Leki na zapalenie pęcherza należy przyjmować z wit. C.

Czy sam lek nie zwalczy dolegliwości? Zawsze musi być podawany w towarzystwie wit. C?

Próby weryfikacji mitu (10)

29.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Nie ma takiej konieczności a witaminę C można wtedy przyjmować aby uzupełnić jej niedobory tracone drogą nerkową, lub w celu podniesienia odporności organizmu.

30.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

w celu zakwaszenia moczu aby ograniczyc rozprzestrzenianie sie bakterii wskazane jest podanie witaminy C

30.10.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

Nie ma takiej konieczności czy też jednoznacznych wskazań. Natomiast witamina C pozwala zakwasić środowisko co nie sprzyja rozwojowi bakterii.

19.11.2012 przez Martusia - Inny: ...
potwierdzam

Witamina c zakwasza nasz mocz. Co powoduje zwiększenie kwasowści moczu a co za tym idzie mniejsze namnażanie się bakterii.

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

korzystne jest przyjmowanie wit. C podczas leczenia zapalenia pęcherza, ale również w przypadku profilaktycznego zapobiegania infekcjom dróg moczowych.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Nie ma takiej konieczności ale udowodniono naukowo że witamina C wspomaga leczenie zapalenia pęcheża. Bakterie będące czynnikiem etiologicznym tworzą azotany które sa redukowane poprzez kwas askorbinowy co tworzy toksyczny dla nich NO.

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Nie ma takiej konieczności. Nie mniej jednak przy zapaleniu pęcherza wskazane jest picie dużej ilości kwaśnych płynów a w celu zakwaszenia moczu można spożywać witaminę C.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

W celu zakwaszenia moczu (ograniczającego rozprzestrzenianie się bakterii) można zażywać witaminę C.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Kwaśne środowisko moczu natomiast sprzyja przekształceniu pochodnych nitrofuranu w całe cząsteczki, które łatwo rozpuszczają się w lipidach oraz dobrze przenikają do tkanek, w wyniku czego poprawia się ich wchłanianie zwrotne i kumulacja w tkankach oraz zwiększa się ryzyko wystąpienia objawów toksycznych. Dlatego nie zaleca się przyjmowania jednocześnie z pochodnymi nitrofuranu kwasu askorbinowego i innych leków zakwaszających mocz.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Farmakoterapia: antybiotyki, chemioterapeutyki, leki przeciwbólowe i rozkurczowe.

Należy pić tak dużo płynów, jak to tylko jest możliwe. Poprzez częste oddawanie dużych ilości moczu wypłukuje się czynniki chorobotwórcze z dróg moczowych.

Specjalne mieszanki herbatek ziołowych, przeznaczone do stosowania w chorobach nerek i pęcherza moczowego, mogą wspomóc leczenie.

Korzyści może przynieść przyjmowanie witaminy C[2][3] w dawce 100 miligramów dziennie,

11.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Leczenie niepowikłanego zapalenia pęcherza moczowego polega na usunięciu ewentualnych przyczyn wywołujących zapalenie (na przykład przeszkoda w odpływie moczu, eliminacja czynników predysponujących), włączeniu empirycznej antybiotykoterapii, przyjmowaniu co najmniej 2 litrów płynów na dobę, regularnym wypróżnianiu pęcherza oraz utrzymywaniu właściwej higieny osobistej. Zakwaszanie moczu witaminą C nie jest standardowym postępowaniem w takiej sytuacji, a może wręcz choremu ZASZKODZIĆ!

"Kwaśne środowisko moczu natomiast sprzyja przekształceniu pochodnych nitrofuranu w całe cząsteczki, które łatwo rozpuszczają się w lipidach oraz dobrze przenikają do tkanek, w wyniku czego poprawia się ich wchłanianie zwrotne i kumulacja w tkankach oraz zwiększa się ryzyko wystąpienia objawów toksycznych. Dlatego nie zaleca się przyjmowania jednocześnie z pochodnymi nitrofuranu kwasu askorbinowego i innych leków zakwaszających mocz".

Proponuję zapoznać się z wypowiedziami oraz cytacjami Pana Doktora Marcina Musiała orz Pani Doktror Klaudii Ksepko. Brawo Pogromcy !!!

Źródło: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1089860301903714; http://forum-farmaceutyczne.org/topic/9089-furagin-wspomaganie-dzialania-farmakokinetyka/.