Koty rasowe nie powodują alergii.

Tylko dachowce

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (15)

5.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Pewne rasy uczulają mniej niż inne, a należą do nich: sphinxsy, devon rexy, cornish rexy oraz kot syberyjski i rosyjski niebieski. Devon rexy uczulają mniej niż inne koty przy stosowaniu pewnych zasad. Po pierwsze, trzeba je dość często kąpać, przecierać wilgotną ściereczką, często odkurzać oraz nie pozwalać im spać z nami w łóżku.

5.11.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

Koty rasowe mają taką samą sierść jak inne koty, więc nie ma podstaw żeby sądzić, że osoby uczulone na kocia sierść nie odczują objaw alergii w obecności kota "rasowego"

5.11.2012 przez Anna Gorzkiewicz - lekarz weterynarii
obalam

To nieprawda! Rasowe koty bezwłose np. sfinksy mogą powodować nawet silniejsze reakcje alergiczne u ludzi niż koty włochate. Dzieje się tak dlatego, że tak naprawdę silnymi alergenami są nie włosy, ale ślina i łój kotów, niezależnie od rasy. Dla znających angielski wycinek z wikipedii :Although Sphynx cats are sometimes thought to be hypoallergenic due to their lack of coat, this is not always the case for cat-specific allergies. Allergies to cats are triggered by a protein called Fel d1, not cat hair itself. Fel d1 is a tiny and sticky protein primarily found in cat saliva and sebaceous glands. Those with cat allergies may react worse to direct contact with Sphynx cats than other breeds. However, conflicting reports of some people successfully tolerating Sphynx cats also exist.[5] However, these positive reports may be cases of desensitizing, wherein the "hairless" cat gave the owner optimism to try to own a cat, eventually leading to the positive situation of their own adaptation.

6.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Nie istnieje żaden kot, który mógłby być nazwany mianem „kot dla alergika”

6.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Alergia na kocią sierść jest alergią na każdy rodzaj kociej sierści nie zależnie od jej koloru, długości czy rasy kota z którego pochodzi.

7.11.2012 przez Anna Gwóźdź - Pielęgniarka: ratownik
obalam

alergie wywoływane są przez sierść- a sierść posiadają i koty rasowe i dachowce

7.11.2012 przez Olcia Sebastian - Inny: tech. elektroradiologii, tech. usług kosmetycznych, mgr zdrowia publicznego
obalam

Oczywiście, że to mit. Koty rasowe mają sierść, która jest alergenna. Stworzyłam ten mit, bo miałam okazję usłyszeć go aż dwukrotnie.

11.11.2012 przez Ania Nagel - Student: biotechnologii UG-GUMed
obalam

Nie, alergię zazwyczaj wywołuje sierść zwierząt, mit może odnosić się do tego, że niektóre rasy kotów mogą mieć włosy zamiast sierści (nie znam się na rasach kotów, ale u psów np. yorki mają włosy) a włosy raczej nie uczulają.

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

każda rasa kota może powodować alergie, nawet uznane za hipoalergiczne koty syberyjskie

24.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Niestety one takze powoduja alergie. Koty rasowe takze posiadaja siersc ktora moze uczulac. Co gorsza, uczula nei tylko siersc (przeciez np sfinksy jej nei maja a i tak niektorzy sa na nie uczuleni) a koci loj.

4.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Jak czytamy: "Hodowcy poszukują rasy zwierząt, które nie sprawiałyby alergikom kłopotów. Firma Allerca drogą mutacji genetycznych wyhodowała kota, który ponoć nie wywołuje żadnej reakcji alergicznej."

Wynika z tego wręcz odwrotnie, że jeśli kiedyś spotkamy kota na którego nie będzie nikt uczulony to będzie on mieszanką genetyczną.

poza tym: "Nie ma zwierząt całkowicie bezpiecznych dla osób uczulonych – twierdzi dr Joanna Tomaszewicz – rasy hipoalergiczne nie mają co prawda głównych alergenów, ale sporo innych pobocznych, które też uczulają. "

5.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Główny alergen kota wytwarzany jest przez jego gruczoły łojowe w skórze oraz ślinowe w pyszczku. Służy on nawilżaniu sierści kota w sposób bezpośredni (gruczoły skórne) lub pośredni (poprzez lizanie). Gruczoły łojowe oraz ślinowe ma każdy kot, więc nie zależy to od rasy czy rodzaju sierści.

21.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Sierść to sierść alergia nie patrzy czy to kot za 5 tys czy zwykły dachowiec

24.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Jest kilka raz, które są uznane za hypoalergiczne, ale nie ma pewności, że alergii nie wywołają, bo alergeny znajdują się również w ślinie.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Tylko wybrane rasy: kot syberyjski, comish rex, devon rex oraz sfinks.