Założenie opaski uciskowej to ostateczność

Czy to prawda że założenie takiej opaski na krwawiącą kończynę może przynieść więcej złego niż dobrego i stosuje się takie wyjście tylko w ostateczności?

Próby weryfikacji mitu (19)

29.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

zakłada się opaskę tylko przy kikutach czyli jeżeli są amputację przy krwawieniu tylko jałowa gaza obandażowanie jeżeli przecieka nast warstwa itd

29.10.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
potwierdzam

Założenie opaski odcina dopływ krwi do kończyny. Związane z tym niedotlenienie doprowadza do martwicy tkanek, co może skończyć się amputacją. Dodatkowo w kończynie gromadzą się wtedy toksyczne produkty powstałe w wyniku obumierania komórek, dlatego też opaska zdjęta bez wcześniejszego podania środków "neutralizujących" owe toksyny może doprowadzić do śmierci. Dlatego właśnie jest ona ostatecznością, lecz czasem priorytety wymagają jej użycie. Przez priorytety mam na myśli, że ważniejsze jest życie poszkodowanego a nie jego zdrowie - lepiej mieć żywego kogoś bez ręki niż kogoś z kompletem kończyn, ale martwego.

30.10.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

w ostateczności stosować opaskę uciskową; powinna być stosowana raczej w bardzo ciężkich urazach jak amputacje lub zmiażdżenia

30.10.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
potwierdzam

założenie opaski uciskowej jest ostatecznością , używana jest gdy chce się zapobiec wykrwawieniu a kończyny nie da się uratować .

1.11.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Według najnowszych wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji opaskę uciskową stosujemy tylko w specyficznych sytuacjach: wypadku masowego, amputacji, zmiażdżenia. Zakłada się ją około 5 centymetrów powyżej miejsca krwotoku, ale nigdy poniżej łokcia lub kolana, ponieważ w tym przypadku tętnica wejdzie pomiędzy 2 kości i opaska nie zadziała właściwie. Po założeniu opaski należy zanotować godzinę i zapisać ją na kartce umieszczonej w pobliżu opatrunku.

3.11.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
potwierdzam

Założenie opaski to ostateczność. Zamknięcie krążenia prowadzi do niedotlenienia tkanek i martwicy.

12.11.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
potwierdzam

Opaskę uciskową stosuję się w bardzo ciężkich urazach, m.in. amputacja. W innych lżejszych urazach stosuje się jałową gazę oraz bandażowanie.

16.11.2012 przez Karolina Mikulska - Student: -
potwierdzam

Zakładając opaskę uciskową doprowadzamy do odcięcia dopływu krwi do kończyny, a po pewnym czasie do jej martwicy. Opaska uciskowa jest ostatecznością, zakładamy ją głównie na kikuty lub kończyny, które uległy takiemu uszkodzeniu, ze mamy pewność, iż nie uda się jej uratować. Kończynę z założoną opaską uciskową można jeszcze uratowac, gdy opaska nie była założona powyżej jednej godziny,( a kto podczas akcji ratunkowej pamięta dokładnie kiedy opaska była założona?, szczególnie gdy została ona założona przez kogoś spoza służb medycznych). Po tym czasie na ogół kończyna nadaje się tylko do amputacji.

18.11.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Opaska uciskowa używana jest tylko w ostateczności, najczęściej przy amputacjach kończyn i zmiażdżeniach, gdy krwawienie jest bardzo silne

18.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

Założenie opaski uciskowej stosuje się w sytuacjach: wypadek masowy, zmiażdżenie i amputacja, na czas niedłuższy niż 1 godzina, ponieważ po zdjęciu opaski po dłuższym czasie może spowodować dostanie się toksyn z niedotlenionej kończyny do krwioobiegu i spowodować wstrząs

21.11.2012 przez Mateusz Jankowski - Student medycyny: kierunek lekarski IIIrok
potwierdzam

Założenie opaski powoduje odcięcie dopływu krwi. To wiąże się z niedotlenieniem tkanki. To natomiast może powodować martwicę tkanki

21.11.2012 przez Romuald Małczak - Inny: ..
potwierdzam

Założenie opaski uciskowej jest równoznaczne z zamknięciem przepływu krwi przez naczynia do danej kończyny. W efekcie powstające niedokrwienie doprowadza do martwicy kończyny i konieczności jej amputacji.

26.11.2012 przez Katarzyna Nagel - Inny: Uczeń, biol-chem
potwierdzam

Opaskę uciskową używa się tylko w ostateczności, np. aby zapobiec wykrwawieniu się przy przecięciu tętnicy udowej. Lepiej ratować życie niż nogę.

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
potwierdzam

Prawda. Opaska uciskowa odeszła do lamusa. Obecnie stosuje się ją bardzo rzadko np., w amputacjach urazowych.

2.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Algorytm postepowania przy krwotoku wyglada nastepujaco: najpierw do rany przykladamy jalowa gaze, jesli przesiaknie dokladamy kolejne warstwy i uciskamy krwawiace miejsce, jesli to nie pomoze, nalezy uniesc krwawiaca konczyne i probowac uciskac naczycie nad miejscem krwawienia, jesli i to nie pomoze- dopiero wtedy powinno sie uzyc opaski uciskowej.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Zastosowanie opaski uciskowej ratuje życie i jest to wyraźnie widoczne w badaniach prowadzonych na misjach wojskowych. Stazy taktyczne są standardowym wyposażeniem każdego żołnieża. Można się bawić w 10 minutowe zakładanie dorego opatrunku uciskowego na przerwaną tętnicę udową albo założyć w 30 sekund opaskę. W obu przypadkach dopływ krwii jest zablokowany, poza tym jeśli założymy prawidłowy opatrunek uciskowy to tak samo blokujemy przepływ krwii dlatego nie ma krwotoku już.

Obecnie w wytycznych postępowania sugeruje się schemat CAB zamiast ABC, czyli przede wszystkim tamujemy krwotoki, następnie udrażniamy drogi oddechowe i oceniamy oddech.

Krwotok sam z siebie przejdzie dopiero w momencie jak pacjent utraci tyle krwii że dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia tak więc priorytetem jest zatamowanie krwawień.

Zostało to zaobserowoane już podczas wojny secesyjnej, by następnie być zapomniane. Teraz znów opaska wraca do łask znacznie podnosząc przeżywalność żołnierzy z masywnymi krwotokami.

http://chomikuj.pl/tetbet/Dokumenty/Survival/Ksi*c4*85*c5*bcki/czerwona/czerwona+taktyka+ogolnie,723807938.pdf

wytyczne krajowej rady resuscytacyjnej

kurs ATLS

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Opaska uciskowa powinna być stosowana jedynie w bardzo ciężkich urazach jak amputacje lub zmiażdżenia - w ostateczności.

26.04.2013 przez Patryk Szczęśniewski - Lekarz: Anestezjologia i Intensywna Terapia
obalam

Opaska uciskowa jest rutynowo stosowana w operacjach ortopedycznych - zabiegi są prowadzone w niedokrwieniu w celu zapobiegniecia utraty krwi oraz utrzymania dobrych warunków w polu operacyjnym. Stosowana przez rozsądny czas - do około 2 h nie powoduje niekorzystnych następstw.

W razie rozleglego urazu kończyn dolnych (np. wieloodlamowe zamkniete złamania obu kości udowych w wyniku wypadku komunikacyjnego) utrata krwi może siegac kilku litrów i może doprowadzić do śmierci z powodu wstrząsu krwotoczego. W takim przypadku warti rozważyć użycie opaski uciskowej, chocby na czas wyrównania wolemii, operacyjnego zaopatrzenia urazu, sprowadzenia krwi itp.

7.05.2013 przez Marcin Ubych - Inny: dostawca sprzetu ratowniczego
obalam

Z treści pytania wynikało by że staza zaciskowa przynosi więcej dobrego bo ratuje życie - przyczyną śmiertelności możliwej do opanowania w 60% są krwotoki (dotyczy sytuacji pola walki). Ale w zastosowaniach cywilnych przy masowym krwotoku tętniczym, głębokiej ranie ciętej i kłutej kończyny połączonej z uszkodzeniem tętnicy, ranie miażdżonej i amputacji jest niezastąpiona. Kluczowym zagadnieniem jest czas od założenia stazy do jej zdjęcia przez lekarza - to czas udzielenia zaawansowanej pomocy decyduje o szkodliwym działaniu stazy, czyli martwicy tkanek. Niemniej jednak - szczególnie w krwotokach tętnicy udowej o ile możliwe jest założenie stazy - polecam.

żródła: m.in Stazy Taktyczne autor Michał Czerwiński

16.05.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Jeśli myślimy o założeniu komuś takie opaski, to znaczy, że uraz nie jest błahy, a ryzyko zgony jest wysokie. Przecież nikt o niej nie myśli przy niewielkim draśnięciu. A jeśli już ją zakładamy, to pamiętajmy, ze „noga“ to nie mózg i nie obumrze nam w 3 minuty, ale spokojnie przeżyje te kilka kwadransów (zwłaszcza w niższych temperaturach).

Dr Musiał pisze tak: „Zastosowanie opaski uciskowej ratuje życie i jest to wyraźnie widoczne w badaniach prowadzonych na misjach wojskowych. Stazy taktyczne są standardowym wyposażeniem każdego żołnierza. Można się bawić w 10 minutowe zakładanie dobrego opatrunku uciskowego na przerwaną tętnicę udową albo założyć w 30 sekund opaskę. W obu przypadkach dopływ krwii jest zablokowany, poza tym jeśli założymy prawidłowy opatrunek uciskowy to tak samo blokujemy przepływ krwi dlatego nie ma krwotoku już. Obecnie w wytycznych postępowania sugeruje się schemat CAB zamiast ABC, czyli przede wszystkim tamujemy krwotoki, następnie udrażniamy drogi oddechowe i oceniamy oddech. Krwotok sam z siebie przejdzie dopiero w momencie jak pacjent utraci tyle krwii że dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia tak więc priorytetem jest zatamowanie krwawień. Zostało to zaobserowowane już podczas wojny secesyjnej, by następnie być zapomniane. Teraz znów opaska wraca do łask znacznie podnosząc przeżywalność żołnierzy z masywnymi krwotokami".

Doktor Szczęśniewski pisze: "Opaska uciskowa jest rutynowo stosowana w operacjach ortopedycznych - zabiegi są prowadzone w niedokrwieniu w celu zapobiegnięcia utraty krwi oraz utrzymania dobrych warunków w polu operacyjnym. Stosowana przez rozsądny czas - do około 2 h nie powoduje niekorzystnych następstw. W razie rozległego urazu kończyn dolnych (np. wieloodłamowe zamknięte złamania obu kości udowych w wyniku wypadku komunikacyjnego) utrata krwi może sięgać kilku litrów i może doprowadzić do śmierci z powodu wstrząsu krwotocznego. W takim przypadku warto rozważyć użycie opaski uciskowej, choćby na czas wyrównania wolemii, operacyjnego zaopatrzenia urazu, sprowadzenia krwi itp.”

Źródło: International Trauma Life Support Ratownictwo przedszpitalne w urazach (ITLS). John Emory Campbell. MP. Kraków 2009, ISBN: 978-83-7430-241-8; http://chomikuj.pl/tetbet/Dokumenty/Survival/Ksi*c4*85*c5*bcki/czerwona/czerwona+taktyka+ogolnie,723807938.pdf