Nie wolno budzić lunatyka podczas lunatykowania.

Prawda czy mit?

obalam potwierdzam riposta

Próby weryfikacji mitu (9)

29.10.2012 przez Bartosz Maczkowski - Student medycyny: Student UMLub i WUM
obalam

Jeśli to konieczne, np w stanie zagrożenia dla lunatyka, można go obudzić. Jednak jeśli istnieje możliwość doprowadzenia go do łóżka należy to uczynić. Dzięki temu zaoszczędzimy tej osobie stresu

30.10.2012 przez Damian Głogowski - Patron portalu: magister inżynier
obalam

"Błędne jest przekonanie o tym, że lunatyka nie wolno budzić. Zwykle jednak nie ma takiej potrzeby – wystarczy odprowadzić go do łóżka."

2.11.2012 przez Kaja Winczyk - Student medycyny: studentka jak studentka
obalam

Błędne jest przekonanie o tym, że lunatyka nie wolno budzić. Zwykle jednak nie ma takiej potrzeby – wystarczy odprowadzić go do łóżka.

30.11.2012 przez Marcin Musiał - Student medycyny: Pomorski Uniwersytet Medyczny
potwierdzam

Lunatyka w żadnym wypadku nie należy gwałtownie budzić! Trzeba postępować z nim spokojnie i rozważnie, ale zdecydowanie. Pamiętajmy, że somnambulik w trakcie swego nocnego transu tak naprawdę śpi i nie ma najmniejszego pojęcia o tym, co robi. Pomimo otwartych oczu nie ma on absolutnie żadnej świadomości tego, że znajduje się np. poza własnym łóżkiem czy pokojem. Najprostszym sposobem na „nocnego wędrowca” jest skierowanie go z powrotem do łóżka. Zazwyczaj udaje się to zrobić bez większych problemów.

8.12.2012 przez Klaudia Ksepko - Student medycyny: studentka 6. roku
obalam

Panuje powszechne przekonanie, że osoby lunatykującej nie można budzić. Według przeróżnych informacji może się to skończyć szokiem dla śpiącego a nawet szaleństwem. Innym efektem miałyby być trwały szczękościsk. Okazuje się jednak, że te mity nie mają żadnego potwierdzenia w nauce, a obudzenie lunatyka jest jak najbardziej bezpieczne dla niego. Co innego jeśli chodzi o osobę budzącą, bo może ona zostać np. uderzona przez budzonego. Jego reakcji nie da się przewidzieć.

21.12.2012 przez Damian Z - Inny: Ratownik Medyczny/Student Pielęgniarstwa
obalam

łędne jest przekonanie o tym, że lunatyka nie wolno budzić. Zwykle jednak nie ma takiej potrzeby – wystarczy odprowadzić go do łóżka.

24.12.2012 przez agatamaszczyk - Student medycyny: student
obalam

Lunatyka mozna obudzic podczas nocnego spaceru, trzeba jednak pametac zeby zadbac o jego bezpieczenstwo- zeby nie upadl, nie uderzyl sie o nic itd. Najlepiej jest jednak odprowadzic spacerowicza do lozka. ;)

26.12.2012 przez kontousuniete - Student
obalam

mit polegający na tym, że nie wolno budzić lunatyka jest wyssany z palca - osobie wybudzonej ze snu nic nie może się stać, poza chwilową dezorientacją.

27.12.2012 przez Tomasz Wacikowski - Student medycyny: Przewodniczący SKN Kardiologii Dziecięcej IP-CZD
obalam

W społeczeństwie istnieje jednak przekonanie, że wybudzenie lunatyka jest dla niego niebezpieczne. Nie jest to prawdą. Najgorsze co może mu się przydarzyć, to zakłopotanie i dezorientacja, w najlepszym wypadku, można go uchronić przed niebezpiecznym czynem. Jeśli to możliwe, warto odprowadzić go do łóżka, tak by obudził się sam, jednak nie jest to absolutnie konieczne.