Po cięciu cesarskim nie da się rodzić inaczej

Prawda czy fałsz?

Próby weryfikacji mitu (19)

29.10.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

Da się rodzic inaczej należy tylko "odczekać" jak wskazuje większość lekarzy minimum rok. Chociaż tu też jest sprawa indywidualna, zależy jak szybko macica odzyska pełną sprawność. Jeśli wszystko jest ok nie ma żadnych przeciwskazań zeby drugi czy też kolejny poród odbył się w sposób naturalny.

29.10.2012 przez Agnieszka Kaczmarek
obalam

Da się rodzić naturalnie, jednak jeśli rozwiązanie poprzedzającej ciąży było cesarką zalecane jest aby każda następna ciąża również zakończyła się cięciem cesarskim.

29.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Jest to prawdą ale tylko jeśli było to podłużne cięcie cesarskie.

29.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Stan po cięciu nie jest przeciwwskazaniem do naturalnego porodu. Może się zdarzyć, że wskazanie do cesarski z pierwszej ciąży i przy drugiej się powtórzy np.duża wada wzroku.

31.10.2012 przez Beata - Student medycyny: UM Lublin
obalam

Można rodzić drogami natury po przebytym cesarskim cięciu, lecz każda sytuacja jest indywidualna i dosyć często istnieją przeciwwskazania do VBAC (vaginal birth after C-section). Są nimi m.in. ciąża mnoga, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze u matki.

2.11.2012 przez Sandman - Lekarz: lekarz
obalam

Dawniej zalecano kobietom po CC aby kolejne dzieci też rodziły przez cięcie (ryzyko pęknięcia macicy). Obecnie nie ma takich przeciwwskazań.

2.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Jeśli kobieta raz rodziła poprzez cesarskie cięcie, to nie znaczy, że przy kolejnym porodzie musi być tak samo.

6.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Jeszcze do niedawna cięcie podczas tego zabiegu było wykonywane w linii od pępka w dół, przez co podczas kolejnego porodu istniało ryzyko pęknięcia blizny. Obecnie nacięcie prowadzone jest wzdłuż linii bikini, co znacznie zmniejsza ryzyko pęknięcia blizny, a tym samym nic nie stoi na przeszkodzie, by kolejny poród odbył się drogami natury.

9.11.2012 przez Ilona Bugajska - Pielęgniarka: położnictwo
obalam

Fałsz!!! można później rodzic normalnie lecz należy odczekać minimum 3 lata od cięcia cesarskiego, żeby rana sie nie rozeszła.

13.11.2012 przez Karolina Tychowska - Inny: grafik komputerowy
obalam

Cięcie cesarskie nie wyklucza porodu fizjologicznego w przyszłości.

1.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Stan po cięciu cesarskim jest wskazaniem wzglednym.

4.12.2012 przez Milena Krysiak - Inny: Ratownik Medyczny
obalam

Po 5 latach od cesarskiego cięcia macica jest na tyle zregenerowana, że spokojnie wytrzyma poród naturalny.

6.12.2012 przez Bartłomiej Rawski - epidemiolog, specjalista zdrowia publicznego
obalam

Jeśli kobieta urodziła za pomocą cesarskiego cięcia to nie znaczy, że nie może urodzić siłami natury. Wykonanie cesarskiego cięcia w przeszłości, jest wskazaniem względnym do jej wykonania podczas kolejnego porodu. czyli znaczy to,że może być wykonane powtórnie cięcie ale ni musi i zależne to od ginekologa prowadzącego poród.

10.12.2012 przez Monika MG - Inny: lek. wet.
obalam

Da się rodzic naturalnie, natomiast po dwóch cesarkach lekarze nie zalecają porodu naturalnego..

12.12.2012 przez Michał Węglarz - Inny: inny
obalam

zawszen istnieje pewne ryzyko lecz po odpowiednim odczekaniu od cięcia cesarskiego można urodzić naturalnie

14.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Wszystko zależy od tego, czy wskazania do poprzedniego cięcia nadal istnieją. Przy poważnej wadzie wzroku lub wadzie serca czy innej przewlekłej chorobie, która skłoniła lekarzy do wykonania cięcia w przeszłości, nie ma co myśleć o porodzie naturalnym. Jeśli do obecnej ciąży doszło przed upływem roku od cesarskiego cięcia, lepiej również zakończyć ją cięciem ze względu na ryzyko pęknięcia blizny macicy. Również w przypadku przebycia dwóch, a już na pewno trzech cesarskich cięć, nikt nie podejmie się prowadzenia kolejnego porodu drogami natury.

Jeżeli natomiast przyczyną poprzedniego cięcia było na przykład nieprawidłowe położenie dziecka czy jego zbyt duże wymiary, a teraz wszystko jest dobrze, można spróbować rodzić naturalnie. Przy porodzie po cięciu cesarskim prawdopodobieństwo, że ten również tak się zakończy, jest nieco większe. Nie obowiązuje jednak zasada "raz cięcie-zawsze cięcie". Warto spróbować, dopóki nie zagraża to matce ani dziecku. No i można porównać, która droga porodu lepsza.

19.12.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
obalam

da się. Jednak często zalecana jest następne cc jeśli np.: kolejna ciąża będzie w krótkim okresie czasu od poprzedniego rozwiązania

21.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Wiele kobiet ma cesarkę i potem rodzi normalnie

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

Następny poród może się odbyć naturalnie, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań lekarskich.

19.02.2013 przez Krzysztof Łabuzek - Lekarz: Dr hab. n. med.
obalam

Można, choć każda ciąża powinna być rozpatrywana indywidualnie. Pani Doktor Beata pisze tak: Można rodzić drogami natury po przebytym cesarskim cięciu, lecz każda sytuacja jest indywidualna i dosyć często istnieją przeciwwskazania do VBAC (vaginal birth after C-section). Są nimi m.in. ciąża mnoga, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze u matki.

Źródło: http://americanpregnancy.org/labornbirth/vbac.html; http://pulsmedycyny.pl/2582141,72628,ciecie-cesarskie-rekomendacje-polskiego-towarzystwa-ginekologicznego.