Woda utleniona dezynfekuje rany

Woda utleniona na pewno efektownie pieni się i szczypie, ale krótko mówiac nie likwiduje zarazków w ranie i nie pomaga w wyleczeniu rany. Wręcz przeciwnie - woda utleniona dodatkowo narusza zdrowe tkanki wokół rany, utrudniając gojenie. Lepiej już przemyć skaleczenia wodą z mydłem. Niestety mit o wodzie utlenionej ma się znakomicie i pewnie minie trochę czasu zanim ludzie o nim zapomną.

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (15)

29.10.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Nadtlenek wodoru czyli tzw. "woda utleniona" mam znikome właściwości bakteriobójcze więc w rezultacie nie dezynfekuje ran. Gwałtownie wydzielając tlen powoduje spienianie się przez co czyści tylko mechanicznie rany z zanieczyszczeń.

29.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Woda utleniona pod wpływem katalazy zawartej w krwi rozpada się do zwykłej wody i tlenu. Tlen ma silne właściwości bakteriobójcze co zapewnia dezynfekcje rany.

29.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Zastosowanie nie nie zmniejsza ryzyka zakażenia wiec nie dezynfekuje ran

29.10.2012 przez Michał Żuk - Inny: uczeń
potwierdzam

Owszem woda uszkadza tkanki lecz także dezynfekuje. Jest to związane z jej właściwościami utleniającymi. Dzięki nim utlenia ona elementy strukturalne komórek, zarówno ludzkich jak i bakteryjnych, uszkadzając je i w efekcie zabijając. Swoją drogą, Bartoszu, z całym szacunkiem do Twojej osoby źródło przez Ciebie podane nie należy do zbytnio wiarygodnych. Jest tam napisane, że woda utleniona jest rzekomo lekiem na prawie wszystko (łącznie z nowotworami i AIDS!), a jako student medycyny zapewne wiesz, że nie jest to prawdą. Wybacz proszę ten prywatny przytyk, lecz trudno jest mi zapanować nad moim "syndromem" krzyżowca walczącego z "podejrzanymi" terapiami.

29.10.2012 przez Ewa Krawczyk - Inny: biolożka
obalam

Rzeczywiście, obecnie nie zaleca się stosowania wody utlenionej w odkażaniu ran.

30.10.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
potwierdzam

rzeczywiście nadtlenek wodoru dezynfekuje rany , zwalczając bakterie znajdujące się w ranie i w jej okolicy , jednakże woda utleniona nie sprzyja gojeniu się rany i nie jest polecana do użycia w wypadku skaleczenia .

2.11.2012 przez Jakub Sobolewski - Student medycyny: student GUMedu
obalam

Nadtlenek wodoru szybko ulega rozpadowi uwalniając tlen, czego efektem jest powstanie piany. Powoduje to oczyszczenie mechaniczne rany z zanieczyszczeń (np. piasek), natomiast nie ma działania bakteriobójczego.

21.11.2012 przez Romuald Małczak - Inny: ..
obalam

Woda utleniona jako roztwór nadtlenku wodoru posiada dwa działania po pierwsze rozkładając się do wody i tlenu zapewnia działanie bakteriobójcze - ze względu na tlen, a z drugiej strony "pienienie" powoduje mechaniczne czyszczenie rany.

1.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Częściowo masz rację, ale woda utleniona posiada właściwości antybakteryjne:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC186138/

Jednak rzeczywiście woda utleniona uszkadza otaczające zdrowe tkanki: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3707631

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Zgodnie ze stanem dzisiejszej wiedzy woda utleniona nadal pozostaje środkiem antyseptycznym do stosowania zewnętrznego.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Woda utleniona wchodzi w reakcję z krwią, ropą i tkankami martwiczymi. Wydzielający się tlen tworzy pianę i oczyszcza mechanicznie zaschłe, zropiałe rany, rozpulchnia strupy. Działa także odwadniająco, wybielająco i słabo bakteriobójczo. Roztwór 3% działa również pobudzająco na ziarninowanie.

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Woda utleniona rozkłada się przy kontakcie z krwią i peroksydazami, gwałtownie wydzielając tlen i spieniając okolice zranienia. Powszechnie uważa się, że pozwala to na wyczyszczenie i oddzielenie zabrudzeń oraz bakterii z zakamarków tkanek otaczających zranienie, jednak pogląd ten nie ma większego oparcia w faktach, a samo stosowanie wody utlenionej do odkażania ran ma wady. Woda utleniona ma naturalne właściwości hemolityczne, a ponadto może prowadzić od oddzielania się świeżego nabłonka od ziarniny w miejscu zranienia. Właściwości bakteriobójcze wody utlenionej przy opatrywaniu zranień są słabe i krótkotrwałe.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Przez wiele lat woda utleniona była znana jedynie jako doskonały środek antyseptyczny, stosowany do dezynfekcji ran.

7.04.2013 przez Krzysztof Kozik - Inny: Prowadzę stronę WWW
obalam

Witam,

powszechnie wiadomo, że woda utleniona nie tylko nie dezynfekuje, a może nawet spowolnić proces leczenia rany przez utwardzanie jej brzegów.

28.08.2013 przez Michał Kac - Inny: Informatyk, mechanik, drukarz, murarz, stolarz, kucharz, ..........
potwierdzam

Co do bakteriobójczego działania wody utlenionej niema najmniejszych wątpliwości. Zostało to potwierdzone licznymi badaniami i gwałtowną redukcją zgonów spowodowanych zakażeniami bakteryjnymi. Pienienie się wody czasami jest pomocne, bo pomaga usunąć z rany drobne zanieczyszczenia. Wody utlenionej używa się powszechnie w przemyśle do niszczenia flory bakteryjnej i pleśni, głównie przy produkcji nabiału np. jogurtów.