Głodówka może spowodować stłuszczenie wątroby

Może się wydać odrobinę paradoksalne

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (14)

4.11.2012 przez Beata - Student medycyny: UM Lublin
potwierdzam

"Stłuszczenie wątroby

Spowodowane jest najczęściej przez alkoholizm, ale może również powstać na skutek źle leczonej cukrzycy oraz długotrwałego głodzenia się. Jeśli za szybko pozbywamy się tkanki tłuszczowej, do krwi dostaje się w krótkim czasie dużo uwolnionego tłuszczu. Wychwytuje go wątroba, która nie jest w stanie przetworzyć go w całości i wskutek tego sama ulega stopniowemu stłuszczeniu."

4.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Gdy nie dostarczamy organizmowi jedzenia – poza zużywaniem białek ustrojowych – zaczyna on czerpać energię ze zgromadzonych zapasów tkanki tłuszczowej. Szybkie jej spalanie powoduje, że w krwiobiegu krążą duże ilości wolnych kwasów tłuszczowych, które trafiają do wątroby. W przypadku nadmiernych ilości WKT wątroba nie jest w stanie podołać ich przetworzeniu i zaczyna je gromadzić, co prowadzi w efekcie do jej stłuszczenia i niewydolności.

5.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Częste i dość długie głodówki mogą prowadzić do stłuszczenia wątroby.

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

długotrwałe głodówki mogą powodować stłuszczenie wątroby

22.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Dluga, nagla lub ciezka glowodka moze prowadzic do stluszczenia watroby. dzieje sie tak, poniewaz organizm nie majac zadnych skladnikow odzywczych do spalania zaczyna uwalniac w bardzo duzej ilosci wolne kwasy tluzczowe. Watroba nie moze nadazyc z ich przetwarzaniem wiec je gromadzi(odklada) w sowoich komorkach. Ot i mamy stluszczenie.

26.11.2012 przez Justyna Nowakowska - Student: Pomorski Uniwersytet Medyczny - Dietetyka
potwierdzam

Nasz organizm potrzebuje odpowiedniego dowozu glukozy, poprzez dostarczanie odpowiedniej ilości węglowodanów. Gdy nasz organizm jej nie otrzymuje w postaci pożywienia, musi zacząć ją sam syntetyzować z naszych tkanek ustrojowych. Prowadzi to do zakwaszenia organizmu (kwasicy ketonowej), ponieważ organizm wytwarza związki ketonowe zamiast glukozy. Kwasica ketonowa prowadzi do stłuszczenia wątroby.

26.11.2012 przez Karolina Sowińska - Student: -
potwierdzam

Potwierdzam. Nieprawidłowe sposób odżywiania, jakim niewątpliwie jest głodówka to obok alkoholizmu i braku aktywności fizycznej jedna z trzech głównych, chociaż nie jedynych, przyczyn stłuszczenia wątroby.

4.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Jest to nawet najczęstsza przyczyna marskości w krajach tzw trzeciego świata, gdzie dotyka głównie dzieci. Najpierw dochodzi do stłuszczenia wątroby, następnie do rozplemu tkanki łącznej tworzącej przgrody co ostatecznie przechodzi w porozdzielaną na tzw guzki regeneracyjne marskosć wątroby.

5.12.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

W czasie głodówki dochodzi również do stłuszczenia wątroby lub pogłębienia już istniejącego, a także do zaburzeń elektrolitowych (we krwi obniża się poziom sodu, potasu i magnezu), co skutkuje m.in. zasłabnięciami i zaburzeniem rytmu serca. Efekty głodowania widać ponadto w zapisie EEG - pojawiają się patologiczne fale, ponieważ mózg zamiast z glukozy korzysta ze związków ketonowych, a te z kolei działają jak symulanty (brak oznak zmęczenia, co w rzeczywistości może ukryć symptomy hipoglikemii). Literatura fachowa zna co najmniej kilkanaście przypadków zgonów spowodowanych głodówką - głównie z powodu uszkodzenia włókien mięśnia serca i w efekcie częstoskurczu komorowego lub martwicy jelita.

21.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

dieta może jednak spowodować wiele zniszczeń w ... Poszczenie może do tego skutkować stłuszczeniem wątroby

23.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Długie i częste głodówki są najczęstszą przyczyną stłuszczenia wątroby.

24.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Głodówki niekorzystnie odbijają się na wątrobie. Gdy nie dostarczamy organizmowi jedzenia – poza zużywaniem białek ustrojowych – zaczyna on czerpać energię ze zgromadzonych zapasów tkanki tłuszczowej. Szybkie jej spalanie powoduje, że w krwiobiegu krążą duże ilości wolnych kwasów tłuszczowych, które trafiają do wątroby. W przypadku nadmiernych ilości WKT wątroba nie jest w stanie podołać ich przetworzeniu i zaczyna je gromadzić, co prowadzi w efekcie do jej stłuszczenia i niewydolności.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Stłuszczenie wątroby spowodowane jest najczęściej przez alkoholizm, ale może również powstać na skutek źle leczonej cukrzycy oraz długotrwałego głodzenia się.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

W przypadku alkoholowego stłuszczenia wątroby przyczyna choroby jest oczywista. Do pojawienia się dolegliwości niekonieczne jest spożywanie znacznych ilości alkoholu, na przykład nawet nieczęste wypijanie w ciągu dwóch dni 3 litrów wina może być już powodem do niepokoju.

U osób niespożywających alkoholu choroba ta nazywana jest niealkoholowym stłuszczeniem wątroby. Wśród przyczyn jej powstawania można wymienić:

nadwagę, otyłość i niewłaściwą dietę (np. spożywanie żywności bardzo bogatej w tłuszcze),

zaburzenia gospodarki tłuszczowej,

skłonności genetyczne,

stosowanie niektórych leków,

cukrzyca typu II,

współistniejące wirusowe zapalenia wątroby.