Stres wpływa na zmniejszenie zdolności zapamiętywania

Prawdopodobnie stres może wpływać na zmniejszenie się hipokampu, co oznaczałoby zmniejszenie zdolności zapamiętywania. Badania nad tym zjawiskiem były prowadzone między innymi na żołnierzach, którzy wracali z misji prowadzonych w innych krajach. Zaobserwowano u nich zaniki pamięci od lekkich po pamiętanie tylko zdarzeń z odległej przeszłości. Czy myślicie, że to prawda? Więc stresujący tok studiów może obniżyć naszą zdolność uczenia się?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

29.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Stres może wpływać na zapamiętywanie ponieważ pod jego wpływem nasz mózg nie może się do końca skoncentrować na zapamiętaniu bo "walczy" ze stresem ale także może mieć problemy z przypomnieniem sobie czegoś co już wiemy.

2.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Krótkotrwały i gwałtowny stres może sprawić, że neurony pracują wyjątkowo sprawnie – tak działają na nie endorfiny i kortyzol. Innymi słowy – stres, który pojawia się i zaraz znika, dobrze wpływa na pamięć. Teoretycznie, do pewnego, innego dla każdej osoby, poziomu stresu – im większe napięcie, tym sprawniejsza pamięć

2.11.2012 przez Jakub Sobolewski - Student medycyny: student GUMedu
potwierdzam

Badania na szczurach pokazują, że stres zwiększa wydzielanie kortykosterydów co zwiększa fosforylację białka tau. Białko te odpowiada za prawidłowy transport aksonalny w neuronach, a jego patologiczne zmiany zaobserwowano w chorobie Alzheimera. W oparciu o te spostrzeżenia można domniemywać, że stres wpływa niekorzystnie na cały układ nerwowy, zaburzając przesył informacji pomiędzy komórkami nerwowymi.

1.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

W pierwszej fazie, czyli czasie mobilizacji, polepsza się pamięć i koncentracja. Szybciej się uczymy, wzrastają nasze zdolności twórcze i lepiej radzimy sobie z rozwiązywaniem problemów. To najlepszy moment, by zdawać egzaminy. Potem następuje faza rozstrojenia: czujemy chaos i pustkę w głowie, nasza skuteczność spada, działania nie są tak precyzyjne i wzrasta prawdopodobieństwo błędów. Jeżeli napięcie nie zostanie rozładowane, sięga zenitu. To faza destrukcji: przestajemy kontrolować swoje działania. Pojawiają się zaburzenia pamięci, myślenia i uwagi. Typowe zachowania to agresja, lęk i chęć ucieczki.

8.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Działanie pod presją czasu i pod wpływem napięcia psychicznego może mieć fatalne skutki dla mózgu. I to takie, których nie dostrzeżemy od razu. Osoby poddawane dużym dawkom stresu nawet po wielu latach mają poważne problemy z pamięcią – ostrzegają brytyjscy naukowcy. Jak pokazują badania uczonych z Uniwersytetu w Edynburgu, ludziom poddawanym napięciu psychicznemu przez długi czas w podeszłym wieku zaczyna kurczyć się hipokamp, część mózgu odpowiedzialna za przechowywanie wspomnień. Dotyczy to nawet jednej trzeciej seniorów. Jak ustalili naukowcy, na kurczenie się hipokampu wpływa kortyzol, hormon stresu wytwarzany w nadnerczach. Zbyt wysoka dawka kortyzolu aktywowała z kolei inny receptor, który zaburzał pracę rejonów mózgu odpowiedzialnych za przechowywanie wspomnień.

21.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
riposta

Moim zdaniem to indywidualna sprawa każdego z nas. Jeden stres motywuje a drugi nawet nie wiem jak się nazywa. Czyli są rożne fazy stresuje motywujące, destruktywne itd

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
potwierdzam

Ostry stres jest szkodliwy dla pamięci krótkotrwałej. Jeśli chodzi o chroniczny stres to problemy z zapamiętywaniem są jeszcze większe co może skutkować trudności w koncentracji czy nauce.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Umiejętność zapamiętywania rzeczy i przyswajania sobie nowej wiedzy zależy całkowicie od zdolności sieci neuronowych, umiejscowionych głównie w dwóch obszarach mózgu (w korze przedczołowej i w hipokampie), do komunikacji między sobą. Mózg tworzy i zachowuje wspomnienia m. in. usprawniając przepływ informacji między grupami komórek nerwowych. Krótkotrwały i gwałtowny stres może sprawić, że neurony pracują wyjątkowo sprawnie – tak działają na nie endorfiny i kortyzol. Innymi słowy – stres, który pojawia się i zaraz znika, dobrze wpływa na pamięć. Teoretycznie, do pewnego, innego dla każdej osoby, poziomu stresu – im większe napięcie, tym sprawniejsza pamięć. Jeśli jednak stres jest zbyt przytłaczający, nie będziemy w stanie przypomnieć sobie najprostszych rzeczy. Uwaga! Ta zasada odnosi się do mężczyzn.