Kobiety stosujące dietę wegetariańską mają większe problemy z zajściem w ciążę

Ostatnio dieta wegetariańska cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem i "popularnością", szczególnie wśród kobiet w okresie rozrodczym. Czy wegetarianizm wpływa na ewentualne poczęcie dziecka?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

1.11.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Jeśli dieta jest odpowiednio zbilansowana i zapewnia odpowiednią ilość wszystkich aminokwasów, minerałów i witamin kobieta nie będzie miała problemu z zajściem w ciąże. Jeśli pojawi się jakiś niedobór możliwe jest uzupełnienie go przez suplementacje farmakologiczną lub przez zmianę diety.

1.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Badania naukowe nie potwierdzają u wegetarianek ani częstszych, ani rzadszych poronień niż u kobiet jedzących mięso. Podobnie jest z płodnością i łatwością zajścia w ciążę: dobrze zbilansowana, prowadzona pod kontrolą lekarza i dietetyka dieta wegetariańska dostarcza organizmowi tyle samo substancji odżywczych i mineralnych co dieta zawierająca mięso.

2.11.2012 przez Beata - Student medycyny: UM Lublin
potwierdzam

Zdarza się, że wegetarianka musi dłużej czekać na zajście w ciążę. Chociaż wegetarianizm nie bywa przyczyną bezpłodności, potwierdzone jest, że dieta bogata w białko roślinne ma wpływ na wydłużenie się cyklu miesięcznego kobiety, co oznacza rzadszą owulację. Nie ma w tym nic niepokojącego - po prostu wegetarianki powinny wziąć ten fakt pod uwagę starając się o dziecko.

Tak jak nie-wegetarianki, wegetarianki powinny przed planowaną ciążą skonsultować się z lekarzem, który doradzi im najlepszą dietę. Jest jednak kilka produktów, których spożycie należałoby ograniczyć lub wyeliminować. Należy pamiętać, że duże ilości soi (np. 3 szklanki mleka sojowego dziennie) mogą nieco zmniejszyć płodność.

8.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Grunt to dobrze zbilansowana dieta. Przyczyną problemów z zajściem w ciąże tak samo może być uboga dieta wegetariańska jak i uboga dieta mięsna. Jedyny fakt na, który wegetarianki powinny zwracać uwagę, to odpowiednia suplementacja żelaza w trakcie ciąży.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Naukowcy podkreślają, że nie istnieją badania, które wskazywałyby na to, że wegetarianki częściej dotyka problem poronień, kłopotów z płodnością czy zajściem w ciążę. Dobrze zbilansowana, prowadzona pod kontrolą lekarza czy dietetyka dieta wegetariańska może naszemu organizmowi dostarczyć tyle samo substancji odżywczych co dieta mięsna. Działa to też oczywiście i w drugą stronę – nieodpowiednio odżywiająca się kobieta, która je mięso, może mieć większe problemy z zajściem w ciążę niż przyszła mama-wegetarianka. W obu wypadkach najważniejszy jest bowiem po prostu zdrowy rozsądek, dbałość o zdrowie i urozmaicone menu.

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Jeżeli kobieta będzie dbała o to, żeby w jej diecie nie zabrakło żadnych witamin, mikroelementów, tłuszczy, białek, węglowodanów itp. to nie ma sie czym martwić

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Badania naukowe nie potwierdzają u wegetarianek ani częstszych, ani rzadszych poronień niż u kobiet jedzących mięso. Podobnie jest z płodnością i łatwością zajścia w ciążę: dobrze zbilansowana, prowadzona pod kontrolą lekarza i dietetyka dieta wegetariańska dostarcza organizmowi tyle samo substancji odżywczych i mineralnych co dieta zawierająca mięso. I odwrotnie: źle odżywiająca się wegetarianka będzie miała takie same problemy z zajściem w ciążę jak jej źle odżywiająca się koleżanka jedząca mięso.

25.03.2013 przez Izabela W. - Inny: farmaceuta
obalam

Jestem wegetarianką i nie miałam problemów z dwukrotnym zajściem w ciążę. Ważne jest czy organizm jest zdrowy, a nie czym się żywi.