Przyczyną ciemieniuchy u niemowląt jest rzadkie mycie główki.

Ciemieniucha pojawia się, ponieważ dziecku za rzadko myje się główkę.

Próby weryfikacji mitu (24)

14.09.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Przyczyną ciemieniuchy są hormony matki które nie zostały jeszcze usunięte z organizmu dziecka a przed myciem główki dziecka trzeba pamiętać o natarciu główki oliwą aby później łatwiej wyczesać zrogowaciały naskórek

20.09.2012 przez iwona czerniejewska - technik zywienia
potwierdzam

moje dziecko nie mialo ciemieniuchy codzienna pielegnacja zapobiega powstawaniu. trzeba nawilzac i wyczesywac codziennie

21.09.2012 przez Natalia Kalamon - Inny: Uczeń liceum (biol-chem) , interesuję się medycyną.
obalam

Ciemieniucha występuje u większości niemowląt do ok. 3 miesiąca życia. Jest to naturalny proces powstały z zaburzeń gruczołów łojowych. Natłuszczanie i częste mycie jedynie wspomaga gruczoły i powoduje szybsze przejście ciemieniuchy u dziecka. Ale należy pamiętać o higienie , ponieważ nie dbając o stan skóry głowy dziecka , możemy spowodować pogorszenie ciemieniuchy.

19.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Najczęściej, jako przyczynę tego zaburzenia podaje się zbyt wysoki poziom hormonów matki, które nie zostały usunięte jeszcze z organizmu dziecka i krążą sobie w krwiobiegu powodując drobne zaburzenia.

20.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Ciemieniucha jest to nadprodukcja łoju przez gruczoły znajdujące się na owłosionej skórze głowy. Wynika to z ich niedojrzałości oraz wysokich poziomów hormonów u matki. Nacieranie główki oliwką reguluje ich pracę.

22.10.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Ciemieniucha czyli częsta przypadłość występująca u niemowląt wkrótce po urodzeniu w postaci nadmiernego złuszczania się owłosionej skóry głowy. Przyczyną powstania tej dolegliwości jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Nie są one jeszcze w pełni dojrzałe i produkują zbyt dużą ilość łoju.

30.10.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

Ciemieniucha - produkowany w nadmiarze łój łączy się ze złuszczonym naskórkiem. W efekcie skóra na głowie niemowlęcia rogowacieje i się łuszczy. Przyczyny powstawania ciemieniuchy nie są do końca wyjaśnione. Większość pediatrów uważa, że winna jest niedojrzałość gruczołów łojowych i duża wrażliwość skóry niemowlęcia.

5.11.2012 przez Olcia Sebastian - Inny: tech. elektroradiologii, tech. usług kosmetycznych, mgr zdrowia publicznego
obalam

Większość pediatrów nie zna przyczyny, poza tym wiele matek myje główkę przy każdej kąpieli i jakoś to nie zwalcza ciemieniuchy

8.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
obalam

Ciemieniucha związana jest z nieprawidłową pracą, nie w pełni dojrzałych gruczołów łojowych. Po myciu staje się ona łatwiejsza do usunięcia

10.11.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
obalam

przyczyna ciemieniuchy nie leży w częstym lub rzadkim myciu głowy , ale w wadliwym produkowaniu łoju przez gruczoły na skórze głowy . Główkę dziecka należy delikatnie nacierać oliwką dla niemowląt a włoski czesać miękkim włosiem .

18.11.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
obalam

ciemieniucha powodowana jest niedojrzałością gruczołów łojowych a przez to nieprawidłową ilością wydzielania łoju.

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Najczęściej, jako przyczynę tego zaburzenia podaje się zbyt wysoki poziom hormonów matki, które nie zostały usunięte jeszcze z organizmu dziecka i krążą sobie w krwiobiegu powodując drobne zaburzenia.

20.11.2012 przez Martusia - Inny: ...
obalam

winna jest niedojrzałość gruczołów łojowych i duża wrażliwość skóry niemowlęcia. Są jednak i tacy, którzy sądzą, że jest ona spowodowana alergią.

22.11.2012 przez Maciej - Student medycyny: student medycyny
obalam

przyczyną ciemieniuchy u dziecka jest zaburzona praca gruczołów łojowych. Mija ona z reguły przed 3 miesiącem życia. Zaś samo mycie główki jest nie przyczyną a sposobem na ograniczenie problemu. najlepiej w połączeniu z nacieraniem skóry oliwką

22.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

Zjawisko to jest związane z dużą aktywnością gruczołów łojowych, która ma miejsce w pierwszych miesiącach życia dziecka. Powodem nadmiernej aktywności mogą być hormony matki, które krążą jeszcze pewien czas po porodzie w organizmie niemowlaka. Objawy choroby dają o sobie znać głównie w okresie letnim, gdyż gruczoły łojowe działają wtedy ze zdwojoną siłą.

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Ciemieniucha to żółte łuski, które są przyklejone do skóry (wyglądem przypominają tłusty łupież). Najczęściej, jako przyczynę tego zaburzenia podaje się zbyt wysoki poziom hormonów matki, które nie zostały usunięte jeszcze z organizmu dziecka i krążą sobie w krwiobiegu powodując drobne zaburzenia. Bardzo często dodatkowym elementem jest rozwój grzybów na skórze dziecka. Podobieństwo ciemieniuchy i łupieżu wynika z faktu, że w obu wypadkach obserwuje się zbyt intensywną produkcję sebum przez gruczoły łojowe.

13.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Przyczyną ciemieniuchy są nadmiernie pracujące gruczoły łojowe. W ciągu ok. 3 miesięcy po porodzie wydzielanie łoju powinno się ustabilizować w normie. Do tego czasu należy uważnie myć główkę niemowlęcia, lecz nie przejmować się pozostającymi żółtymi plamami.

16.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Czestotliwosc mycia glowki dziecka nie ma wplywu na te dolegliwosc. jest ona spowodowana nadmiernym dzialaniem gruczolow lojowych na glowie dziecka- sa one pobudzanie rpzez hormony matki krazace jeszcze jakis czas po porodznie we krwi dziecka.

19.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Za ten stan uważa się że odpowiedzialne są hormony matki które pozostały u dziecka na zbyt wysokim poziomie gdyż nie zostały jeszcze zneutralizowane przez organizm dziecka

24.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

W organizmie nowonarodzonego dziecka wciąż krążą hormony matki, jeszcze z okresu ciąży. Niestabilność hormonalna powoduje, że gruczoły łojowe wykazują nadprodukcję. Znajduje ona ujście z gruczołów na owłosionej skórze główki. Tu miesza się ze złuszczonym nabłonkiem (naskórkiem) głowy i taka mieszanina zasycha tworząc żółte strupki różnej wielkości obejmujące tylko pojedyncze punkty lub prawie całą powierzchnię główki. Ciemieniucha częściej występuje latem (jest to związane ze wzmożoną pracą gruczołów skórnych w czasie upału).

25.12.2012 przez Anita Grochowska - Student: farmacja
obalam

Ciemieniucha przyjmuje postać grubych, żółtych łusek wyglądem przypominających łupież, które powstają w wyniku połączenia zrogowaciałych komórek skóry i łoju.Występowanie ciemieniuchy związane jest z dużą aktywnością gruczołów łojowych, która ma miejsce w pierwszych miesiącach życia dziecka. Głównie spowodowane jest to przez hormony matki, które krążą jeszcze pewien czas po porodzie w organizmie niemowlaka. Warto dodać, że choroba pojawia się głównie w okresie letnim, gdyż gruczoły łojowe działają wtedy dwukrotnie silniej. Nie ma to związku z częstotliwością mycia główki, choć należy pamiętać o dbaniu o higienę niemowlaka.

26.12.2012 przez szajajaba - Inny: Oligofrenopedagog, edukator zdrowia
obalam

Błąd. Ciemieniucha nie ma nic wspólnego z niemyciem głowy, a raczej - z reakcjami alergicznymi i/lub nadmiernym wydzielaniem się łoju, spowodowanym niedoskonałą jeszcze gospodarką hormonalną.

27.12.2012 przez Anna Krysiak - Student: logopedii z audiologią
obalam

Rzadkie mycie główki u niemowlęcia nie jest przyczyną ciemieniuchy.

Przyczyną jest niestabilność hormonalna podczas ciąży, która powoduje, że gruczoły łojowe wykazują nadprodukcję, które znajdują ujście dzięki gruczołom na skórze główki dziecka. Po czym miesza się ze złuszczonym nabłonkiem/naskórkiem głowy. Zaschnięta mieszanina naskórka z nadmiernie wytworzonym łojem tworzy żółte strupki o różnej wielkości. Natomiast częste mycie główki dziecka nie pomaga w pozbyciu się tego problemu.

9.02.2013 przez Katarzyna Siudak - Pielęgniarka: Położnictwo
obalam

Oczywiście nie u wszystkich pociech pojawi się ta przypadłość. Jeżeli ciemieniucha już wystąpiła, nawet częstym myciem łatwo nie pozbędzie się tego problemu. Trzeba odpowiednio pielęgnować główkę, nie byle jak eliminować złuszczony naskórek. Może pomóc kąpiel z dodatkiem emolientów, smarowanie główki oliwką i wyczesywanie szczotką o delikatnych włóknach.

13.02.2013 przez Ernest Piotr Kuchar - Lekarz: Dr n. med.
obalam

Ciemieniucha (łojotokowe zapalenie skóry niemowląt, ang. cradle cap) nie jest objawem braku higieny. Nie znamy dokładnej przyczyny ciemieniuchy, wiemy, że jest to bardzo częsty problem niemowląt wynikajćy z nadczynności druczołów łojowych, który ustępuje z czasem. Znaczenie może odgrywać zakazenie drożdżakiem Malasssezia, odpowiedzilnym też za łupież. Ładnie to ujęła Natalia: "Ciemieniucha występuje u większości niemowląt do ok. 3 miesiąca życia. Jest to naturalny proces powstały z zaburzeń gruczołów łojowych. Natłuszczanie i częste mycie jedynie wspomaga gruczoły i powoduje szybsze przejście ciemieniuchy u dziecka. Ale należy pamiętać o higienie, ponieważ nie dbając o stan skóry głowy dziecka , możemy spowodować pogorszenie ciemieniuchy."

Piśmienncitwo:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ciemieniucha 

http://emedicine.medscape.com/article/1108312-overview

http://dermnetnz.org/dermatitis/cradle-cap.html