Skóra przyzwyczaja się do kosmetyków.

Jak skóra może się przyzwyczaić do kosmetyku skoro naskórek złuszcza się cyklicznie. Przeważnie trwa to ok 30 dni, a skoro kosmetyki działają na poziomie naskórka, to skóra nie może przyzwyczaić się do kosmetyku i mimo ciągłego stosowania będzie on działał.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (11)

29.10.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
potwierdzam

Zarówno skóra jak i cały organizm ma tendencje do przyzwyczajania sie do podawanych mu substancji. Jeśli regularnie używamy kosmetyku np. kremu do cery suchej to skóra automatycznie nie "wytwarza" naturalnego natłuszczania. Podobnie jest np. z jogurtami na odporność - organizm dostaje potrzebne witaminy i mikroelementy przez co traci własna determinację do ich wytwarzania - przyzwyczaja się

29.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Naskórek to martwa część skóry która złuszcza się i odpada. Większość kosmetyków działa na skórę właściwą w której znajduje się warstwa rozrodcza i to dlatego możemy mówić że skóra przyzwyczaja się do kosmetyków.

29.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Myślę ze skoro organizm potrafi się przyzwyczaić do leków, ćwiczę to pewnie i do kosmetyków

29.10.2012 przez Kamila Knot - Student: Kosmetolog/Promotor Zdrowia
potwierdzam

Organizm potrafi uodpornić się na wszystko co długo na nią działa, tak samo organy - skóra (jako największy z nich) jak najbardziej też.

30.10.2012 przez Katarzyna Kopera - Student: Kosmetologia UMed Łódź
potwierdzam

Naskórek jest martwą warstwą powłoki ciała i złuszcza się, jednak kosmetyki wnikają głębiej - do skóry właściwej, zatem możliwe jest przyzwyczajenie się jej do kosmetyku.

2.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Obalam mit. Skora nie przyzwyczaja sie, tylko DOSTOSOWUJE do dzialania kosmetyku. Jesli np stosujemy krem nawilzajacy to skora nie musi juz sama produkowac sebum bo jest nawilzona. Po odstawieniu jednak wszystko wroci do normy.

13.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Skóra nie przyzwyczaja się do kosmetyków w medycznym znaczeniu tego słowa. Przyzwyczajenie to rodzaj tolerancji powodującej, że trzeba stosować coraz wyższą i silniejszą dawkę terapeutycznego środka. Kosmetyki nie uzależniają, tak jak mogą to zrobić leki. Jeżeli z jakiegoś powodu odstawimy dobry, „aktywny” kosmetyk to po prostu ograniczymy skórze możliwość korzystania z istotnego komfortu, jaki miała w czasie jego stosowania. Skóra skorzystała z dodatkowej ochrony i stymulacji i wiele korzystnych efektów kuracji (mniej przebarwień, gładsza, lepiej nawilżona skóra) może być bardzo trwałych, mimo że czas niestety ciągle idzie na przód. Do dobrych kosmetyków, jak do każdego luksusu łatwo jest jednak przyzwyczaić się psychicznie. Stąd prawdopodobnie wziął się mit, mówiący, że mocniejsze i często drogie kosmetyki powodują rozleniwienie skóry.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Prawda jednak jest taka, że nasza skóra czerpie z kremu dokładnie te substancje, których potrzebuje, w tym przypadku nie można więc mówić o uzależnieniu. Jednak gdy zrezygnujesz z odpowiedniej pielęgnacji, pozbawisz swoją cerę blasku i młodego wyglądu. Efekt? Zbyt późna lub nieodpowiednia troska o kondycję naszej skóry przemieni się w bezskuteczną walkę z pogłębiającymi się zmarszczkami. A tego przecież nie chce żadna z nas...

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Zmiana kremu, co jakiś czas, jest oczywiście niezbędna. Jednak nie dlatego, że skóra się przyzwyczaja. To właśnie ona sama się zmienia i wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Skóra nie przyzwyczaja się do kosmetyków w medycznym znaczeniu tego słowa. Przyzwyczajenie to rodzaj tolerancji powodującej, że trzeba stosować coraz wyższą i silniejszą dawkę terapeutycznego środka. Kosmetyki nie uzależniają, tak jak mogą to zrobić leki. Jeżeli z jakiegoś powodu odstawimy dobry, „aktywny” kosmetyk to po prostu ograniczymy skórze możliwość korzystania z istotnego komfortu, jaki miała w czasie jego stosowania. Skóra skorzystała z dodatkowej ochrony i stymulacji, a wiele korzystnych efektów kuracji (mniej przebarwień, gładsza, lepiej nawilżona skóra) może być bardzo trwałych. Do dobrych kosmetyków, jak do każdego luksusu łatwo jest jednak przyzwyczaić się psychicznie. Stąd prawdopodobnie wziął się mit mówiący, że mocniejsze i często drogie kosmetyki powodują rozleniwienie skóry. Dermatolodzy zawsze przypominają, że w pielęgnacji najważniejsza jest systematyka. Warto więc stosować dobre kosmetyki, sprawdzonych firm, na które nas po prostu stać. Kupowanie od czasu do czasu bardzo drogiego preparatu, po którym robimy przerwę i stosujemy „byle co” nie jest dobrym nawykiem pielęgnacyjnym.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Kremy trzeba często zmieniać. Inaczej skóra się przyzwyczaja i przestaje reagować na kosmetyk.