Kobieta w ciaży może zarazić się od kota toksoplazmozą

Mit ?

Próby weryfikacji mitu (23)

5.11.2012 przez Olcia Sebastian - Inny: tech. elektroradiologii, tech. usług kosmetycznych, mgr zdrowia publicznego
potwierdzam

Tak, ale tylko od kota, który sam jest zarażony, nie od każdego. Poza obcowaniem z kotem można zarazić się jedząc nie umyte warzywa i owoce, surowe mięso i poprzez kontakt z ziemią. Wniosek jest jeden: myć ręce jak najczęściej

5.11.2012 przez Kamil Mesjasz - Student: Biolog
potwierdzam

Oczywiscie, tak jak kazda inna osoba. W przypadku kobiet w ciazy, pasozytniczy pierwotniak moze tez zainfekowac plod przez lozyko i go uszkodzic.

5.11.2012 przez Patrycja Dziwińska - Student medycyny: student medycyny
potwierdzam

Oczywiście może zarazić się, jeżeli wcześniej nie miała dziennego kontaktu z kotami, u zwykłych ludzi (nie w ciąży) chorobę tę przechodzi się bezobjawowo, natomiast u kobiet w ciąży już nie.

5.11.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
potwierdzam

Kobieta może zarazić się toxoplazmozą zarówno w ciąży, jak i przed. Z uwagi na toksyczność opisywanej choroby na płód kobiety powinny uważać na siebie jeśli planują zajść w ciąże lub jeśli już są. Zarazić można się głównie poprzez kontakt z odchodami kocimi, które mogą być np. w ziemi. Dlatego np. przesadzając kwiatki warto mieć na dłoniach rękawiczki.

6.11.2012 przez Katarzyna Nowak - Student: interesuję się medycyną jednak jej nie studiuje
potwierdzam

Każdy człowiek może zarazić się toksoplazmozą jednak kobiety w ciąży są bardziej narażone.Toksoplazmoza to choroba odzwierzęca. Do zarażenia dochodzi najczęściej po zjedzeniu warzyw i owoców skażonych odchodami. Dla kobiet w ciąży toksoplazmoza jest szczególnie niebezpieczna gdyz zagraża życiu dziecka. Czynnik chorobotwórczy przenika do płodu i obniża jego odporność a następnie niszczy go. Może to doprowadzić nawet do śmierci dziecka.

6.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Jeśli kot jest nosicielem pasożyta możliwe jest zarażenie się toksoplazmozą przez kobietę w ciąży.

6.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Toksoplazmoza definiowana jest jako pasożytnicza choroba odzwierzęca, na którą mogą chorować zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Spowodowana jest ona zarażeniem pierwotniakiem o nazwie Toxoplasma gondii. Najczęściej do zakażenia toksoplazmozą dochodzi w wyniku spożycia surowego lub ewentualnie niedogotowanego mięsa, w którym zawarte są cysty z bradyzoitami Toxoplasma gondii. Co więcej, zarażenie tą chorobą możliwe jest podczas zjadania pokarmów, które uprzednio zostały zanieczyszczone kałem , śliną lub moczem zwierząt chorujących na toksoplazmozę. Niejednokrotnie pierwotniaki Toxoplasma gondii były znajdywane w wydalinach i wydzielinach zwierząt. Lekarze podkreślają, że toksoplazmozą można zarazić się drogą kropelkową, poprzez transplantacje lub zarażenie śródmaciczne, w przypadku kobiet w ciąży i ich dzieci.

6.11.2012 przez Anna Pasternak - Inny: diagnosta laboratoryjny
potwierdzam

Kot jest żywicielem ostatecznym dla Toxoplazmy i człowiek (nie tylko kobieta w ciąży) może zarazić się toksoplazmozą, głównie poprzez kontakt z kocimi odchodami. Zakażenie jest szczególnie niebezpieczne dla płodu, dlatego kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność sprzątając kocią kuwetę, ale przede wszystkim dbać o własną higienę i często myć ręce.

7.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Kot jest nosicielem tego pierwotniaka i jedną z dróg zakażenia są właśnie wydaliny kocie. Jednak zanim się wyrzucimy ulubionego futrzaka z domu warto zrobić badanie przeciwciał, czy już nie przeszliśmy zakażenia toksoplazmozą w przeszłości, bowiem najgroźniejsze jest zakażenie pierwotne.

7.11.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
obalam

od kota nie - zarazić się można poprzez kontakt z kocimi odchodami. bakteria nie żyje na kocim futerku. no chyba że futerko będzie brudne w co (znając duuużo kotów) trudno mi uwierzyć.

8.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

łatwiej toksoplazmozą zarazic sie jedząc surowe, niedogotowane mięso, warzywa prosto z ogródka zaniesczyszczone ziemią.Młode kociaki sa zarazone toksoplazmą,. Pierwotniaki wyalają z jałem. Zeby były one inwazyjne dla ludzi musza przez pare dni poleżec w kuwecie, a do tego raczej się nie dopuszcza

11.11.2012 przez Ania Nagel - Student: biotechnologii UG-GUMed
potwierdzam

Tak, toksoplazmoza przenosi się najczęściej przez kał kotów. Jednak nie trzeba od razu pozbywać się pupila, tylko np. czyszczenie kuwety powierzyć innym domownikom. Co więcej kobieta może być nią zarażona przed zajściem w ciążę np. w dzieciństwie podczas zabaw w piaskownicy może dojść do kontaktu z zakażonym kałem kota. Podczas jednej z pierwszych wizyt u ginekologa podczas ciąży wykonywane są badania, czy kobieta nie jest zarażona toksoplazmozą i wtedy w razie czego podejmowane są odpowiednie kroki.

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
potwierdzam

Oczywiście takie ryzyko istnieje, dlatego przy pierwszej wizycie u ginekologa od razu dostaje sie skierowanie na badanie przeciwciał w celu określenia czy jest sie zakażonym, a przy wywiadzie dodatnim wręcz lepiej podać od razu leki. Związna jest to z ogromnym ryzykiem ciąży i wad płodu związanych z wrodzonym zakażeniem tym pierwotniakiem, Czasem wręcz można sie spotkac z rada oddania na okres ciąży kota na przechowanie do przyjaciół czy rodziny

20.11.2012 przez Martusia - Inny: ...
potwierdzam

Potwierdzam, toksoplazmoza jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży. A zarazić się możemy nie tylko od kota (kot musi mieć kontakt z ziemią i mieć owe wirusy) ale przede wszystkim przez kontakt z ziemią. Więc myjmy ręce nie tylko w ciąży:)

4.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

W czasie sprzątania kuwety może dojść do zabrudzenia rąk odchodami kota zawierajacymi cysty Toxoplasma gondiijeśli kot jest zarażony. Następnie z rąk mogą zostać przeniesione na np jedzenie, po spożyciu którego dostaja się do przewodu pokarmowego. W przypadku ciąży wywołuje to u płodu zepsół TORCH.

5.12.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

Człowiek jest zywicielem pośrednim, zwierze ostatecznym. Głównym źródłem zarażenia kotów są pierwotniaki występujące w mięsie upolowanych gryzoni. Ograniczenie swobody kota poza domem zapobiega przenoszeniu się infekcji z innych zwierząt, co w efekcie chroni osoby mające na co dzień kontakt z kotem.

Leczenie

6.12.2012 przez Amelia Prorok - Inny: Interesuję się medycyną od wielu lat
potwierdzam

Kobieta tak jak i mężczyzna zawsze może się zarazić od kota toksoplazmozą tylko dla kobiety w ciaży a właściwie dla jej dziecka zachorowaniew tym czasie jest grożne dla zdrowych dorosłych takie zachorowanie najczęsciej przechodzi bezobjawowo

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Tak, i nie tylko od kota

inne drogi zakażenia w artykule:

21.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Jest to choroba odzwierzęca więc można jest zarazić od zwierząt m.in od kota

21.12.2012 przez Patronikus - antropolog fizyczny
potwierdzam

TAK może. Podczas pierwszych badań krwi kobietom w ciąży robi się test m.in. właśnie na toksoplazmozę, której częstym wektorem są nie tylko chore koty ale też i psy.

24.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Tak, to prawda, ale nie od każdego kota tylko od takiego, który sam jest nosicielem toksoplazmozy.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Obecność zwierząt w domu jest potencjalnym ryzykiem zakażenia Toxoplasma gondii. W celu jego zmniejszenia, kobieta w ciąży nie powinna dotykać kociej kuwety.

5.01.2013 przez Aneta Grzegorz Łuszcz
potwierdzam

tak moze sie zarazic o ile wczesniej sie juz nie zarazila i nie powstaly przeciwcaiła jezeli kobieta była chora juz na toksoplazmoze to nie ma obaw drugi raz nie zachoruje. warto wykonac badania w kierunku przeciwciał na toksoplazmoze.

16.01.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
potwierdzam

Sprawa jest prosta. Tak, kobieta cieżarna może zarazić się tokspolazmozą od kota. Wszyscy, no prawie wszyscy byliśmy tu zgodni. Zresztą Kamila też ma rację tylko wypowiedziała się nieco szerzej twierdząc, że nie jest tak łatwo zarazić sie toksoplazmoza od kota, coi jest prawdą, jednak nasze pytanie związane z mitem brzmiało inaczej. 

Toksoplazmoza nabyta jest bardzo częstą, odzwierzęcą chorobą pasożytniczą, przenoszoną drogą pokarmową, czyli przez jedzenie, napoje lub brudne ręce. Prawdopodobnie z tej przyczyny toksoplazmoza częściej występuje wśród ludzi żyjących w ubóstwie. Źródłem zakażenia najczęściej jest żywność: surowe mięso zakażonych zwierząt zawiera otorbione pasożyty, tzn. torbiele rzekome. Surowe warzywa i jarzyny mogą być skażone z zewnątrz kałem kotów zawierającym oocysty.

Ryc.Cykl życiowy Toxoplasma gondii
Pełen opis dostępny na stronie http://www.dpd.cdc.gov/dpdx/HTML/Toxoplasmosis.htm
Źródło: Dostępne publicznie zdjęcia Centers for Disease Control and Prevention's Public Health Image Library (numer identyfikacyjny PHIL 3421).

Gotowanie i głębokie mrożenie zabija pasożyty. Ryzykowne jest zatem spożywanie lub próbowanie surowego mięsa, np. podczas przygotowywania potraw z mięsa mielonego oraz jarzyn, które jemy na surowo bez obierania ze skórki, np. sałaty. Po pracach ogrodowych i kontakcie z surowym mięsem trzeba szczególnie dobrze umyć ręce. Jak się szacuje mięso, przede wszystkim wieprzowina, jagnięcina i dziczyzna jest przyczyną 70% zarażeń.