Przy kichaniu zawsze zamykamy oczy

Często słychac że trzeba zamykać oczy podczas kichania, bo podciśnienie może podczas kichnięcia spowodować że oczy wyskoczą nam z oczodołów. A po drugie jest taka osoba która potrafi kichnąć z otwartymi oczyma?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (12)

3.11.2012 przez Mariusz87 - Pielęgniarka: Rat. Med. - Pielęgniarz
obalam

Nie zgadzam się. Owszem powinno się nie zatykać nosa podczas kichania gdyż może wywołać podciśnienie i spowodować pęknięcie naczynia krwionośnego w głowie..ale na pewno nie działa na oczy

4.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Zamykamy oczy, aby uchronić je przed bardzo dużym ciśnieniem, które wytwarza się w zatokach podczas kichnięcia (szacuje się, ze powietrze wylatujące z dróg oddechowych podczas kichnięcia dochodzi nawet do 170 km/godz.). Jak widać na załączonym filmiku, da się kichnąć z otwartymi oczami i gałki nadal są na swoim miejscu ;).

5.11.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

Żeby oko wyskoczyło podczas kichania to musiałby być niesamowity przypadek. Zamykanie oczy podczas kichania jest odruchem bezwarunkowym i tak na prawdę żeby kichnąć z otwartymi oczami to trzeba by było mocno się postarać.

5.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Po pierwsze nie da się kichnąć nie zamykając oczu, chyba że pomożemy sobie dłońmi, a po drugie nawet jeśli już kichniemy z otwartymi oczami nie ma szans aby wyskoczyły nam gałki oczne.

Dołączone wideo:
6.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

na filmie widać, że można kichnąć z otwartymi oczami

Dołączone wideo:
15.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Faktem jest, że podczas kichania powstaje duże ciśnienie ale otwarcie oczów podczas kichania nie powoduję, że oczy "wyskoczą" nam z oczodołów :-)

19.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Kichanie jest bezwarunkowym odruchem napinającym mięśnie twarzy, takie ich ułożenie akurat zamyka bezwarunkowo szpary powiekowe

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Jak widać można i nic złego się nie dzieje.

Dołączone wideo:
24.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Obalam mit. Pogromcy Mitow dowiedli, ze mozna kichac z otwartymi oczami (jesli tylko sie potrafi ;) ) bez zadnych konsekwencji dla naszego zdrowia.

24.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Nie. Kichanie nie może spowodować ani, że czaszka wybuchnie, ani, że wypadną nam oczy jeśli ich nie zamkniemy. Organizm człowieka nie na takie "trudności" jest odporny...

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Wiele osób uważa, że po pierwsze kichnięcie z otwartymi oczami jest niemożliwe, a po drugie spowodowałoby wypadnięcie gałek ocznych.

Z tej teorii oczywiście można się początkowo śmiać, dopóki samemu nie spróbujemy kichnąć z otwartymi oczami. Co byśmy nie robili, podczas kichania zamykamy oczy*. A gdyby tak przytrzymać powieki? Czy coś nam się stanie?

Na ten eksperyment zdecydowali się Pogromcy Mitów i udowodnili, że gdy w końcu uda nam się kichnąć z otwartymi oczami, nie musimy obawiać się o wysadzenie gałek. Trzymają się one odpowiednio mocno.

18.02.2013 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

jak widac mozna kichnac