Schorzenia zaliczane do reumatologicznych są nieuleczalne

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (10)

3.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Choroby reumatoidalne są chorobami nieuleczalnymi posiadają około 100 jednostek chorobowych a najmłodsza osoba zdiagnozowana na *reumatyzm* nie ukończyła roku

5.11.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
potwierdzam

Schorzeń reumatologicznych nie da się w pełni wyleczyć. Można jedynie zmniejszać tempo postępowania choroby.

5.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Choroby reumatycznej nie da się wyleczyć można tylko uśmierzać ból i starać się spowolnić rozwój choroby.

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Choroby reumatyczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów /gościec/,skaza moczanowa, zesztywniające zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty, łuszczycowe zapalenie stawów) należą do chorób nieuleczalnych

3.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Żadna z chorób zaliczanych do chorób reumatycznych obecnie nie jest uleczalna. medycyna skupia się na wywoływaniu remisji i łagodzeniu objawów chorób.

źródło: Choroby wewnętrze A.Szczeklik

22.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Na poziomie obecnej wiedzy medycznej leczenie chorób reumatycznych jest niestety tylko objawowe.

Na podstawie "Ortopedia i traumatologia" Tadeusz Sz. Gaździk

24.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Z takimi chorobami pacjent boryka się do końca życia, ale skuteczne leczenie i ćwiczenia pod kontrolą lekarza często prowadzą do znacznego, a niekiedy całkowitego ustąpienia objawów.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Choroby reumatyczne są trudnym wyzwaniem dla lekarzy. Z jednej strony nie znamy jeszcze przyczyny powstawania większości z nich, a z drugiej – wymagają one aktywnego leczenia zmierzającego do utrzymania jak najlepszej sprawności chorych. Dotyczą ludzi nie tylko starszych, ale również osób młodych. Najczęstszymi chorobami reumatycznymi w Polsce są: choroba zwyrodnieniowa stawów, którą leczy się u około 5 mln chorych oraz reumatoidalne zapalenie stawów występujące u ponad 400 tysięcy chorych.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Choroby zwyrodnieniową stawów leczymy lekami przeciwbólowymi, niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi zapalnymi (NLPZ), lekami wspomagającymi funkcję chrząstki stawowej, jak np. preparaty glukozaminy, chondroityny, preparaty sojowe. Podajemy też leki dostawowo, glikokortykosteroidy, kwas hialuronowy. Leczeniem wspomagający jest fizyko- i kinezyterapia, balneoterapia, leczenie sanatoryjne. W zaawansowanej chorobie zwyrodnieniowej stosujemy leczenie chirurgiczne- endoprotezo plastykę stawów.

Nieco inaczej wygląda leczenie chorób układowych tkanki łącznej. Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie choroby i intensywne leczenie farmakologiczne, aby zapobiec unieruchomieniu stawów, a co za tym idzie - uchronić pacjenta przed niepełnosprawnością. Stosujemy w tych chorobach tak zwane leki modyfikujące przebieg choroby, czyli leki immunosupresyjne i glikokortykosteroidy. Zwykle leczenie ma charakter przewlekły i trwa do końca życia.

24.03.2013 przez Jerzy Zięba - Inny: Naturopatia
obalam

No to chyba jestem jedyny, który to OBALA. Nie mogę tego nie zrobić wiedząc Z PRAKTYKI, że reumatoidalne zapalenie stawów można wyleczyć.