Nie wolno karmić dziecka częściej, niż co 3 godziny

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (15)

29.10.2012 przez Paweł Kwiatkowski - Inny: pracownik administracyjny
obalam

odnośnie karmienia dzieci jest bardzo dużo teori i często nawet lekarze nie są zgodni. W początkowym etapie życia dziecka wskazane jest jednak karmienie "na żądanie" czyli nie am znaczenia czy co 2,3 czy co godzinę. Dużo tu zależy od wartości odżywczych pokarmu i predyspozycji indywidualnych dziecka.

29.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Zależy to od wieku dziecka ale nawet w pieszym okresie życia dziecka wystarczy gdy karmimy go co 2-3 godziny.

29.10.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

To przekonanie funkcjonuje najczęściej pośród babć, które doskonale pamiętają czasy „odżywek” dla niemowląt, podawanych zgodnie z zaleceniami producenta właśnie nie częściej niż co 3 godziny. Tymczasem każde dziecko ma indywidualne potrzeby biologiczne i nie można go „nastawić” na karmienie w określonych godzinach.

30.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

No niestety dziecko powinno być karmione na żądanie i niestety w czasie upałów może być tak że będzie potrzebowało nawet 3 karmień na godzinę

2.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Najczęściej zalecane jest karmienie na żądanie, czyli przystawianie dziecka do piersi gdy tego potrzebuje a nie według sztywno ustalonych godzin i odstępów czasowych.

3.11.2012 przez Anna Pasternak - Inny: diagnosta laboratoryjny
obalam

Z tego co wiem to kiedyś były takie zalecenia ale obecnie zaleca się karmić dziecko "na żądanie".

3.11.2012 przez erjota - Lekarz: lekarz stażysta
obalam

W początkowych miesiącach dziecko karmi się na żądanie, więc może być częściej niż co 3 godz. Nie powinno być rzadziej niż co 4h.

3.11.2012 przez Paulina Górska - Student medycyny: dietetyka IV rok
obalam

Według aktualnych zaleceń należy karmić dziecko ,,na żądanie", czyli wtedy gdy dziecko sygnalizuje taką potrzebę. Nie ma opracowanych zaleceń, które określałyby prawidłową częstotliwość karmienia piersią. Jednak pytanie: czy w micie chodzi o karmienie piersią, czy karmienie w ogóle? Nie jest to doprecyzowane, a myślę, że istotne.

6.11.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Karmi się "na żądanie" dziecko to nie maszyna, którą można zaprogramować. Pokarm w piersiach jest łatwo dostępny i gotowy do spożycia w każdej chwili, dlatego należy karmić dziecko tak często, jak tego potrzebuje.

6.11.2012 przez magdalena - Inny: urzędas
obalam

no a jak po przystawieniu dziecko miało ochotę się tylko napić? A zgłodnieje za godzinę to co? ma płakać dla zasady przez 2 godziny?

22.11.2012 przez Bernarda Płusa - Student medycyny: UMED Łódź
obalam

według źródła dziecko w pierwszych tygodniach życia ssie co najmniej 8 - 12 razy na dobę, czyli średnio co 2-3 godziny

1.12.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Obecnie coraz częściej poleca się jednak mamom karmić na żądanie. Po urodzeniu dziecka przez pierwsze dni jego życia warto przystawiać maluszka do piersi nawet co godzinę. Pozwala to na uzyskanie większej laktacji. W 3-5 dobie po porodzie zazwyczaj dochodzi do nawału mleka, czyli jest go bardzo dużo. Piersi są przepełnione, często mleko wręcz z nich tryska. Wtedy trzeba dbać by karmić dziecko raz z jednej piersi, tak by wypiło z niej wszystko i pierś stała się miękka, a dopiero, gdy dziecko będzie chciało nadal pić, dać mu drugą pierś. W następnym karmieniu należy zacząć od karmienia tą właśnie nieopróżnioną do końca przy poprzednim karmieniu piersią.

14.12.2012 przez Judyta P - Student medycyny: wydział z sercem i wątrobą!
obalam

To przekonanie funkcjonuje najczęściej pośród babć, które doskonale pamiętają czasy „odżywek” dla niemowląt, podawanych zgodnie z zaleceniami producenta właśnie nie częściej niż co 3 godziny. Tymczasem każde dziecko ma indywidualne potrzeby biologiczne i nie można go „nastawić” na karmienie w określonych godzinach. Dzięki temu, że pokarm w piersiach jest łatwo dostępny i gotowy do spożycia w każdej chwili, należy karmić dziecko tak często jak tego potrzebuje, kierując się miłością i dobrem dziecka. Pamiętaj jednak, aby przerwy w karmieniu nie były rzadsze niż 3 godziny w dzień i 4 godziny w nocy.

21.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Trzeba karmić dziecko kiedy jest głodne. Małe dzieci potrzebują dużo energii do rośnięcia głodzenie dzieci nie ma sensu

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

Mleko modyfikowane jest dużo wolniej trawione niż mleko matki. Karmić więc trzeba co 3-4 godziny, aby żołądek dziecka miał czas uporać się ze strawieniem poprzedniej porcji. Możliwości dziecka zwiększają się z czasem, dlatego zmieniają się porcje mleka oraz godziny karmienia.