Cieńsze papierosy są mniej szkodliwe od grubych

Często spotykam sie z powyższym stwierdzeniem, badania naukowe jednak dowodzą że to nieprawda. A wy jak sądzicie ?

Próby weryfikacji mitu (18)

29.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Każdy papieros jest tak samo szkodliwy dla organizmu i każdy może wywołać ciężkie problemy zdrowotne.

29.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Kazdy pet szkodzi tak samo gdyż ma takie same trucizny w sobie co gruby

29.10.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
obalam

oba te papierowy różnią się jedynie grubością , mają jednak ten sam skład , tak więc bez znaczenia czy palimy grube czy cienkie papierosy , dostarczamy do organizmu te same szkodliwe substancje .

29.10.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
obalam

Wszystko zależy od tego ile w sobie papieros ma nikotyny i substancji smolistych. Nie ma wówczas znaczenia czy to jest papieros cienki czy gruby.

29.10.2012 przez Kamila Knot - Student: Kosmetolog/Promotor Zdrowia
riposta

Musicie wiedzieć, że informacja o ilości zawartych substancji smolistych i CO w papierosie, nie jest adekwatna do tego jak bardzo jest szkodliwy.

Podane na opakowaniu substancje to 1/100 tego syfu który jest dodawany do papierosów (w tym substancje chemiczne potęgujące uzależnienie)

30.10.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

Nie ma zależności pomiędzy szkodliwością papierosa i jego grubością. "Mniej szkodliwe" to te które zawierają mniej substancji szkodliwych !

Pamiętajmy natomiast, że:

1. Paląc papierosy zwiększasz ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego trzykrotnie.

2. Wypalenie każdego papierosa wiąże się z natychmiastowym wzrostem ciśnienia tętniczego i przyspieszeniem akcji serca. Efekt ten jest szczególnie wyraźny podczas palenia pierwszego papierosa w godzinach porannych, kiedy ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgowego jest największe. Sprobuj ocenić wpływ papierosów na Twój układ krążenia mierząc tętno przed i po wypaleniu papierosa.

3. Podczas palenia papierosów dochodzi do skurczu tętnic unaczyniających mięsień sercowy (tzw. naczyń wieńcowych). Dlatego też palenie papierosów może być przyczyną zawału mięśnia sercowego nawet w przypadku niewielkich zmian miażdżycowych w naczyniach wieńcowych.

4. Palenie papierosów zmniejsza skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego. Leczenie łagodnego nadciśnienia tętniczego lekami często nie zapobiega wystąpieniu powikłań związanych z nadciśnieniem, jeżeli pacjenci jednocześnie palą papierosy. Znany jest fakt częstszego występowania nadciśnienia złośliwego u palaczy.

5. Jeżeli palisz papierosy, to korzyści wynikające z przyjmowania leków obniżających ciśnienie tętnicze będą widoczne dopiero wtedy, gdy rzucisz palenie.

6. Paląc papierosy narażasz nie tylko siebie, ale również osoby z Twojego najbliższego otoczenia (tzw. biernych palaczy). Bierne wdychanie dymu tytoniowego wywiera szczególnie niekorzystny wpływ na układ krążenia u dzieci.

7. Nie pocieszaj się tym, że palisz niewiele lub mniej niż kiedyś. Nie ma "bezpiecznej" liczby wypalanych papierosow. Palenie nawet 5 papierosów dziennie wiąże się ze wzrostem ryzyka wystąpienia powikłań nadciśnienia tętniczego.

8. U osób palących znacznie częściej niż u niepalących dochodzi do konieczności amputacji nóg (z powodu miażdżycy tętnic kończyn dolnych).

9. Papierosy mogą być źródłem impotencji u mężczyzn i zaburzeń płodności u kobiet. Palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań w czasie stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych.

10. U kobiety palącej w czasie ciąży mogą wystąpić zaburzenia w rozwoju płodu i w następstwie częstsze zgony noworodków.

11. Nie daj się nabrać na papierosy "light" lub "ultra-light". Aż 75% palaczy uważa, że palenie takich papierosów jest mniej szkodliwe. Tymczasem badania naukowe wskazują, że w porównaniu z papierosami tradycyjnymi palenie takich papierosów nie zmniejsza ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego.

12. Palenie papierosów jest w Polsce przyczyną co drugiego zgonu mężczyzn w wieku 35-69 lat - jesteśmy niestety pod tym względem światowym liderem.

13. Średnia długość życia osób niepalących w krajach rozwiniętych systematycznie rośnie. Szacuje się, że średnia różnica długości życia między osobami niepalącymi a palaczami wynosi 15 lat. Czy warto dla przyjemości zaciągania się dymem papierosowym poświęcić 15 lat życia ?

14. Podejmij decyzję o rzuceniu palenia już dzisiaj. Jest to możliwe; w USA udaje się to ponad milionowi palaczy rocznie, a liczba byłych palaczy przewyższa ilość osób nadal palących papierosy.

30.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Nieważne jaki jest papieros cienki czy gruby i tak zawiera on 4000 substancji szkodliwych z czego 40 rakotwórczych, a im cieńszy tym więcej palimy

1.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Badanie wykazało również, że wielu palaczy błędnie uważa, że cienkie papierosy (tzw. slimy) są mniej szkodliwe, łagodne są „zdrowsze” od mocnych w smaku, filtry zmniejszają ryzyko, a nikotyna odpowiedzialna jest za większość nowotworów wywołanych przez palenie.

4.11.2012 przez Mariusz87 - Pielęgniarka: Rat. Med. - Pielęgniarz
obalam

Nie, Zawieraja taką samą ilość substancji szkodliwych i rakotwórczych.

21.11.2012 przez Michał Miller - Student: Biofizyka skażeń środowiska
obalam

Papierosy czy w formie normalnej czy też tzw. slimów, zawierają bardzo dużą ilość wielocyklicznych węglowodorów aromatycznych (WWA)- w tym benzo(a)pirenu. Który jest silnie addytywny do DNA. Sam w sobie nie jest aż tak szkodliwy ale przez biotransformacje ( I i II) stopnia w organizmie staje się rakotwórczy. Oprócz niego występuje też cyjanowodór który w dużych stężeniach jest toksyczny. Występują też inne toksyczne związki których jest cała gama. Natomiast dane na paczkach papierosów wskazują że ilość substancji smolistych jest podobna w tym WWA i cyjanowodoru.

Toksykologia Środowiska- Stanley E. Manahan

Toksykologia współczesna- Witold Seńczuk

21.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

Nie ma znaczenia czy papieros zawiera 7 (w przypadku cienkich papierosów), czy 21 mg substancji smolistych. W ciągu 6 lat badań zapadalność na raka płuc u osób z obu grup była przybliżona.

27.11.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Sa szkodliwe tak samo, jak nie bardziej. Jako ze sa ciensze, wolniej sie pala i latwiej si enimi zaciagnac. Z drugiej strony, tworzy si emniej dymu, wiec pozostaje wrazenie mniejszej szkodliwosci.

1.12.2012 przez Adam Oldfart - Inny: Farmaceuta
obalam

Tak samo jak strzał w głowę mniejszym pociskiem jest mniej szkodliwy od strzału w głowę pociskiem większym.

8.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Tak zwane „papierosy light” produkowane są poprzez sztuczne zwiększenie ich objętości (ogrzewanie w obecności dużej ilości dwutlenku węgla). Tak „napompowany” wkład zawija się w standardowy papier i doposaża w filtr. Papierosy „light” przechodzą standaryzowane testy. Aby dobrze wypadały w tych testach – producenci starają się po prostu zmniejszyć objętość wsadu tytoniowego. Albo tak jak opisano powyżej, albo np. poprzez zmniejszenie średnicy przekroju papierosa (tzw. cienkie papierosy). Przeciętny palacz – regulując ilość dostarczanego narkotyku – mocniej zaciąga się papierosami „light” lub wypala ich więcej. Efekty palenia tego typu papierosów nie różnią się niczym od palenia zwykłych papierosów. Oba są tak samo toksyczne, tak samo szkodliwe i tak samo głupio wyglądają.

23.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

W trakcie niedawnych badań naukowcy przepytali ponad 8000 palaczy z Australii, Kanady, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych na temat ich nałogu i okazało się, że około jedna piąta z nich wierzyła, „że niektóre papierosy mogą być mniej szkodliwe od innych”.

Badanie wykazało również, że wielu palaczy błędnie uważa, że cienkie papierosy (tzw. slimy) są mniej szkodliwe, łagodne są „zdrowsze” od mocnych w smaku, filtry zmniejszają ryzyko, a nikotyna odpowiedzialna jest za większość nowotworów wywołanych przez palenie.

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

badania naukowe wskazują, że w porównaniu z papierosami tradycyjnymi palenie takich papierosów nie zmniejsza ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Wielu palaczy błędnie uważa, że cienkie papierosy (tzw. slimy) są mniej szkodliwe, łagodne są „zdrowsze” od mocnych w smaku, filtry zmniejszają ryzyko, a nikotyna odpowiedzialna jest za większość nowotworów wywołanych przez palenie.

22.01.2013 przez Jan - Student medycyny: Umed Łódź
obalam

Każdy papieros jest szkodliwy, w cienkich papierosach jest ten sam tytoń co w grubych, więc nie robi to różnicy.

9.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Mit ten jest dość trudny do rozstrzygnięcia, ponieważ nie ma odpowiednio dużych, populacyjnych, prospektywnych badań klinicznych ani toksykologicznych porównujących szkodliwość wpływu na ludzki organizm papierosów „grubych” versus „cienkie”. Na pewno natomiast należy przypomnieć o kilku innych faktach.

Po pierwsze, w papierosach nie szkodzi nam nikotyna, tylko substancje smoliste w nich zawarte, zawierające głównie toksyczne węglowodory oraz tlenek węgla powstający w trakcie spalania tytoniu, który uszkadza komórki śródbłonka naczyniowego oraz upośledza funkcję monocytów krwi obwodowej, co owocuje przyśpieszonym rozwojem blaszki miażdżycowej. Stężenie hemoglobiny tlenkowęglowej u palaczy jest blisko dwukrotnie wyższe, niż u osób niepalących.

Po drugie, sama nikotyna nie jest szkodliwa, a wręcz może mieć działanie neuroprotekcyjne. Obecnie trwają próby stosowania nikotyny w plastrach w celu spowolnienia rozwoju niektórych chorób neurodegeneracyjnych (źródło: PubMed).

Nikotyna działając na nasz mózg wywołuje pewnego rodzaju pobudzenie i błogostan, co po pewnym czasie skutkuje tym, że jej brak odpowiada za część objawów związanych z próbą odstawienia nałogu (tzw. głód nikotynowy). I wtedy palacze, którzy zamienili „grube” na „cienkie” zaczynają palić ich więcej, tak, aby uzyskać wyższe stężenia nikotyny. Gdybyśmy natomiast toksyczność papierosów odnieśli do bezwzględnej ilości przyswojonych przez palacza substancji smolistych, to znaczy gdybyśmy przemnożyli liczbę wypalonych papierosów na dobę razy zawartość ww. substancji w jednym papierosie, to palacz „cienkich” przyswoi wielokrotnie mniej tychże substancji w porównaniu do palacza „grubych”. Oczywiście tylko przy założeniu, że obaj palą taką samą ilość papierosów na dzień! Taka sytuacja jednak spotykana jest rzadko.

Reasumując należy zatem stwierdzić, że ze względu na fakt, iż nałogowy palaczy wypala „cienkich” zwykle znacznie więcej niż „grubych”, papierosy te również powinniśmy być uważane równie szkodliwe.

Źródło: http://listverse.com/; http://www.who.int/en/; www.promocjazdrowia.pl; http://www.biomedical.pl/aktualnosci/wielu-palaczy-nadal-wierzy-ze-slimy-i-lighty-sa-mniej-szkodliwe-2312.html.