Częste rozmowy przez telefon komórkowy powodują bezpłodność.

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

3.11.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Nie ma zdecydowanych dowodów na to że telefon komórkowy jest przyczyną niepłodności, Myślę że za około 25-30lat będzie łatwiej o takie badania, gdyż teraz od kilku lat takie luksusy jakimi są telefony komórkowe posiadają nawet 7latki.

4.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Nie jest to jeszcze potwierdzone ale naukowcy zauważyli spadek jakości spermy u osób które często i długo korzystają z telefonów komórkowych. Nie wiadomo jednak jaki jest mechanizm tych zmian.

3.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Rzeczywiście czytając artykuły na stronach typu: http://www.pro-life.org.pl/2009/07/telefon-komorkowy-szkodzi-meskiej.html można się przestraszyć, ale już sama nazwa powyższej strony sugeruje szukania potwierdzenia w innych źródłach. Tak szukając na medline często konkluzja publikacji jest taka, że temat wymaga dalszych badań: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22350528

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21951197

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21888695

W artykułach:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21799142

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21486411

zostały natomiast stwierdzone różne zmiany funkcji i budowy plemników jednak nie zostało dokładni ich przełożenie na płodność oraz zdrowie płodów.

Reasumując obecnie dostępną literaturę medyczną nie można potwierdzić tezy nt szkodliwości komórek na płodność u mężczyzn. Należy przy tym pamiętać, że nie można też wykluczyć ich możliwego wpływu. Potrzeba przeprowadzenia dalszych badań.

Na stan obecny mit jest fałszywy.

6.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

wytwarza pole elektromagnetyczne, ale o tak znikomej mocy, że nie wpływa ono na organizm człowieka

21.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Pojawiają się pojedyncze badania potwierdzające tę tezę, jednak nadal nie są to prace wieloośrodkowe, prowadzone przez długi czas. Potwierdzenie lub obalenie tego mitu wymaga czasu, aż będą przeprowadzone dokładniejsze badania.

25.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Pola elektromagnetyczne w zakresie mocy i częstotliwości telefonów komórkowych zwiększają tworzenie się reaktywnych cząsteczek tlenowych w mitochondriach ludzkich komórek spermy, zmniejszają ruchliwość i żywotność tych komórek, stymulując fragmentację DNA, a ostatecznie jego uszkodzenie.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Odkrycie z kliniki w Cleveland nie dowodzi jeszcze, by telefony komórkowe uszkadzały spermę. Rezultaty tych badań wskazują na silny związek między używaniem telefonu komórkowego a spadkiem jakości spermy. Nie dowodzą one natomiast związku skutkowo-przyczynowego i nie wykazują, w jaki bezpośrednio sposób telefony komórkowe mogą wpływać na płodność mężczyzn - wyjaśnił doktor Ashok Agarwal.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Nie należy nosić telefonów komórkowych w kieszeniach spodni – szkodliwe promieniowanie może mieć negatywny wpływ na płodność. Unikaj trzymania komórki w kiszeni na piersi, zwłaszcza jeśli masz rozrusznik serca.

Nie rozmawianie przez komórkę, a trzymanie jej w kieszeni powoduje problemy z płodnością.