Przeterminowane leki mają zły wpływ na nasz organizm.

Czy rzeczywiście przeterminowane leki nam szkodzą?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (15)

30.10.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
potwierdzam

Po coś istnieją terminy ważności leków czy żywności. Leki podobnie jak żywność tracą swoją przydatność. Wiadomym jest, że nie każdy lek może zadziałać toksycznie na nasz organizm, ponieważ po upływie ważności może już nie działać i być obojętny dla organizmu. Jednak część leków przeterminowanych może być dla nas trująca i dlatego lepiej nie sięgać po leki przeterminowane.

30.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Po przekroczeni terminu ważności nikt nie bierze odpowiedzialności za to co zażywamy. Możliwe jest że rozwiną się w leku jakieś szkodliwe mikroorganizmy lub że zajdą reakcje chemiczne które spowodują że lek zamiast pomagać szkodzi. Nie warto próbować szczęścia bo można stracić zdrowie.

30.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Co jakiś czas warto przejrzeć domową apteczkę i sprawdzić datę ważności lekarstw. Ze szkodliwości zażywania starych leków większość ludzi zdaje sobie sprawę, jednak ich wpływ na środowisko naturalne jest równie groźny.

30.10.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
potwierdzam

nie bez przyczyny na opakowaniach leków znajdują się terminy ważności, których nie powinno się przekraczać , gdyż nie mamy pewności jaki wpływ na nasz organizm mogą wywołać przeterminowane leki .

31.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Przeterminowane leki mają to do siebie że są już utlenione bądź zaszła w nich reakcja która może nam zaszkodzić a nawet może bardzo poważnie zatruć nasz organizm

2.11.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
potwierdzam

Szkodzą.

W najlepszym wypadku taki przeterminowany lek nie zadziała w żaden sposób.

Może się niestety zdarzyć tak, że substancja chemiczna zacznie się rozkładać na szkodliwe dla człowieka metabolity - wtedy dopiero pojawia się problem i osoba łykająca takie leki może sobie poważnie zaszkodzić.

2.11.2012 przez Anna Pasternak - Inny: diagnosta laboratoryjny
potwierdzam

Po upływie terminu ważności leku podanego na opakowaniu może on tracić swoje właściwości lecznicze lub nawet działa toksycznie na organizm. Nie należy więc stosować przeterminowanych leków.

18.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Źle przechowywane lub przeterminowane leki mogą być tak samo groźne jak niewłaściwie użyte.

18.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Lek przeterminowany może stanowić dla ciebie zagrożenie zdrowotne ze względu na:

- brak efektu farmakologicznego w związku z rozkładem substancji farmakologicznie czynnej,

- toksyczne działanie produktów rozpadu substancji farmakologicznie czynnej lub substancji pomocniczych wykorzystywanych do formulacji postaci leku;

19.11.2012 przez Martusia - Inny: ...
obalam

Bezwzględnie nie powinno używać się przeterminowanych antybiotyków. ale co do np witamin to znam lekarzy którzy twierdzą: jeśli tabletka się nie rozpada to można ją spokojnie używać (jeśli jest np miesiąc lub 2 przeterminowana). Poza tym podana data jest tylko orientacyjną, nie znaczy to że 31 października tabletka jest dobra a już 1 listopada należy ją wyrzucić.

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Wg amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków -preparat po terminie ważności może nadal działać, bądź utracić swoje właściwości i stać się środkiem nietoksycznym, ale i nieskutecznym, albo też zamienić się w szkodliwą substancję. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale mimo wszystko lepiej nie ryzykować

25.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
potwierdzam

używanie przeterminowanych leków jest niebezpieczne dla zdrowia, wiedzą chyba wszyscy, jednak mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że wyrzucanie starych lekarstw do kosza, a stamtąd na składowiska odpadów, jest równie niebezpieczne, ponieważ środki zawarte w lekach mają szkodliwy wpływ na środowisko.

5.12.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

tak. czesto nie są już tak skuteczne jak powinny. wystarczy wyobrazić sobievpowikłania m.in przeterminowanej insuliny czy streptomycyny - lek pierwszego rzutu przeciw grużlicy czy leków p/padaczkowych kiedy nie mierzymy stęzenia leków

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Po zakończeniu okresu przydatności nikt, poza samym pacjentem, nie bierze odpowiedzialności za skład preparatów. Przemiany chemiczne, a także biochemiczne – związane z rozwojem drobnoustrojów, mogą przetworzyć lek, który np. nie będzie już działał (to najszczęśliwszy możliwy skutek).

Taki lek może być także źródłem zakażenia. Jeżeli więc używamy kropli do oczu, to dana buteleczka po 30 dniach nie może być już stosowana.

O ile przyjmowanie starych leków intuicyjnie traktujemy jako niepoprawne, o tyle wciąż wiele osób nie widzi nic złego w wyrzucaniu ich np. do zwykłego kosza na odpady komunalne. To duży błąd, gdyż substancje te mogą pozostawać w środowisku przez bardzo długi czas. Mogą mieć wpływ na uprawy (i przemysł spożywczy), zanieczyszczenie wód oraz wzrost oporności bakterii, gdy te stale przebywać będą w środowisku danego antybiotyku. Skutkiem będzie więc spadek skuteczności leków wobec zakażeń bakteryjnych. To samo dotyczy spuszczania leków w toalecie – wtedy jest nawet gorzej.

Pamiętajmy zatem o prawidłowym postępowaniu i promujmy je w naszym otoczeniu – oto prawidłowa postawa wobec naszego zdrowia i środowiska naturalnego.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Po zakończeniu okresu przydatności nikt, poza samym pacjentem, nie bierze odpowiedzialności za skład preparatów. Przemiany chemiczne, a także biochemiczne – związane z rozwojem drobnoustrojów, mogą przetworzyć lek, który np. nie będzie już działał (to najszczęśliwszy możliwy skutek).