Oblizywanie wieczek od jogurtów jest niezdrowe

Kiedyś słyszałem, że aluminium, z którego robione są wieczka od jogurtów, może reagować z jogurtem, tworząc sole glinu. Po dotarciu do organizmu może odkładać się w wątrobie i powodować choroby układu nerwowego, np Alzheimera. Czy to prawda? I czy picie napojów i jedzenie konserw z aluminiowych puszek też niesie ze sobą jakieś niebezpieczeństwo?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (8)

29.10.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

Przez lizanie wieczek od jogurtów nie wchłaniamy subt szkodliwych z wieczka. Wiec nic nam nie szkodzi :)

29.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
potwierdzam

Aluminium może się kumulować w naszym organizmie i prowadzić do pojawienia się wielu chorób. Niestety trudno w dzisiejszych czasach całkowicie uniknąć aluminium więc należy przestrzegać pewnych zasad higieny żeby zminimalizować szkody jakie mogą być wywołane przez nadmierne spożycie tego metalu.

30.10.2012 przez Adam Kuś - Inny: ciekawski, chory na zzsk
obalam

Poprzez lizanie wieczek po jogurtach nie możemy wchłonąć dużych ilości aluminium. Taki test robili kiedyś pogromcy mitów na kanale discovery i stwierdzili że ilości zlizywane z wieczek są śladowe i nieszkodliwe dla człowieka

30.10.2012 przez Marlena Pietrusińska - Inny: zagadki medyczne
obalam

gdyby aluminium było niezdrowe i niekorzystnie wpływało na nasz organizm , aluminiowych wieczek nie można było by wykorzystywać w opakowaniach do produktów spożywczych bo jogurty i serki wchłaniały by subst. toksyczne , tak więc oblizywanie wieczek nie skutkuje żadnymi powikłaniami w dalszym życiu :)

30.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
obalam

Nie jest szkodliwe jeśli się go nie połknie ( wieczka ).

23.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
potwierdzam

Oblizywanie wieczek od jogurtów jest szkodliwe ponieważ podczas oblizywania do organizmu mogą się dostać śladowe ilości aluminium i przy skumulowaniu go w organizmie wykazuje on właściwości rakotwórcze.

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

Nawet jeśli podczas lizania wieczka do organizmu dostają się śladowe ilości aluminium to są na tyle "śladowe", że nam nic nie grozi

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
potwierdzam

W organizmie glin konkuruje z takimi pierwiastkami jak: cynk, żelazo, wapń, chrom. Sugeruje się, że przyczyną odkładania się metalu w organizmie jest, zmniejszone wchłanianie wapnia, jak również, że kumuluje się w kościach i mózgu(0,15% dawki), co stwierdzono u osób z chorobą Alzheimera (choroba o nieznanej etiologii)