Kiedy ktoś w naszym otoczeniu wymiotuje, to nam też robi się niedobrze

Nasz organizm chce nas ustrzec przed zatruciem pokarmowym, więc, w przypadku, gdy ktoś w naszym otoczeniu wymiotuje nasz mózg prewencyjnie wywoła u nas wymioty. Zakładając, że jedliśmy to samo, co tamta osoba, a tym samym też mogliśmy ulec zatruciu

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (6)

29.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Myślę, że to raczej działa na receptor węchu niż na mózg ze to samo zjadaliśmy, mi np się robi nie dobrze jak poczuje ten smród

1.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Czynniki psychiczne czyli np zapach samych wymiotów wspomniany przez Damiana, czy też sam widok wymiocin wywołują wymioty ale to, że jedliśmy to samo nie ma tutaj znaczenia, chyba że wymioty są wywołane samym pokarmem - wówczas ulegają pobudzeniu chemoreceptory ośrodka wymiotnego znajdującego się w okolicy komory IV w pniu mózgu.

17.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Wymioty mogą się pojawić w wielu chorobach. Oddzielną kategorię stanowią tzw. wymioty psychiczne. Mogą pojawić się w wyniku widoku wymiocin, ich zapachu czy nawet samej myśli o nich – często tego typu wymioty pojawiają się przy chemioterapii. Wymioty to także skutek uboczny stosowania wielu leków.

22.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

'Wymioty mogą pojawić się w wyniku widoku wymiocin, ich zapachu czy nawet samej myśli o nich.' jest to mechanizm czysto psychologiczny, raczej bez wplywow ewolucyjnych przedstawionych w tezie mitu.

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Wymioty mogą mieć podłoże psychiczne, kiedy poczujemy jakiś przykry zapach czy na widok czegoś obrzydliwego.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Widok i zapach wymiocin może powodować nudności.