Marihuana działa lepiej niż twarde leki opiatowe

Często słyszymy, że marihuana działa lepiej niż twarde leki opiatowe. I czy powinno wprowadzić się marichuane a potrzebny medycyny jak w niektórych stanach USA?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

5.11.2012 przez Kamil Mesjasz - Student: Biolog
potwierdzam

Tak, w niektorych przypadkach potrafi dzialac lepiej jako srodek przeciwbolowy niz opiaty. Ale tylko w niektorych, gdy normalne dawki opiatow nie pomagaja, moze pomoc aktywacja receptorow kanabinoidowych ktore hamuja uwalnianie neurotransmiterow.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23008748

6.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Marihuana mogłaby zastąpić niektóre leki opiatowe ale z powodu jej właściwości otępiających i halucynogennych cały czas trwa spór nad legalizacją marihuany dla celów leczniczych

9.11.2012 przez Abusus - δηλητήριο
potwierdzam

Może nie działa lepiej, a odrobinę inaczej z biochemicznego punktu widzenia. Istnieje też silny synergizm między działaniem THC zawartym w marihuanie, a opiatami. Tę zależność próbuje się wykorzystać do zmniejszenia dawek opiatów w analgezji (przynajmniej teoretycznie - badawczo). Niestety, analogicznie jak w przypadku spalania papierosa, tak i w przypadku spalania marihuany powstaje szereg toksycznych produktów spalania, więc opcja jako preparatu leczniczego w tej formie raczej nie przejdzie... Istnieją też syntetyczne homologi THC, ale to tak źle skojarzeniowo postrzegane psychoaktywne działanie uboczne...

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20798872

4.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Marihuana zmniejsza zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe. Wszystko zależy od danej sytuacji klinicznej ale na pewno marihuana jest opcją do rozważenia. Nie działa silniej ale to nie znaczy, że jest gorsza. O jej efektywności decyduje, znów wracając - sytuacja kliniczna. Potrzeba badań by ustalić skutki długoterminowe takiej terapii wtedy będzie można jednoznacznie wypowiedzieć się na ten temat.

24.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Nabilon - Lek stosowany jest przy łagodzeniu bólów neuropatycznych w przebiegu stwardnienia rozsianego oraz jako wspomagający przy silnych bólach u osób z zaawansowanym nowotworem, opornych na duże dawki opioidów.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Zależy od mechanizmu choroby. Marihuana lepiej sobie radzi z bólami neuropatycznymi. Może też być stosowana razem z opiatami, aby zmniejszyć ich dawkę.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Nawet jeśli nie lepiej, to inaczej - mogłaby być dobrą alternatywą dla leków, które z jakiegoś powodu nie mogą być stosowane (np. alergie). Współczesne badania potwierdziły właściwości głównego bioaktywnego składnika – tetrahydrokanabinolu (THC), jego działanie przeciwbólowe, przeciwwymiotne i przeciwdrgawkowe. Można je wykorzystać przy łagodzeniu skutków ubocznych leków stosowanych np. w leczeniu raka.