Chrząstka rekina leczy raka

Na początku lat dziewięćdziesiątych pojawiła się informacja, że rekiny nie chorują na raka, a więc ich chrząstka leczy raka u ludzi. Czy to jest prawda?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (10)

29.10.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
obalam

Rozumowanie w tym micie jest dość... pokrętne. Analogicznie- pantofelki też nie mają raka. Czy pantofelki leczą raka? Poza tym dlaczego chrząstka, a nie, chociażby nerki, albo nabłonek jelitowy, albo cokolwiek innego. A teraz na poważnie lekarstwa na raka nie będzie bo nie jest on jedną chorobą lecz wspólną nazwą na wiele podobnych schorzeń, mogą istnieć co najwyżej leki skierowane przeciwko konkretnemu typowi nowotworu. A rekiny mogą zachorować na raka, więcej o tym w podanym przeze mnie linku. A swoją drogą, pomyśleć, że w wyniku tego mitu połowy rekinów wzrosły tak bardzo, że ich północnoamerykańska populacja zmniejszyła się o 80%. Straszne, prawda?

30.10.2012 przez Maria Jednoróg - Student: Fizjoterapia
obalam

„To zadziwiające. Jedno z najstarszych i najbardziej przerażających stworzeń jest dawcą środków pomagających w leczeniu najbardziej wyniszczających chorób”.

Takimi słowami otwiera ostatnią pracę naukową zmarły już naukowiec i badacz prof. dr hab. Jan Hasik – wybitnygastroenterolog. To on właśnie jako pierwszy polski badacz zainteresował się leczniczymi właściwościami Chrząstki Rekina.

Prof. Hasik przełamał upór z jakim bagatelizowano w Polsce fenomen systemu immunologicznego rekinów nad którym przez omal 50 lat prowadziło badania wielu uczonych niemal z całego świata. Prof. w końcu przełamał milczenie i rozpoczął poszerzać wiedzę na ten temat. Do swoich późniejszych rozważań zanotowanych w pracy „Chrząstka Rekina” dołączył 76 kserokopii rozpraw naukowych, które odnoszą się do substancji zawartych w chrząstkach rekina – które były kluczowe do uzyskanie leczniczych preparatów.

Prawie wszystkie te prace zostały opublikowane w chlubiących się światową renomą czasopismach (przeważnie amerykańskich): Anticancer Res., J.Rheumat., Cancer Metastasis Rev., J Bioch (Tokio), MWM (Monachium), Schweiz. Med. Wochenschrift., Eur. J. Cancer, Br. J. Radiol. (Londyn) – i wielu innych znanych w świecie nauki.

Ichtiologiczne badania wykazujące, że rekiny nie chorują na nowotwory zainspirowało cały świat naukowców niezwykłą rybą, jaka w niezmienionej formie od 400 milionów lat żyje w oceanach.

Zbiorowa praca badaczy znanego Massachusetts Institute of Technology (MIT), wykazuje ich odkrycie, że w chrząstce rekina są zawarte substancje powstrzymujące rozwój sieci naczyń dostarczających niezbędnych substancji odżywczych do rozwoju nowotworów.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvard pokazują, że poprzez ograniczenie angiogenezy (rozwój sieci naczyń otaczających tkanki nowotworowe i tkanki łączące je ze zdrowymi częściami organizmu) ograniczymy możliwości rozwoju komórek nowotworowych oraz zapobiegniemy rozprzestrzenieniu ich na zdrowe komórki i tkanki, czyli metastazie.

Te zależności pomiędzy angiogenezą a metastazą zostały potwierdzone przez wielu uczonych i to przyczyniło się do powstania pomysłu leczenia raka chrząstka rekina.

W Laboratorium Monte Marine na Florydzie przeprowadzono serię eksperymentów mających na celu potwierdzić tę tezę.

Eksperyment polegał na podawaniu przez dr Carl Lauer przez okres 9 lat codziennie rekinom najgroźniejsze substancje rakotwórcze. Podczas tego eksperymentu tylko nieliczne zwierzęta zachorowały, podczas gdy inne gatunki ryb z grup kontrolnych bez wyjątku zapadały w tym czasie na nowotwory.

Chrząstka Rekina w pierwszej kolejności koncentruje się na najtrudniejszej, najgroźniejszej dolegliwości organizmu i walczy z nią, pozostawiając inne z boku. Dlatego nazywana jest INTELIGENTNĄ.

Najpierw koncentruje się na działaniu antynowotworowym.

Jeżeli w organizmie znajdują się guzy bądź zmiany rakowe (nie tylko złośliwe), wtedy koncentruje się właśnie na nich i proporcjonalnie do wielkości tych zmian, samodzielnie się rozdziela aby walczyć z każdym z nich.

Wtedy zaczyna się proces otorbielania nowotworu bądź zmian rakowych. Jest to proces stosunkowo powolny lecz faktycznie tak się dzieje. Poprzez to odcięte zostają wiązania układu krwionośnego, poprzez który twór nowotworowy otrzymuje niezbędny pokarm aby móc się rozwijać. W tym samym czasie spowalnia się proces wzrostu i zmniejsza możliwość potencjalnych przerzutów. Chrząstka Rekina odcina również zmianę nowotworową od podłoża (żywiciela), dzięki czemu po całkowitym otorbieleniu zmiana ta zostaje pozbawiona życia.

Stwierdza się, że Chrząstka Rekina najlepiej działa na guzy lite, szybko rozwijające się i tworzące dużo naczyń krwionośnych (np. nowotwory sutka, prostaty, mózgu, szyjki macicy, jajników, oraz nowotwory nerek i wątroby).

W taki właśnie sposób działały niegdyś średniowieczne armie podczas oblężenia twierdzy wroga. Odcinały dopływ pożywienia i czekały aż wróg skapituluje.

30.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Chrząstką rekina możemy leczyć choroby układu kostno stawowego lub uzupełniać niedobory wapnia. Nie leczy niestety ten preparat raka

30.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Wyniki najnowszych badań naukowych wskazują, że zastosowanie preparatów z chrząstki rekina pozostaje bez wpływu na wskaźnik przeżywalności pacjentów cierpiących z powodu niedrobnokomórkowych nowotworów złośliwych płuc. Tak przynajmniej można wywnioskować z artykułu opublikowanego w Journal of the National Cancer Institute. 2010;102(12):1-7, który jest efektem pracy badawczej prowadzonej przy współudziale amerykańskiego Narodowego Ośrodka Medycyny Komplementarnej i Alternatywnej (NCCAM) oraz Narodowego Instytutu Raka (NCI).

2.11.2012 przez Jerzy Wojno - Inny: ciekawski
obalam

Niestety mit jak wiele innych w kwestii leczenia nowotworów. Co do chrząstki rekina - nawet jeżeli organizm tego wspanialego "potwora" dysponuje czymś "cudownym" to - podobno_ oddziaływuje ta na angiogenezę. A co z metastazą ? co z apopteozą ? a co z niekontrolowaną replikacją?Więc nie "bawmy " sie w mądralińskich bo wlaściwie nie mamy nic na raka, niestety dzisiejsza wiedzy i metodyka sprowadza się do jednego - zabić go za wszelką cenę - koszty nieważne ! I nie łudzmy się że poradzimy sobie z nowotworem jeżeli nie poznamy (jak najlepiej i nie za zasadzie -prawdopodobnie) etiologii, nastepnie diagnozowania i finalnie kompleksowego (rozrost, metastaza, angiogeneza,apopteoza) wpływania na rozwój tego "mordercy" Jak na razie ( niestety) i jezeli to mozliwe dostępne jest jeden lek - przysłowiowy skalpel.

18.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Promowanie ekstraktów z chrząstki rekina jako lekarstwa na raka, przyczynił się do co najmniej dwóch znaczących negatywnych skutków: dramatycznego spadku populacji rekinów i odciągania pacjentów od skutecznych metod leczenia raka. Chociaż składniki chrząstki rekina mogą opóźniać raka, to surowe ekstrakty są nieskuteczne.

18.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Oczywiście jest to mit, Justin Stebbing opublikował na ten temat artykuł w styczniowym Lancet oncology. Rekiny i inne ryby chrzęstnoszkieletowe chorują na raka, trudno określić czy rzadziej niż inne kręgowce. Nawet gdyby rekiny odznaczały się jakąś mniejszą zapadalnością, z całą pewnością ekstrakt z tej ryby nie przeniesie na nas tej odporności. Badania wpływów chrząstki rekina na chorych na raka wykluczyły możliwość przeciwnowotworowych właściwości tego suplementu.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Prowadzone w tym zakresie badania naukowe nie wykazały jej skuteczności w leczeniu nowotworów u ludzi. Rzekomo zawarte w chrząstce glikoproteiny miałyby hamować angiogenezę co jednak nie znalazło potwierdzenia. Warto dodać że preparaty te są w USA sprzedawane jako suplementy od których nie jest wymagane udokumentowanie skuteczności.

Nie zostało również potwierdzona jej skuteczność w osteoporozie i jakiejkolwiek innej chorobie.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Chrząstka rekina - bezpieczny i efektywny suplement diety we wspomaganiu terapii układu kostno-stawowego składa się z mieszaniny naturalnego wapnia i fosforu w optymalnych proporcjach 2:1 oraz kompleksu białkowo-mukopolisacharydowego zawierajacego kolagen łącznie z siarczanem chondroityny.

Wszystkie z powyższych składników stanowią zarówno budulec dla układu kostnego, jak i wchodzą w skład chrząstki stawowej.

24.03.2013 przez Jerzy Zięba - Inny: Naturopatia
potwierdzam

Są jednak badania, które potwierdzają jej skuteczność. Z tego jednak co wiem, to działanie anty angiogenetyczne ma artemisinin.