Osoby leworęczne mają większą skłonność do chorób psychicznych

Albo są upośledzone, tak kiedyś słyszałam....

Próby weryfikacji mitu (7)

6.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Jak wynika ze statystyk, osoby posługujące się lewą ręką są niższe i mają większe problemy ze zdrowiem. Dotyczy to zarówno chorób psychosomatycznych, takich jak: astma, katar, alergie, cukrzyca, wrzody czy niedorozwój mięśni, jak i odchyleń w zachowaniach seksualnych. Dowiedziono też, że leworęczni częściej popadają w depresję, powodują więcej wypadków drogowych niż praworęczni, a średnia wieku, którego dożywają wynosi zaledwie 65 lat (czyli 20 lat mniej niż praworęczni). Podwójnie skrzywdzone są leworęczne kobiety – one ponoć rodzą w większych bólach.

6.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Nie jest to do końca udowodnione ale obserwuje się że osoby leworęczne mają skłonność do zapadania na pewne choroby w tym także te psychiczne

4.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Osoby leworęczne mają zwiększone ryzyka wielu schorzeń psychicznych oraz zaburzeń rozwojowych. Na świecie 10% ludzi jest leworecznych, ale wsród schizofreników jest ich aż 20%. Naukowo dowiedziono, że mańkuctwo jest związane z dysleksja, ADHD, zaburzeniami nastroju.

5.12.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

Badania naukowe potwierdzają, że osoby leworęczne mają większe skłonności do problemów zdrowotnych niż osoby praworęczne. Z badań wynika, iż 1/5 osób cierpiących m.in. na zaburzenia depresyjne są osobami leworęcznymi. Badania wykazują również, iż "leworęczni" są bardziej narażeni na choroby somatyczne aniżeli osoby praworęczne.

7.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Naukowcom z uniwersytetu w Oksfordzie udało się zlokalizować gen odpowiedzialny za leworęczność, zwany LRRTM1. To on sprawia, że u leworęcznych, inaczej niż u praworęcznych, mową steruje prawa półkula, a emocjami lewa. Badania sugerują, że gen ten może również zwiększać ryzyko chorób psychicznych, m.in. schizofrenii.

24.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Jak wynika ze statystyk, osoby posługujące się lewą ręką są niższe i mają większe problemy ze zdrowiem. Dotyczy to zarówno chorób psychosomatycznych, takich jak: astma, katar, alergie, cukrzyca, wrzody czy niedorozwój mięśni, jak i odchyleń w zachowaniach seksualnych. Dowiedziono też, że leworęczni częściej popadają w depresję.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Osoby posługujące się lewą ręką są niższe i mają większe problemy ze zdrowiem. Dotyczy to zarówno chorób psychosomatycznych, takich jak: astma, katar, alergie, cukrzyca, wrzody czy niedorozwój mięśni, jak i odchyleń w zachowaniach seksualnych. Dowiedziono też, że leworęczni częściej popadają w depresję, powodują więcej wypadków drogowych niż praworęczni, a średnia wieku, którego dożywają wynosi zaledwie 65 lat (czyli 20 lat mniej niż praworęczni). Podwójnie skrzywdzone są leworęczne kobiety – one ponoć rodzą w większych bólach.

4.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Osoby leworęczne mają większą skłonność do chorób psychicznych. Albo są upośledzone, tak kiedyś słyszałam....

Dziękuję bardzo Pani Pogromczynio, naprawdę dziękuję. Ja jestem leworęczny!!! Tak jak 8-10 % ludzi na świecie !Tak jak Martina Navratilowa, Paul McCartney, George Bush, Bill Clinton, Prezydent Obama, Michał Anioł, Ludwig van Beethoven, Nicolo Paganini, Charlie Chaplin, Hans Christian Andersen, docent Łabuzek i kilku innych http://www.anythingleft-handed.co.uk/famous.html.

No i rzeczywiście, mamy przechlapane. Zacytuję naszego Powyższego Pogromcę, Doktora Musiała, który niestety ma rację: Osoby leworęczne mają zwiększone ryzyka wielu schorzeń psychicznych oraz zaburzeń rozwojowych. Na świecie 10% ludzi jest leworecznych, ale wsród schizofreników jest ich aż 20%. Naukowo dowiedziono, że mańkuctwo jest związane z dysleksja, ADHD, zaburzeniami nastroju.

Źródło:  http://online.wsj.com/article/SB10001424052970204083204577080562692452538.html (w artykule są podane linki do oryginalnych prac naukowych).