Gdy zrobi się zastój pokarmu należy piersi masować lub bandażować

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

29.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Masować jak najbardziej a zamiast bandażowania lepiej zastosować jakiś okład na pierś.

29.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Nigdy nie wolno tego robić! Takie działanie przynosi tylko negatywne skutki, już nie mówiąc o tym, że jest bardzo bolesne. Uciskanie piersi, w której znajduje się zalegający pokarm może doprowadzić do uszkodzenia pęcherzyków mlecznych i przewodów, co może spowodować utworzenia się ropnia.

2.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
potwierdzam

Istnieje kilka sposobów pobudzenia piersi:

całą dłonią, od podstawy piersi wykonuj ruchy spiralne, koliste w kierunku brodawki,

masuj całą pierś, zaczynaj z różnych stron,

ujmij piersi dwoma rękami, pochyl się do przodu i wstrząsaj piersiami (jednocześnie zbliżaj i oddalaj je od siebie).

27.11.2012 przez Kamila Machnik - Student medycyny: położnictwo
obalam

Nie wolno masować piersi! To jest dawna metoda babcina.. masowanie pobudza produkcję mleka , dlatego też zastój nam się powiększa i prowadzi do groźnych stanów.

1.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Najlepiej jest przed karmieniem ogrzać piersi (poduszką elektryczną, termoforem, butelką z gorącą wodą lub gąbką umoczoną w ciepłej wodzie albo też wziąć ciepłą kąpiel), ewentualnie wykonać masaż piersi, unikając wywoływania bólu. Po kilku minutach masażu zwykle pojawia się mleko, należy więc ściągnąć trochę pokarmu, a gdy piersi już nie bolą, nakarmić dziecko. Masaż powinien być wykonywany dużo wcześniej, przed spodziewaną porą karmienia (aby nie zmuszać dziecka do oczekiwania na posiłek).

Po nakarmieniu dziecka można oziębić pierś, przykładając zimne okłady (można nawet przyłożyć lód owinięty w pieluszkę lub po prostu zimny ręcznik, mogą to być również schłodzone liście białej kapusty). Jeżeli źle to znosisz, stosuj tylko masaż. Jeżeli zastój dotyczy określonego fragmentu piersi, skoncentruj się właśnie na tym miejscu.

Podstawową sprawą jest jednak prawidłowe przystawienie dziecka do piersi; a także zmiana pozycji do karmienia. Rozpoczynaj karmienie od piersi z zastojem i karm dziecko jak najczęściej. Przed podaniem piersi maluchowi, odciągnij trochę pokarmu. Nie zmniejszaj ilości karmień, ani nie podawaj dziecku pokarmu z butelki, gdyż prowadzi to do zwiększenia zastoju. Dziecko nakarmione butelką, może odmówić ssania piersi. Nie będzie wtedy opróżniać piersi i jest na najlepszej drodze, aby odzwyczaić się od jej ssania.

14.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

Przede wszystkim poprawić drenaż, czyli spowodować wypływanie pokarmu. Z ogrzanej piersi pokarm wypływa łatwiej, warto więc przed przystawieniem dziecka wziąć ciepły prysznic, zanurzyć piersi w ciepłej wodzie lub położyć na nich ciepły okład. Pomaga też bardzo delikatne gładzenie piersi – przed i podczas karmienia. Uwaga: przy zastoju i obrzęku nie wolno piersi masować, dotyk ma być bardzo delikatny i służyć tylko pobudzeniu wypływu pokarmu. Przed podaniem piersi dziecku odciągaj trochę mleka – to też poprawia drenaż. Zaczynaj karmić od chorej piersi (tylko co 3.–4. karmienie podawaj najpierw zdrową pierś). Warto też pić herbatkę z melisy, która działa uspokajająco – kondycja psychiczna karmiącej mamy jest bardzo ważna podczas laktacji.

19.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Nigdy nie wolno tego robić! Takie działanie przynosi tylko negatywne skutki, już nie mówiąc o tym, że jest bardzo bolesne. Uciskanie piersi, w której znajduje się zalegający pokarm może doprowadzić do uszkodzenia pęcherzyków mlecznych i przewodów, co może spowodować utworzenie się ropnia.

21.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
potwierdzam

Warto zrobić ten kompres na około pół godziny po karmieniu. Zmieniaj go regularnie, tzn. kiedy liście zwiedną i będą gorące, czas na nowy okład.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Istnieje także wiele sposobów na tego typu dyskomfort.