Większość czynności, które wykonujemy są automatyczne i nieświadome

Cały czas żyjemy jakby na automatycznym pilocie, który umożliwia nam nawet nieświadome działania. Wyłącza się on tylko w przypadku doświadczania nowych bodźców, jak na przykład w drodze do szkoły, którą pokonujemy mechanicznie od tylu lat nagle pojawiają się roboty drogowe. Pierwsze z nimi spotkanie wyłączy naszego autopilota, ale tylko na chwilę. Potem znów wrócimy do nieświadomego życia i nieświadomego działania...

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (7)

29.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Nazywa się to automatyzmem. Oprócz tego nasz mózg odrzuca wiele informacji które nie są nam niezbędne aby bezpiecznie dojść do np. szkoły.

1.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Ruchy automatyczne – ruchy, które wykonuje się nie myśląc o nich i nie wkładając w wykonanie znaczniejszego wysiłku.

21.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Automatyzm działania to się nazywa.

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

To głębokie nieporozumienie: to nie "ja" mam mózg, tylko mózg ma "ja". Jestem swoim mózgiem i ciałem, czymś więcej niż tylko "ja".

Nie ma prostej przyczynowości, wszystko jest splątane, dlatego stany mózgu nie dają sie wyjaśnić za pomocą stanów automatów, nie są deterministyczne, zależą od indywidualnej historii, splotu bieżących wydarzeń. Tak jak cząstki w mechanice kwantowej, człowiek nie ma własności zanim ich nie zaobserwujemy.

Odpowiadam za swój mózgi a więc i za swoje zachowanie; czasami zaskakuję sam siebie, robiąc niespodziewanie rzeczy, które mój model "ja" nie akceptuje, jednak jestem za nie odpowiedzialny

27.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Są to automatyzmy. Choć nie jest to zalecane, czasami określa się tym terminem odruchy i czynności dobrze wyuczone lub nawykowe, czyli zautomatyzowane, np. prowadzenie samochodu przez wprawnego kierowcę, który nie musi zwracać specjalnej uwagi na to, w jaki sposób koordynuje ruchy ręki na kierownicy, drążku zmiany biegów oraz ruchy nóg wciskających pedały.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Ruchy automatyczne – ruchy, które wykonuje się nie myśląc o nich i nie wkładając w wykonanie znaczniejszego wysiłku.

27.12.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

shyKażda nowo nabyta przez nas czynność skutkuje wytworzeniem nowych połączeń neuronalnych. Uczenie się następuje pod wpływem bodźców zewnętrznych. Uczymy się jak coś zrobić, jakim coś jest, ale także uczymy się jak przeżywać to, co czujemy i jak wyrażać, to co przeżywamy. Mamy zatem nieustannie wpływ na to, jakie połączenia neuronalne wytworzy nasz mózg.

Im częściej jakaś czynność jest powtarzana, tym mocniejsze będzie połączenie neuronalne przez nią zdeterminowane. Im mocniejsze połączenie neuronalne, tym silniejszy wzorzec reprezentacji umysłowej danej czynności. Dlatego, np. z biegiem czasu większość czynności motorycznych wykonujemy bez zastanowienia, automatycznie, nieświadomie. Nie musimy bowiem zastanawiać się po kliku latach jazdy samochodem jak popuszczać sprzęgło i wciskać gaz, bo po prostu to robimy. Podobnie jest z każdą inną czynnością.