Cesarskim cięciem można urodzić tylko dwójkę dzieci

prawda czy mit?

Próby weryfikacji mitu (16)

30.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Nie jest powiedziane że przez cesarkę można urodzić raz czy dziesięć. Jest to zabieg który ratuje życie dziecka i matki i jeśli należy go wykonać to się to czyni.

30.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

wg Pani dr n.med. Bożena Kowalska, nie ma ustalonej górnej granicy ilości cięć cesarskich

30.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Pozostaje jeszcze jedna kwestia - ile razy może zajść w ciążę i urodzić kobieta, która pierwsze dziecko powiła na stole operacyjnym? Większość lekarzy jest zgodna: jeśli nie ma innych przeciwwskazań, cesarkę można wykonać trzy, ewentualnie cztery razy w ciągu życia kobiety.

31.10.2012 przez Irena - Inny: pasjonat
obalam

rzeczywiście mówi się że trzecie dziecko cesarskim cięciem to zagrożenie dla życia ale znam kilka kobiet, które miały już więcej cesarek i wszystko było w porządku.

1.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

3 cesarskie cięcia to taka bezpieczna granica. Jak jest to koniecznie to lekarz może wykonać cesarkę i przy 4. dziecku jednak trzeba pamiętać o tym, że każde kolejne cesarskie cięcie jest trudniejsze dla lekarza i wymaga od niego dużego doświadczenia, ale nie ogranicza nas w planowaniu dzieci. Po drugim cesarskim cięciu - trzecie dziecko powinno być urodzone tą samą metodą, droga naturalna nie brana jest pod uwagę. Po trzech porodach drogą cięcia cesarskiego należy ostrożnie podejmować decyzję o kolejnej ciąży, gdyż może być ona zagrożeniem dla ciężarnej i jej dziecka. Decyzja o ciąży powinna być w tym przypadku skonsultowana z lekarzem.

4.11.2012 przez Mariusz87 - Pielęgniarka: Rat. Med. - Pielęgniarz
potwierdzam

Prawda jest taka że jeżeli jest ciąża zagrożona wtedy lekarz ginekolog podejmuje decyzje że konieczne jest cesarskie cięcie. Podczas kolejnego cesarskiego cięcia może dojść do rozejścia sie szwów po poprzednim cesarskim cięciu

9.11.2012 przez Ilona Bugajska - Pielęgniarka: położnictwo
obalam

Fałsz. Książkowo mówi się że można przejść 3 cięcia cesarskie.

17.11.2012 przez Michalina Małczak - Student: ..
obalam

wykonanie cesarskiego cięcia nie ma wpływu na ilość ciąż i porodów, jedyna niekorzyść prz takim zabiegu to jego powikłania jak nadmierne krawawienie, czy powstawanie zrostów, blizn w mamcicy, które moga spowodowac utrudnione zajście w kolejną ciążę

18.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Jest to nieprawda. A co jeśli kobieta będzie rodzić 3 dziecko a istnieją przeciwwskazania do porodu siłami natury?

19.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

Gdyby nie blizny na macicy teoretycznie nie byłoby żadnych przeciwskazań do wielokrotnego wykonywania cesarki. Jednak z każdą kolejną cesarką blizny są otwierane na nowo, przez co znacznie osłabiają mięśnie macicy, a to może wpłynąć na uszkodzenie tego i sąsiednich organów. W związku z tym lekarze zalecają pacjentkom rodzenie kolejnego dziecka w sposób naturalny. Jeśli jednak są ku temu przeciwwskazania (np. okulistyczne lub zagrożenie życia i zdrowia dziecka) można kolejny raz zastosować cesarskie cięcie. Nie ma granicznej liczby porodów, do której można wykonywać cesarkę, uważa się jednak, że podczas trzeciego porodu może ona być już niebezpieczna.

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Nie określono, ile razy można zakończyć poród cesarskim cięciem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kolejne takie operacje niosą ze sobą coraz większe ryzyko powikłań

1.12.2012 przez Karolina Mikulska - Student: -
obalam

Nie ma określonego limitu, który mówi ile dzieci można urodzić poprzez cesarskie cięcie. Jest ono wykonywane gdy poród drogami natury jest niebezpieczny dla matki, bądź dziecka.

4.12.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
potwierdzam

2-3 razy to dopuszczalna liczba cesarskich cięć. Ilość zrostów jest wtedy już duża i wyklucza kolejne operacje w obrębie jamy brzusznej.

10.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

nie ma ustalonej liczby cięć cesarskich.

Po cesarskim cięciu na kolejną ciążę warto poczekać 12 miesięcy

Wszystko to, by blizna po zabiegu mogła po prostu się zagoić. Niektórzy lekarze mówią nawet, żeby z następną ciążą poczekać do dwóch lat. Oczywiście każdy organizm jest inny i inaczej znosi gojenie i zabliźnianie.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Ciąża mnoga jest wskazaniem do cięcia cesarskiego.

Przebyta cesarka też jest wskazaniem do cięcia cesarskiego.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Raczej nie praktykuje się porodu siłami natury po dwóch cięciach cesarskich. Im dłuższy czas dzieli też cięcia od siebie, tym lepiej. Powikłania w czasie kolejnej operacji są podobne do tych po pierwszym cięciu, ale zdarzają się częściej. Przy każdym następnym cięciu rośnie ryzyko rozejścia się blizny w mięśniu macicy, wrośnięcia łożyska w bliznę, powstania łożyska przodującego, przerastania pęcherza moczowego oraz uszkodzenia go w trakcie zabiegu. Najczęściej wykonuje się cięcie operacyjne w tym samym miejscu. Jeśli stara blizna jest duża, lekarz może ją wyciąć.

18.03.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Nie ma górnej granicy ilości dzieci urodzonych cieciem cesarskim. Wszystko zależy od stanu macicy, który oceniany jest przez lekarza indywidualnie. Kolejne ciecia cesarskie mogą być wręcz wskazaniami do następnych takich rozwiązań. 

http://www.pogromcymitowmedycznych.pl/myth/532/drobne-kobiety-maj%C4%85-cesarki/