W ciąży można zapinać pasy bezpieczeństwa w samochodzie

Prawda czy fałsz?

Próby weryfikacji mitu (19)

3.11.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
potwierdzam

Można, a nawet się powinno.

3.11.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Można, a nawet należy. Przepis zwalniający kobiety w widocznej ciąży z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa wynika z obawy przed niewłaściwym ich zapięciem. Jednak znacznie gorsze urazy podczas wypadków powoduje niezapinanie pasów - zarówno u ciężarnych jak i u pozostałych pasażerów. Właściwy sposób zakładania pasów bezpieczeństwa powinien zostać wytłumaczony ciężarnej przez jej lekarza.

4.11.2012 przez Mariusz87 - Pielęgniarka: Rat. Med. - Pielęgniarz
obalam

Nieprawda. Kobiety w zaawansowanej ciąży są zwolnione z obowiązku zapinania pasów w samochodzie gdyż podczas wypadku pasy mogłyby poczynić niewyobrażalna szkodę dla życia matki i płodu.

4.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

W Polsce panuje przesąd iż kobieta w widocznej ciąży nie musi zapinać pasów gdyż zwalnia ją z tego prawo o ruchu drogowym. Pytanie ile szkód będzie dla mamusi i dziecka podczas wypadku w zapiętych pasach i nie zapiętych. Załączam ciekawy link na ten temat

4.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

W Polsce kobiety są zwolnione z obowiązku zapinania pasów w ciąży, jednak ze względu na swoje i dziecka bezpieczeństwo powinny to robić. Odpowiednie umieszczenie pasów ponad i pod brzuchem nie grozi dziecko, a zabezpiecza kobietę przed skutkami wypadku.

5.11.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
potwierdzam

Oczywiście, ze można zapinać pasy. Moja żona nawet opracowała sposób zapinania pasów w sposób taki żeby pas nie przechodził przez brzuszek - wykorzystywała tylko ukośna część pasa która szła nad brzuszkiem.

5.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Mimo tego że prawo zezwala kobietą w widocznej ciąży na nieużywanie pasów bezpieczeństwa zaleca się aby kobieta jeździła zapięta gdyż może to uratować życie jej i dziecka.

6.11.2012 przez Katarzyna Nowak - Student: interesuję się medycyną jednak jej nie studiuje
potwierdzam

Nie można a nawet trzeba. Z zapinania pasów zwolnione są jedynie kobiety z zaawansowaną ciążą jednak nikt nikomu nie może zabronić zapiąć pasów. Chodzi o bezpieczeństwo w czasie wypadku. W wyniku zderzenia brzuch będzie uciśnięty przez pas co nie jest korzystne dla dziecka. Jednak pomyślmy co jest gorsze? Chwilowy ucisk na brzuch czy uderzenie dzieckiem w deskę rozdzielczą lub wypadnięcie z samochodu przez przednią szybę?

8.11.2012 przez Kamila Zyzak - Lekarz: pediatra
potwierdzam

a nawet powinno sie. Pas mozna przełożyc nad i pod brzuchem. Zapewnia bezpieczeństwo kobiecie podczas gwałtownego hamowania, podczas którego kobieta mogłaby uderzyc brzuchem o deskę rozdzielczą- odklejenie łozyska

9.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Ważne jest także prawidłowe zapinanie pasów. Prowadzący kursy bezpiecznej jazdy Mariusz Stuszewski podkreśla, że odcinek biodrowy pasów musi być zapięty pod brzuchem, nie na nim. Pas musi opierać się na kości miednicy, wtedy - w razie wypadku - nie miażdży brzucha ani klatki piersiowej. Niektóre panie, narzekając na uciskający podbrzusze pas biodrowy, korzystają tylko z odcinka ramieniowego pasa bezpieczeństwa. W razie zderzenia czołowego zapobiegnie on obrażeniom górnej części tułowia, jednak pod wpływem siły bezwładności biodra zsuną się z fotela. Skutek? Połamane kolana lub uszkodzone stawy biodrowe po uderzeniu nóg w deskę rozdzielczą lub oparcie fotela.

19.11.2012 przez Martusia - Inny: ...
potwierdzam

Oczywiście, że można a raczej się powinno. Nie tylko dla naszego bezpieczeństwa ale również dla naszego maluszka. Niektóre kobiety twierdza iż pasy je uwierają, na rynku są dostępne specjalne nakładki na pasy dla ciężarnych które zmniejszają dyskomfort ich użycia.

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Najczęstszymi obrażeniami podczas wypadków kobiet w ciąży jest przedwczesne odklejenie łożyska, które prowadzi do niedotlenienia oraz niedostatecznego odżywienia płodu. Może też dojść do uszkodzenia macicy lub bezpośrednich obrażeń płodu (pęknięcie kości nóg, rąk lub czaszki dzidziusia). Obrażenia te mogą spowodować przedwczesny poród, a czasem prowadzą do śmierci dziecka.

Najlepiej zapinać pasy, specjalnie ułożony poprzeczny powinien być nie na brzuchu, a pod, żeby nie uciskać płodu. Należy pamiętać, że kobieta w ciąży zapinając pasy chroni nie tylko siebie, ale również dziecko

3.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Lekarze apelują, by kobiety w ciąży zapinały pasy. Wprawdzie kodeks drogowy w Polsce zwalnia kobiety w widocznej ciąży z zapinania pasów bezpieczeństwa, specjaliści radzą jednak, by zapiąć je. Należy tylko zrobić to w odpowiedni sposób.

6.12.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

Pomimo, że przepisy ruchu drogowego zwalniają kobiety ciężarne z zapinania pasów bezpieczeństwa to specjaliści zalecają jednak ich stosowanie. Oczywiście w sposób umiejętny. Więcej szkód zarówno matce jak i dziecku zrobi nie zapięcie pasów niż ich zapięcie.

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
potwierdzam

Jeśli kobieta ciężarna nie zapięła pasów bezpieczeństwa, w czasie wypadku na niebezpieczeństwo narażona jest ona sama i jej dziecko. Najczęstszymi obrażeniami w takich sytuacjach jest przedwczesne odklejenie łożyska, które prowadzi do niedotlenienia oraz niedostatecznego odżywienia płodu. Może też dojść do uszkodzenia macicy lub bezpośrednich obrażeń płodu (pęknięcie kości nóg, rąk lub czaszki dzidziusia). Obrażenia te mogą spowodować przedwczesny poród, a czasem prowadzą do śmierci dziecka.

Jak więc kobieta w ciąży może zwiększyć bezpieczeństwo swoje i dziecka podczas jazdy samochodem? Najlepszym sposobem jest korzystanie ze specjalnych pasów bezpieczeństwa. W przypadku kobiet w ciąży najważniejsze jest, aby pasy bezpieczeństwa przytrzymywały przyszłą mamę w miejscach, które są najmniej narażone na urazy. Jednocześnie powinny chronić bardziej wrażliwe części ciała, m.in. brzuch, w którym znajduje się płód.

21.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Logicznie pomyśleć co może powodować większe zagrożenia dla życia matki i płodu? Uderzenie o kierownice brzuchem czy naciśnięcie brzucha an pasy? Pamiętajcie ze 70% uderzenie brzuchem o kierownice powoduje pęknięcie macicy a co za tmy idzie wstrząs hipowolemiczny

24.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Najwięcej zgonów dzieci nienarodzonych jest spowodowane śmiercią lub obrażeniami matki doznanymi wskutek wypadku, podczas którego przyszła mama nie miała zapiętych pasów. Zapięte pasy bezpieczeństwa u kobiety w ciąży mogą uratować życie dwojgu, tzn. życie matce i jeszcze nienarodzonemu dziecku.

26.12.2012 przez szajajaba - Inny: Oligofrenopedagog, edukator zdrowia
potwierdzam

Nawet należy. Dla kobiet w zaawansowanej ciąży można kupić specjalne adaptery pasów. Inna rzecz, że od pewnego miesiąca można NIE zapinać, ale to by już trzeba nie mieć rozumu chyba...

5.01.2013 przez Aneta Grzegorz Łuszcz
potwierdzam

mozna a nawet trzeba prawidłowe zapiete pasy nie zagrazaja dziecku w brzuchu mamy a w czasie wypadku napewno uratuja obojgu zycie. oczywiscie pas nie moze przebiegac bezposrednio na brzuchu tylko pod i nad brzuchem mocno zacisniety zeby sie nie przesuwał.

19.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Zgodnie z art. 39 ust. 2 ustawy z 1997 r. Prawo o ruchu drogo­wym (Dz.U. 2005 r. Nr 108, poz. 908) obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

- osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa,

- kobiety o widocznej ciąży,

- instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania,

- policjanta, funkcjonariusza Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej i Służby Więziennej, żołnierza Sił Zbrojnych oraz żołnierza jednostki wojskowej podporządkowanej Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji – podczas przewożenia osób zatrzymanych,

- funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych,

- zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej,

- konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych,

- osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim.

Niestety powyższa ustawa najwyraźniej nie została skonsultowana z Ekspertami Naszego Portalu. Medycyna mówi inaczej. W ciąży widocznej czy nie pasy trzeba zapinać. Jak brzuch jest duży, to część skośna i pozioma pasów brzuch powinna „omijać”, a nie go uciskać.

 

Źródło: http://nagle.mp.pl/publikacje/show.html?id=59880