Jedynym sposobem na pełne wyleczenie białaczki u dzieci jest przeszczepienie szpiku

Samym podawaniem chemii nie jesteśmy w stanie wyleczyć dziecka

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

5.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

U dzieci zaczynamy od chemioterapii i radioterapii dopiero ostatnim etapem powinien być przeszczep szpiku

6.11.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
obalam

W wielu przypadkach do wyleczenia wystarcza sama chemioterapia. U części dzieci, z gorszym rokowaniem wstępnym albo źle reagujących na cytoredukcję, po etapie konsolidacji przeprowadza się przeszczep szpiku.

6.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Nieleczona białaczka prowadzi do śmierci, gdyż zaburza funkcjonowanie wszystkich komórek krwi, przez co nie mogą pełnić one swoich ról właściwe. Nie można żyć bez krwinek czerwonych, płytek i prawidłowych leukocytów. Jedyną szansą jest wdrożenie leczenia. Zwykle rozpoczyna się ono od transfuzji krwi. Głównym sposobem w leczeniu białaczki u dzieci jest chemioterapia. Czasami dodatkowo stosuje się radioterapię, zwłaszcza jeżeli znaleziono komórki nowotworowe w płynie mózgowo-rdzeniowym. Forma i czas leczenia są zależne od stanu dziecka i stopnia zaawansowania choroby.

7.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Przeszczepienie szpiku u dzieci to ostateczność. Rozpatruje się ją w białaczkach z grup wysokiego ryzyka min. w białaczkach z translokacjami t(9,22), t(4,11), t(11,14). Gorzej rokuje również białaczka u dzieci bardzo małych (poniżej 2r.ż) i starszych powyżej 6.r.ż.

Źródło: Choroby krwi i najczęstsze choroby nowotworowe u dzieci - Maria Ochocka

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

W niektórych przypadkach chemioterapia jest wystarczająca. Zależy od przypadku i rokowania.

19.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Obecne leczenie sprawia, że przeszczep szpiku jest na samym końcu.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Białaczki to duża grupa złośliwych chorób nowotworowych układu krwiotwórczego. Nie oznacza to jednak, że zawsze prowadzą do śmierci. Teoretycznie każdą białaczkę da się wyleczyć. Jednak szanse na wyleczenie konkretnej osoby są bardzo różne. Zależą nie tylko od rodzaju białaczki na jaką choruje. Liczy się również szereg innych czynników jak wiek, płeć i stan ogólny organizmu, co wpływa też na możliwość zastosowania różnych metod terapeutycznych. Ponadto, każdy indywidualnie reaguje na stosowane leki.

W większości uleczalnych nowotworów udaje się uzyskać wyleczenie za pomoca cytostatyków. Nie wszystkie typy białaczek nadają się do przeszczepu szpiku.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Chemioterapia stosowana w leczeniu ostrych postaci białaczki prowadzi zwykle do uszkodzenia szpiku kostnego, co wymusza jego przeszczep. W trzecim etapie leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej bardzo ważne jest leczenie wspomagające, polegające na zapobieganiu i leczeniu zakażeń, opanowywaniu skazy krwotocznej oraz anemii, leczeniu zaburzeń metabolicznych. Istotne jest również wsparcie psychologiczne.