Dziecko może urodzić się z białaczką

Czy możliwa jest sytuacja, że w badaniu krwi wykonanym po porodzie u dziecka stwierdza się cechy białaczki (np.blasty) ?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (10)

4.11.2012 przez Kamil Janowski - Student medycyny: student VI rok
potwierdzam

Prawda. Istnieje białaczka wrodzona u noworodków. Może ona dać objawy już w pierwszej dobie życia, łącznie z nieprawidłowościami badania morfologicznego krwi.

źródło: PRZEGLĄD PEDIATRYCZNY 2004, VOL 34, NO 2

4.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Białaczka może wystąpić u dzieci po porodzie

5.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Można urodzić się z białaczką ale pierwsze objawy wystąpią dopiero po pewnym czasie od urodzenia.

7.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Dziecko może mieć białaczkę wrodzoną. Objawy we krwi takie jak niedokrwistość, małopłytkowość, obecność blastów również mogą wystąpąć już w pierwszych dniach życia. Jest to źle rokująca białaczka.

Źródło: Choroby krwi i najczęstsze choroby nowotworowe u dzieci - Maria Ochocka

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

najczętszą postacią raka u dzieci jest białaczka. Najczęsciej rozwija się miedzy 2 a 6 r.ż., ale jest również spotykana u niemowląt

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Białaczka wrodzona jest rzadkim stanem chorobowym (4,7/1 mln noworodków). Rozpoznawana jest bezpośrednio po urodzeniu, bądź w pierwszym miesiącu życia. W obrazie klinicznym stwierdzana jest bladość powłok, wybroczyny, nacieki grudkowe z komórek leukemicznych w skórze. Rozpoznanie oparte jest na obrazie klinicznym oraz morfologicznej, cytochemicznej i immunologicznej ocenie komórek szpiku kostnego i krwi obwodowej. Często białaczce wrodzonej towarzyszą zaburzenia genetyczne. Rokowanie w tej jednostce jest złe, śmiertelność bardzo wysoka.

Polecam artykuł:

19.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Białaczka wrodzona jest rzadkim stanem chorobowym (4,7/1mln noworodków). Rozpoznawana jest bezpośrednio po urodzeniu, bądź w pierwszym miesiącu życia.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Ogólnie choroby nowotworowe mogą dotyczyć również płodów i noworodków. Poniżej publikacja która ma na celu znalezienie odmienności klinicznych i morfologicznych białaczek u noworodków a dzieci starszych:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12759620

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Białaczka wrodzona jest rzadkim stanem chorobowym,

częstość występowania oceniana jest jako 4,7 na 1mln żywo urodzonych noworodków.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Białaczka wrodzona jest rzadkim stanem chorobowym (4,7/1 mln noworodków). Rozpoznawana jest bezpośrednio po urodzeniu, bądź w pierwszym miesiącu życia. W obrazie klinicznym stwierdzana jest bladość powłok, wybroczyny, nacieki grudkowe z komórek leukemicznych w skórze. Rozpoznanie oparte jest na obrazie klinicznym oraz morfologicznej, cytochemicznej i immunologicznej ocenie komórek szpiku kostnego i krwi obwodowej. Często białaczce wrodzonej towarzyszą zaburzenia genetyczne. Rokowanie w tej jednostce jest złe, śmiertelność bardzo wysoka. Prezentujemy 2 przypadki noworodków hospitalizowanych w naszym oddziale, u których rozpoznano białaczkę wrodzoną.