Osoby, które maja naczynkową cere nie powinny korzystac z sauny.

Czy sauna zwiększa ryzyko otwierania się nowych naczynek krwionośnych?

Próby weryfikacji mitu (12)

29.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Gorące powietrze powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych dlatego u osób które mają problemy naczyniowe z cerą nie zaleca się częstych i długich wizyt w saunie

30.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
potwierdzam

Powinny takie osoby wystrzegać się sauny jest to jedno z przeciwwskazań dla osób z cerą naczynkową

30.10.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
potwierdzam

osoby z cerą naczynkową nie powinny korzystać z sauny , ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury , naczynka rozszerzają się i problem z cerą może się bardziej pogłębić .

30.10.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
potwierdzam

Sauna nie jest wskazana dla osób borykających się z tzw. cerą naczynkową. Duża temperatura będąca w saunie niebezpiecznie rozszerza naczynka, szczególnie niebezpieczna jest również szybka zmian temperatury.

1.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Unikać należy:

- długotrwałego opalania się,

- korzystania z sauny,

- długich, gorących kąpieli,

- chodzenia w butach na wysokim obcasie,

- depilowania skóry woskiem,

- stosowania peelingów mechanicznych,

- stosowania kosmetyków silnie wysuszających,

- stosowania kosmetyków rozgrzewających,

- pikantnych potraw,

- kosmetyków zawierających alkohol.

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
potwierdzam

powinno się unikać sauny i gorących kąpieli – wysoka temperatura rozszerza naczynka i może powodować ich

pękanie,

22.11.2012 przez Katarzyna Andrzejewska - Student medycyny: studentka V roku
potwierdzam

Osoby z cerą naczyniową powinny stosować się do kilku ograniczeń by lepiej zadbać o swoją skórę. Nie należy naświetlać jej promieniowaniem UV, ani w sposób naturalny (opalanie) ani sztuczny, np. w solarium. Unikać przegrzewania skóry, np. w saunie. Trzeba też chronić ją przed zimnem i wilgocią, np. stosować kremy ochronne w okresie jesiennym i zimowym. Kobiety stosujące antykoncepcję powinny dobierać środki o niskich dawkach estrogenów. Ważne jest także uzupełnianie niedoborów witaminowych, głównie B2, PP i C, oraz stosowanie odpowiednich kosmetyków do skóry naczyniowej, które pomagają obkurczyć naczynia krwionośne.

29.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
potwierdzam

Cera naczynkowa jest szczegolnie trudna w pielegnacji. Naczynia sa wrazliwe na czynniki rozszerzajace je (i mogace powodowac ich pekanie) takie jak temperatura, pikantne jedzenie, stres. Tak wiec jako ze w saunie panuje dosc wysoka temperatura, jest ona przeciwwskazana dla osob z takim problemem skornym.

8.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Osoba z cerą naczynkową powinna unikać mrozu, wiatru, silnego słońca, sauny a nawet jedzenia pikantnych potraw. Te czynniki nasilają dolegliwości.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Największym wrogiem osłabionych naczynek jest przede wszystkim wysoka temperatura. Należy unikać mycia twarzy w gorącej i twardej wodzie, poddawania jej działaniu promieniowania UVA - zarówno tego pochodzącego ze słońca, jak i z solarium, gorących kąpieli, wizyt w saunie i gorących napojów oraz pikantnych potraw.

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Cera naczynkowa wymaga właściwej pielęgnacji i zachowania pewnych środków ostrożności. Osoby z cerą naczynkową powinny unikać nagłych zmian temperatury, sauny, gorących kąpieli.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Naczynkom szkodzi także promieniowanie UVA, zarówno słoneczne jak i sztuczne, np. na solarium, sauna. gorące potrawy (rozszerzają naczynka), alkohol, wiatr, duże wahania temperatur, sterydy w długotrwałej terapii oraz peelingi ziarniste, których ostre drobiny mogą uszkadzać powierzchownie położone naczynia.

16.05.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
potwierdzam

Wszyscy Wielcy Pogromcy tak twierdzą, ta Pani tak twierdzi [http://www.dr-osadowska.pl/134,cera.naczyniowa.przyczyny.leczenie.i.zapobieganie.html], poniższe, źródlane podręczniki tak twierdzą, więc chyba tak jest w istocie.

Ale światowe bazy medyczne w tym temacie jednak milczą...

Źródło: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. M. Noszczyk, PZWL, 2010, ISBN: 978-83-200-4561-1; Kosmetologia i farmakologia skóry. M.-C. Martini, Redaktor: W. Placek. PZWL, 2006, ISBN: 83-200-3116-8.