ZZSK zawsze prowadzi do inwalidzctwa

Czy zzsk zawsze prowadzi do inwalidztwa bo przecież atakuje duże stawy

Próby weryfikacji mitu (15)

14.09.2012 przez Anasarka - Lekarz: stażysta
obalam

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa zwykle prowadzi do kalectwa, proces ten jednak można spowolnić, a nawet zahamować poprzez aktywne uczestnictwo w leczeniu - przystosowanie warunków pracy, spanie na twardym podłożu, fizjoterapia (ćwiczenia, fizykoterapia) oraz leczenie farmakologiczne.

15.09.2012 przez Sylwia Mąkosa - pasjonat medycyny
obalam

Jeżeli szybko się chorobę zdiagnozuje i odpowiednio leczy w tym stosuje się odpowiednią dietę pod daną chorobę oraz metabolizm organizmu nie doprowadzi do inwalidztwa. Trzeba również pamiętać, że przy chorobach takich jak ZZSK czy RZS ważny jest też ruch.

27.09.2012 przez Marta Zawada - Inny: Pacjent
obalam

Nie prowadzi do inwalidztwa.

Mi przy dolegliwościach bólowych pomógł masażysta Bonawentura Szala

27.10.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Statystycznie 47% chorych ma problemy z poruszaniem się. Poważne fizyczne problemynie są częste wśród pacjentów z ZZSK.

31.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Rozwinięciem skrótu ZZSK jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Obejmuje ona drobne stawy międzykręgowe, więzadła międzykręgowe oraz stawy krzyżowo-biodrowe, prowadząca do ich stopniowego usztywniania, czyli nie obejmuje wcale dużych stawów tylko małe. Nie można w medycynie nigdy powiedzieć, że coś się dzieje zawsze, jednak rokowanie ZZSK nie jest pomyślne ze względu na brak możliwości całkowitego wyleczenia i postępujący charakter. Wg "Chorób wewnętrznych" A. Szczeklika chorobę rozpoznaje się w 80% przed 30r.ż. i aż 10-30%chorych rezygnuje z pracy po 10latach jej trwania.

5.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Pacjenci z ZZSK nie wykazują większych problemów z poruszaniem się niż populacja nie chorująca na ZZSK. Związku z tym, ZZSK nie prowadzi zawsze do inwalidztwa choć u niektórych pacjentów zdarzają się problemy z poruszaniem.

6.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Tylko nieleczone ZZSK może prowadzić do ciężkich powikłań. Jeśli człowiek dba o siebie, regularnie ćwiczy i zażywa leki nie grozi mu inwalidztwo.

26.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) należy do drugiej tzw. wielkiej choroby reumatoidalnej. Prowadzi ona do znacznego stopnia inwalidztwa.

28.11.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
potwierdzam

Stopniowo ale tak. Prowadzi do inwalidztwa.

8.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Jeżeli podejmie się szybko leczenie to uniknie się inwalidztwa. Duża znaczenie ma ćwiczenia, unikanie upadkom i urazom, zaprzestanie palenia papierosów a nast farmakoterpia itd

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Połączenie ćwiczeń i leczenia przeciwzapalnego oraz wczesne wychwycenie choroby redukują szanse na inwalidztwo w niemal całkowitym stopiu.

13.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Do całkowitej utraty ruchomości kręgosłupa i ciężkiego inwalidztwa dochodzi jedynie w zaawansowanej postaci choroby. Stadium to występuje coraz rzadziej ze względu na wzrost efektywności leczenia.

18.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

ZZSK jest bardzo ciezka choroba atakujaca duze stawy. Jej przebieg zalezy od leczenia i rehabilitacji- czasem udaje sie go zatrzymac. U pacjentow nieleczonych dochodzi do zesztywnienia stawow kregoslupa a co za tym idzie, znacznego pogorszenia jakosc zycia.

19.12.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

"Zzsk ma charakter postępujący. Zawsze dochodzi do zesztywnienia stawów kręgosłupa, najczęściej w pozycji zgięciowej. Taka przymusowa pozycja pogarsza komfort życia pacjenta ograniczając pole widzenia, pogarszając wydolność oddechową, uniemożliwiając przyjęcie pozycji dowolnej, szczególnie wyprostowanej."

21.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Wyleczenie choroby (czyli brak jej aktywności po zakończeniu leczenia) nie jest obecnie możliwe. W pojedynczych przypadkach zdarza się samoistne ustąpienie choroby. Dysponujemy natomiast lekami, które skutecznie kontrolują objawy i poprawiają funkcjonowanie pacjenta. Niektóre z nich, np. NLPZ i leki biologiczne, prawdopodobnie mogą również hamować postęp choroby.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa może mieć bardzo różny przebieg. Obecnie dzięki odpowiedniemu leczeniu w większości przypadków mamy do czynienia z łagodną postacią choroby, która tylko w nieznacznym stopniu upośledza normalne funkcjonowanie.

19.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Nie zawsze. Cytuję za MP [http://reumatologia.mp.pl/choroby/show.html?id=65977]: Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa może mieć bardzo różny przebieg. Obecnie dzięki odpowiedniemu leczeniu w większości przypadków mamy do czynienia z łagodną postacią choroby, która tylko w nieznacznym stopniu upośledza normalne funkcjonowanie. Szczególne ważne dla dalszego rokowania jest pierwsze 10 lat trwania choroby – to wtedy najczęściej dochodzi do upośledzenia sprawności, zmian w stawach obwodowych i zmian radiologicznych w obrębie kręgosłupa. Dlatego tak ważne jest szybkie rozpoznanie i aktywna walka z chorobą od samego początku. U niektórych chorych ZZSK ma jednak ciężki przebieg, doprowadzając do znacznej niesprawności i skrócenia długości życia. 10–30% chorych rezygnuje z pracy zawodowej po 10 latach trwania choroby.