Na wzdęcia nie ma lekarstwa.

Prawda czy fałsz?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (14)

3.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Wzdęcie to subiektywne odczucie, nie znajdujące obiektywnego potwierdzenia w precyzyjnej ocenie objętości gazów jelitowych. Problem polega tu na zaburzeniu czucia trzewnego i motoryki jelit, co należy do obrazu zespołu zaburzeń czynnościowych. Leki poprawiające motorykę, adsorbujące gazy jelitowe czy ułatwiające ich usuwanie, mogą przynieść poprawę u części pacjentów, ogólnie mają jednak ograniczone zastosowanie.

5.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Wzdęcia możemy leczyć simetykonem. Substancja ta jest dostępna w wielu lekach takich jak na przykład Espumisan.

5.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Przy wzdęciach mamy również obiektywny objaw w postaci zwiększenia obwodu brzucha, jest "napęczniały". Najlepszym leczeniem jest profilaktyka, czyli niespożywanie potraw wywołujących dolegliwości jak groch, fasola. Dostępne są również herbatki ziołowe (mięta pieprzowa, kminek, koper włoski). No i na końcu środki farmakologiczne - popularny espumisan.

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

wszystkie leki zawierające simetykon pomagają w pozbyciu się gazów z jelit

3.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Leczenie wzdęć np: symetykon 40-80mg 3xdziennie

( Bobotic, Espumisan, Gaspertin wzdęcia, Gastopkaps, Gastrosil, Infacol, Manti Gastop, Simetikon-Hasco )

lub dimetykon 50-100mg 3xdziennie

( Esputikon )

źródła: http://www.doz.pl/leki/p335-Espumisan

http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=2516

choroby wewnętrzne A.Szczekilk

6.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Choćby kminek poprawia trawienie

22.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Wzdecia da sie wyleczyc, niemniej jest to trudne. Nalezy zaczac od modyfikacji diety, mozna tez czasem jesc tabletki z wegla aktywnego. Jesli nei pomoze zmiana stylu zycia, pozostaje farmakologia- Simetikon- jest to lek zmniejszajacy napiecie powierzchniowe pecherzykow gazow tworzacych sie w jelitach i powodujac nieprzyjemne objawy nazywane wzdeciami.

24.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Istnieje wiele leków zapobiegających wzdęciom i łagodzących je (w Polsce są to np. Espumisan, Disflatyl, Gastrosil, Manti i inne zawierające simetykon).

W razie silnych bólów brzucha okresowo można podawać spazmolityki, czyli leki rozkurczowe (w Polsce np. No-spa) - przy długotrwałym stosowaniu leki te osłabiają jednak motorykę jelita i mogą nasilać objawy związane ze wzdęciami.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Lekarz po odpowiednich badaniach zastosuje leczenie przyczynowe np. odnowę jelitowej flory bakteryjnej po kuracji antybiotykami (Lacidofil, Lakcid), podawanie enzymów trzustkowych jeśli masz ich niedobór lub zaleci korzystanie z diety bezglutenowej lub bezlaktozowej.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Istnieje wiele leków dostępnych bez recepty, które zawierają simetykon – substancję obojętną dla organizmu, ale oddziaływającą na pęcherzyki gazów zawarte w jelitach. Najpopularniejsze z nich to Espumisan, Disflatyl, Manti, Gastrosil. Nie zalecane jest stosowanie tego typu leków przez dłuższy okres czasu, gdyż obniżają one siłę mięśni jelitowych co może prowadzić do nasilenia się wzdęć w przyszłości.

Jeśli wzdęciom towarzyszą uporczywe kolki jelitowe i bóle brzucha możemy okresowo przyjmować leki rozkurczowe np. No-spa zmniejszające bolesne napięcie mięśni.

10.01.2013 przez Nadii - Student: Dietetyka
obalam

Są leki zmniejszajace objawy dyskomfortu zwiazanego ze wzdeciami. mozna tez stosowac odpowiednia diete czyli unikac produktow wzdymajacych tj. bruksela, kalafior, napoje gazowane itd.

24.03.2013 przez Jerzy Zięba - Inny: Naturopatia
obalam

Ciekawe, że nikt nie zapytał CO jest przyczyną wzdęć? I leczyć przyczynę, a nie samo wzdęcie! Pośrednio ktoś dobrze napisał, że trzeba spowodować odtworzenie właściwej flory bakteryjnej - to już jest pierwszy krok. Wiele wzdęć jest wynikiem zbyt małego zakwaszenia żołądka. Leczyć trzeba przyczynę, a nie symptom.

21.07.2013 przez Maria Gracka - Student: pedagogika
obalam

Obalam. Lekarstwem na wzdęcia jest odpowiednia dieta, sport i wyroby medyczne takie jak espumisan, które zawierają substancję czynną zwaną simeticonem. Jednakże bez dbania o włąsne zdrowie cudów się nie zdziała!

9.05.2014 przez Katarzyna Kania - Student: studentka medycyny
obalam

Wzdęcia powodowane są przez nadmiar gazów w układzie trawiennym oraz przez niewłaściwą pracę żołądka i jelit. Obie przyczyny można łatwo pokonać stosując odpowiednią dietę albo wspomagając się środkami poprawiającymi funkcjonowanie układu trawiennego np. proszkiem zasadowym.