznika korzystała osoba z grzybicą, to można zarazić się używając takiego ręcznika.

7.11.2012 przez Olcia Sebastian - Inny: tech. elektroradiologii, tech. usług kosmetycznych, mgr zdrowia publicznego
potwierdzam

To nie mit, to prawda, jeśli ręcznika używała chora na grzybicę osoba, to można się zarazić!

11.11.2012 przez Ania Nagel - Student: biotechnologii UG-GUMed
potwierdzam

Tak, części grzybni, które chory ściera ręcznikiem (np w przypadku grzybicy stóp) mogą następnie wywołać infekcję u osoby korzystającej z tego samego ręcznika np. gdy dojdzie do przerwania ciągłości naskórka. Grzybica jest chorobą wysoce zakaźną, dlatego gdy jeden z domowników jest chory warto pilnować żeby używał osobnego ręcznika.

12.11.2012 przez Sergiusz Kucharczyk - Inny: budownictwo
potwierdzam

Niestety to prawda. Ręczniki, buty, grzebienie czy nawet podesty na pływalniach (zwłaszcza drewniane) to idealne miejsca gdzie mozna zarazić sie grzybicą.

18.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Aby zarazić się grzybicą nie trzeba mieć kontaktu bezpośredniego, ale wystarczy pośredni - przez obuwie, ręcznik. Doskonałe warunki do rozprzestrzeniania się również panują na siłowniach i basenach

29.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

grzybica mozna zarazic sie uzywajac przedmiotow osoby chorej. Tak wiec moze to sie stac np przez chodzenie po wykladzinie po ktorej chodzila osoba z grzybica (stop), uzywanie recznikow, przyborow do paznokci (niezdezynfekowanych) itp.

4.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Grzyby mają naprawdę skromne wymagania. Wystarczy im ciepło i wilgoć. A takie warunki sami często stwarzamy np. nosząc przez wiele godzin zakryte obuwie, przebywając w miejscach, w których grzyby łatwo się rozwijają, takich jak baseny, sauny, kluby sportowe. Możemy też zarazić się nieświadomie – poprzez wspólne używanie myjki czy ręcznika, a nawet korzystanie z tej samej wanny z osobą, która ma grzybicę. Szczególnie narażone są też na grzybicę osoby przyjmujący antybiotyki, leki hormonalne, o osłabionym systemie odporności, cukrzycy, kobiety ciężarne, czy osoby starsze.

5.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Jeżeli ręcznik był wcześniej przez kogoś innego używany to jak najbardziej można. Wilgotny ręcznik zostawiony w ciepłej łazience to idealne siedlisko dla grzybów. Jednak trzeba zaznaczyć, że większość grzybów ginie już o 60st., więc wyprane ręczniki hotelowe nie stanowią niebezpieczeństwa.

6.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Jeżeli na ręczniku jest grzyb i my go dotkniemy poprzez wycieranie ręcznika możemy się zarazić grzybicą

24.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Używanie cudzego ręcznika może skończyć się grzybicą miejsc intymnych.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Możemy też zarazić się nieświadomie – poprzez wspólne używanie myjki czy ręcznika, a nawet korzystanie z tej samej wanny z osobą, która ma grzybicę.

6.01.2013 przez Markus von Rufous - Medycyna
potwierdzam

Można, mokry ręcznik jest idealnym środowiskiem do namnażania się grzybów i co gorsza - nie musi to być wcale obcy ręcznik...