Stawy w chorobach reumatycznych trzeba leczyć ciepłem

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

3.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Oczywiście dolegliwości najszybciej łagodzą leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ale nie można ich nadużywać. Dlatego warto wspomóc ich działanie środkami naturalnymi. Do najprostszych sposobów uśmierzania bólu należy termoterapia, czyli leczenie ciepłem lub zimnem.

Wybór temperatury zależy od aktualnego stanu stawów. Rozgrzewanie tkanek poprawia ukrwienie, rozluźnia mięśnie i pomaga odprowadzać z chorych miejsc toksyczne substancje. Łagodzi ból w przypadku choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa i stawów obwodowych, „łamania w kościach” po starych urazach, przy przewlekłych stanach zapalnych stawów czy fibromialgii. Nie wolno natomiast stosować ciepła w przypadku ostrych stanów zapalnych, bo może jeszcze nasilić dolegliwości. I właśnie wtedy przychodzi z pomocą kojące zimno.

5.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Reumatyzm leczy się maściami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi. Ciepłe okłady mogą być uzupełnieniem terapie zmniejszającym ból i polepszającym ukrwienie stawu

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Rozgrzewanie dobrze robi w przypadku niemal wszystkich chorób reumatycznych (oprócz ostrego zapalenia stawów). Pod jego wpływem ból mija lub przynajmniej się zmniejsza. Wysoka temperatura rozluźnia bowiem mięśnie oraz zmniejsza sztywność stawów, ułatwiając poruszanie nimi.

NIGDY nie wolno stosować ciepła w OSTRYCH chorobach stawów, ponieważ może to tylko nasilić objawy

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
riposta

uważam, że teza nie jest do końca dobrze napisana, ponieważ tak jak wcześniej napisałam:

Rozgrzewanie dobrze robi w przypadku niemal wszystkich chorób reumatycznych (oprócz ostrego zapalenia stawów). Pod jego wpływem ból mija lub przynajmniej się zmniejsza. Wysoka temperatura rozluźnia bowiem mięśnie oraz zmniejsza sztywność stawów, ułatwiając poruszanie nimi.

Zaś jeśli chodzi o ostre zapalenie nie wolno ogrzewać, ponieważ może to tylko nasilić ból

Odpowiedź jest i tak i nie, ponieważ zależy od indywidualnego przypadku czy użyjemy termoterapii w leczeniu chorób reumatycznych

3.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Stosuje się przede wszystkim farmakoterapię, rehabilitację ( kinezeyterapię, fizjoterapię ) niekiedy leczenie operacyjne.

źródło: choroby wewnętrzne A.Szczeklik

21.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Ochładzanie stawów jest zalecane w czasie ich ostrego zapalenia. Są one wtedy obrzmiałe, gorące, a często też zaczerwienione. W takiej sytuacji nigdy nie należy stosować zabiegów rozgrzewających – ciepło sprawi, że ból stanie się jeszcze silniejszy

22.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

W leczeniu wykorzystywana jest m. in. krioterapia, czyli leczenie zimnem. Na podstawie "Ortopedia i traumatologia" Tadeusz Sz. Gaździk

24.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Dobrze działać może zarówno ciepło (np. parafina, borowina), jak i zimno (schłodzenie stawu parami ciekłego azotu o temperaturze ok. -170°C). Wybór terapii zależy od rodzaju schorzenia, wskazań lekarza i preferencji pacjenta.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

W pierwszej kolejności stosuje się leki przeciwbólowe: paracetamol lub z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Leki te, w zalecanych dawkach, są zazwyczaj bezpieczne w użyciu, jeśli pacjent nie cierpi na choroby przewodu pokarmowego lub nerek. Wiele z tych leków można kupić bez recepty np. paracetamol, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen. Jeśli one już nie pomagają, lekarz może zapisać na receptę silniejszy lek przeciwbólowy jakim jest tramadol.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Fałsz, ale... Dobrze działać może zarówno ciepło (np. parafina, borowina), jak i zimno (schłodzenie stawu parami ciekłego azotu o temperaturze ok. -170°C). Wybór terapii zależy od rodzaju schorzenia, wskazań lekarza i preferencji pacjenta.

27.11.2014 przez Marta Malwinska
potwierdzam

Ciepło na pewno nie zaszkodzi. Swoją drogą, podobne objawy do rematyzmu ma osteoporoza - tu leczenie jest już inne. Warto sprawdzić: http://leczenie-osteoporozy.blogspot.com/2014/11/osteoporoza-przyczyny-i-objawy.html